Нюанси обчислення акцизного податку та заповнення декларації

2015-11-05 17:47 Подобається

(актуальний коментар начальника відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Черкаській області Анголюка Д.М.)

Начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Черкаській області Дмитро Анголюк розповів, як обчислюється база оподаткування акцизним податком у разі роз­дрібної торгівлі підакцизними товарами для заповнення графи 3 до­датка 6 до декларації акцизного податку.

Як він зазначив, об'єктом оподаткування акциз­ним податком є операції з реалі­зації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

Відносною (адвалорною) ви­знається ставка податку, згідно з якою розмір податкових нара­хувань встановлюється у відсотковому або кратному відношенні до одиниці вартісного виміру бази оподаткування.

У разі обчислення податку із застосу­ванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, реалізованих у роздрібній торговельній мережі.

У графі З додатка 6 до декларації акцизного податку зазна­чається загальна вартість (з ПДВ) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мере­жі та у мережі громадського хар­чування споживачам незалежно від форми розрахунків.

Таким чином, базою оподат­кування акцизним податком є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної тор­гівлі. Отже, у графі 3 додатка 6 до декларації акцизного податку зазначається вар­тість підакцизного товару з ПДВ без 5% акцизного податку.

Також Дмитро Анголюк роз`яснив як заповнюється додаток 6 до декларації акцизного податку, якщо підприємство має декілька місць продажу підакцизних товарів, роз­ташованих у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці.

Податковим кодексом України установле­но, що особи — суб'єкти госпо­дарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за міс­цезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного тер­міну подання декларації акцизного податку (Декларація) за місяць, у якому здійснюється господарська діяльність.

Особа — суб'єкт господарюван­ня роздрібної торгівлі, яка здій­снює реалізацію підакцизних то­варів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів.

Суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товара­ми заповнюють розділ Ґ «Податкові зобов'язання з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» Декларації, додаток 6 до неї і подають до контр­олюючого органу.

Згідно з пп. 5 п. 7 розділу IV Порядку № 14 у рядку Ґ2 розділу Ґ Декларації зазначаються податкові зобов'язання в розрізі відповідних кодів місць здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами за КОАТУУ, а саме:

• у четвертій колонці рядка Ґ2 — загальна сума податкових зобов'язань;

• у другій колонці рядків, на­ступних за рядком Ґ2, — коди за КОАТУУ (кожен код в окре­мому рядку). У четвертій ко­лонці цих рядків навпроти кодів КОАТУУ зазначаються суми по­даткових зобов'язань за кожним таким кодом.

Додаток 6 за­повнюється окремо для кожного місця здійснення реалізації під­акцизних товарів із обов'язковим зазначенням відповідного коду за КОАТУУ. Тобто кількість кодів за КОАТУУ, зазначених у розділі Ґ Декларації, відповідає кількос­ті додатків 6 до неї. Показники додатка 6 розраховуються сумарно за всіма місцями продажу в межах одного коду за КОАТУУ та перено­сяться у відповідні рядки розділу Ґ Декларації.

Так, у разі наявності у суб'єкта господарювання декількох місць продажу підакцизних товарів, роз­ташованих у межах однієї адміні­стративно-територіальної одиниці, подається один додаток 6 із сукуп­ним зазначенням сум акцизного податку за всіма місцями продажу в межах одного коду за КОАТУУ.

Сумарний показник колонки 7 додатка 6 переноситься у рядок Ґ1 розділу Ґ Декларації. У рядках Ґ1.1 — Ґ1.11 розшифровуються податкові зобов'язання у розрізі ви­дів підакцизної продукції, що реа­лізується, а у рядку Ґ2 зазначається сума податкових зобов'язань з по­дальшим розшифруванням у розрізі кожного окремого коду за КОАТУУ (у даному випадку він один).

У графі 07 титульного аркуша Декларації зазначаються адреси пунктів продажу товарів, які на­лежать до певної адміністративно-територіальної одиниці.

Отже, суб'єкт господарюван­ня роздрібної торгівлі підак­цизними товарами, який має декілька місць торгівлі в межах однієї адміністративно-терито­ріальної одиниці (одного коду за КОАТУУ), подає до контролю­ючого органу, що обслуговує від­повідну адміністративно-терито­ріальну одиницю, Декларацію з одним додатком 6 до неї.

Начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів пояснив в якому порядку виправляти помилки у рядках коду операції Ґ2 роз­ділу Ґ декларації акцизного податку, в тому числі при неправильно зазначеному коді КОАТУУ.

У загальній частині декларації акцизного податку платник зазначає її тип (звітна, звітна нова, уточнюю­ча), звітний (податковий) період, за який вона подається. У разі уточнення показників попередніх звітних періодів вказується та­кож звітний (податковий) період, що уточнюється. Для уточнюючої Декларації звітний (податковий) період та звітний (податковий) період, що уточнюється, заповню­ються однаковими значеннями, що відповідають звітному (подат­ковому) періоду, що уточнюється.

У рядку Ґ2 Декларації зазна­чаються податкові зобов'язання в розрізі відповідних кодів місць здійснення роздрібної торгівлі під­акцизними товарами за КОАТУУ.

Розра­хунок суми акцизного податку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання внаслідок виправлен­ня самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах по­дається до уточнюючої Декларації із заповненням у верхньому лівому куті першої сторінки, зокрема роз­ділу Декларації та звітного періоду, у якому вона подається.

Згідно з формою Декларації у додатку 8 до неї код КОАТУУ за­повнюється лише у разі виправлен­ня показників розділу Ґ Декларації. При цьому додаток 8 подається за кожним кодом КОАТУУ окремо.

У додатку 8, зокрема, зазнача­ються:

• у рядку 1 — суми податку, за­значені в Декларації, показники за період, у якому виявлено по­милку;

• у рядку 2 — виправлені суми податку, зазначені в уточнюючій Декларації у звітному періоді, що заповнюється в такому само­му порядку, що й рядок 1;

• у рядку 3 — суми податку, які збільшують суму податкового зобов'язання, що уточнюється;

• у рядку 4 — суми податку, які зменшують суму податкового зобов'язання, що уточнюється;

• у рядку 5 — нарахована сума штрафу у розмірі 3% відповідно до пп. «а» абзацу третього п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України в разі, якщо у рядку 3 Розрахунку за­значається збільшення подат­кових зобов'язань за рахунок уточнення;

• у рядку 6 — сума штрафу в роз­мірі 5% від суми недоплати від­повідно до пп. «б» абзацу тре­тього п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України в разі подання звітної декларації, що визначається у розмірі 5% від числового зна­чення рядка 3;

у рядку 7 — сума пені, що нара­ховується платником самостійно у порядку, встановленому від­повідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, в разі якщо у рядку 3 Розрахунку зазначається збільшення по­даткових зобов'язань за рахунок уточнення.

Тобто у разі подання уточнюю­чої Декларації до коду операції Ґ2 розділу Ґ у верхньому куті першої сторінки додатка 8 обов'язково за­значається, зокрема, така інфор­мація: розділ — Ґ, код КОАТУУ (за яким відбувається уточнення податкового зобов'язання), звітний період та звітний період, що уточ­нюється. У самому додатку 8 зазна­чаються показники коду операції Ґ2 для КОАТУУ (що уточнюється) в розрізі кодів операцій з роздріб­ної торгівлі підакцизними товара­ми (Ґ1.1 — Ґ1.11), які декларували­ся в додатку 6 до Декларації.

Отже, якщо у звітній Декларації зазначено помилковий код КО­АТУУ слід подавати два до­датки 8 — до помилкового (зі зменшенням податково­го зобов'язання) та до уточ­неного коду КОАТУУ (зі збільшенням податкових зобов'язань). При цьому з метою недопущення виникнення податко­вого боргу (до подання уточнюючо­го розрахунку) необхідно сплатити на розрахунковий рахунок виправ­леного коду КОАТУУ суму акцизно­го податку, яку відображено в уточ­неній Декларації. Кошти, сплачені на розрахунковий рахунок помил­кового коду КОАТУУ платник по­датку може використати у порядку, передбаченому для надміру сплаче­них коштів.

У разі заниження податко­вого зобов'язання, визначеного за кожним кодом КОАТУУ, об­числені штраф та пеню потрібно сплатити до бюджету на відповід­ний рахунок до подання уточню­ючої Декларації.

Дмитро Анголюк відповів на питання, чи вважається заниженням грошового зобов'язання та чи нарахову­ються штрафні санкції та пеня, якщо суб'єктом господарювання роз­дрібної торгівлі не заповнено або заповнено з помилкою рядки коду операції Ґ2 розділу Ґ декларації акцизного податку, і чи подається у такому випадку до­даток 8

Фор­ма податкової декларації повин­на містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити — це ін­формація, яку повинна місти­ти форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений Податковим кодексом статус із настанням пе­редбачених законом юридичних наслідків.

В окремих випадках, коли це від­повідає сутності податку та є необхідним для його адміністрування, форма податко­вої декларації додатково може міс­тити такий обов'язковий реквізит, як код органу місцевого самовря­дування за КОАТУУ.

Податкова звітність, складена з порушенням норм ст. 48 По­даткового кодексу України, не вважається податковою декларацією, крім ви­падків, установлених п. 46.4 ст. 46 цього Кодексу.

У разі подання платником по­датків до контролюючого органу податкової декларації, заповне­ної з порушенням вимог, зокрема п. 48.4 ст. 48 Податкового кодек­су України, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому плат­нику письмове повідомлення про відмову у прийнятті його декларації із зазначенням причин такої відмови.

У разі отримання відмови контролюючого органу у прийнят­ті податкової декларації платник податків має право:

• подати податкову декларацію і сплатити штраф у разі пору­шення строку її подання;

• оскаржити рішення контролю­ючого органу. Водночас пеня нараховується у день на­стання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником подат­ків, у разі виявлення його зани­ження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Платник зазначає її тип (звітна, звітна нова, уточнюю­ча), звітний (податковий) період, за який вона подається, а у разі уточнення показників попередніх звітних періодів — звітний (податковий) період, що уточню­ється. Для уточнюючої Деклара­ції звітний (податковий) період та звітний (податковий) період, що уточнюється, заповнюються однаковими значеннями, що від­повідають звітному податковому періоду, що уточнюється.

Додаток 8 подається до уточнюючої Декларації.

У рядку Ґ2 зазначаються по­даткові зобов'язання в розрізі від­повідних кодів місць здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами за КОАТУУ.

Тобто у разі подання Деклара­ції із зазначенням податкового зобов'язання без розподілу за ко­дами КОАТУУ у розділі Ґ (за ко­дом операції Ґ2) вона не може вважатися податковою.

Платник має право подати звіт­ну нову або звітну Декларацію, за­повнену відповідно до п. 7 розді­лу IV Порядку № 14, та сплатити штраф у разі порушення строку її подання або оскаржити рішення контролюючого органу про відмову у її прийнятті у порядку, передба­ченому Податковим кодексом. При цьому подання додатка 8 у складі звітної Декларації не передбачено.

У разі виявлення помилки при визначенні податкових зобов'язань за певним кодом КОАТУУ (у додат­ку 6 до розділу Ґ та за кодом операції Ґ2 розділу Ґ) платнику слід уточнені показники зазначити у складі Декла­рації за будь-який наступний подат­ковий період або подати уточнюю­чу Декларацію з двома додатками 8 до розділу Ґ (для помилкового та ви­правленого коду КОАТУУ).

На суму заниження податко­вого зобов'язання нараховуються передбачені Податковим кодексом штрафні санкції та пеня, які по­винні бути сплачені на розрахун­ковий рахунок відповідного коду КОАТУУ.

Також начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів порадив платникам, які бажають отримати детальну консультацію щодо заповнення декларації, переглянути відео з покроковим роз’ясненням порядку та особливостей заповнення декларації акцизного податку за посиланням: http://dopomogaplatnyku.ck.ua/archive/ або https://www.youtube.com/watch?v=cV6L9SK8ZdY

Коментарі (0)

Додати смайл! Залишилося 3000 символів
Додати новини
Реклама

Опитування

Ви підтримуєте виселення з Печерської лаври московської церкви?

Реклама

Зараз коментують

Всі