Уряд країни схвалив основні пункти законопроекту про іноземців. Якщо поправки будуть прийняті парламентом і вступлять в силу, умови видачі Прагою Шенгенських віз, а також короткострокових і довгострокових видів на проживання істотно ускладняться.
Згідно законопроекту, іноземці, які бажають відвідати Чехію, будуть зобов'язані мати документ про достатню фінансову забезпеченість. Це може бути виписка з банківського рахунку, готівка або свідоцтво про видачу гранту. Мінімальна сума буде залежати від типу дозволу на перебування.
Крім того, іноземець буде зобов'язаний мати медичне страхування і можливість забезпечити себе житлом. Зміняться умови перебування зарубіжних гостей на підставі виклику (pozvanÍ), посиляться правила спільного проживання іноземців та чехів.
За задумом авторів законопроекту, перебування в Чехії буде розділено на три типи: короткочасне, довготривале і постійне. Термін короткочасного перебування триватиме до одного року. Для цього, наприклад, росіянину потрібно оформити звичайну шенгенську візу, яку чеське консульство видасть з максимальним терміном до трьох місяців. Якщо необхідно перебувати в Чехії довше, то можна буде отримати національну візу (діє до одного року).
При цьому на відміну від нинішніх правил, національна віза більше не буде підставою для отримання ВНЖ, тобто вона буде видаватися лише тим, хто не планує довготривало проживати у Чехії. Національну візу після закінчення строку її дії можна буде продовжити, але не більше ніж на один рік.
Змінюються і правила отримання ПМП. У законопроекті прописані три види ПМП. Першим буде «національний» ПМП, який можна отримати після двох років перебування в Чехії. Другий вид ПМП - для довготривало проживає резидента. Третій вид - на підставі опікунства.
Прохання про видачу дозволу на проживання на підставі працевлаштування можна буде подати лише на вакансію, внесену до списку робочих місць, яку дозволено займати іноземцям. Список буде складатися міністерством праці і соціальних справ.
«У разі порушення вимог закону відповідальність за це понесе не тільки іноземець, але і суб'єкти, відповідальні за нелегальне працевлаштування, на плечі яких, наприклад, ляже оплата його депортації», - зазначають автори законопроекту.
Відзначимо, що одночасно з посиленням правил видачі віз, дозвіл на проживання і ПМП (постійне місце проживання) влада Чехії має намір полегшити умови отримання громадянства. У країні розроблено законопроект, про подвійне громадянство, який дозволить іноземцям залишати попередній паспорт при отриманні чеського громадянства.