Що потрібно знати платнику податків, зборів, платежів для правильного подання декларації та сплати екологічного податку

2015-10-28 20:45 Подобається

Платниками податку відповід­но до ст. 240 Податкового ко­дексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ є суб'єкти господарю­вання, юридичні особи, що не про­вадять господарську (підприєм­ницьку) діяльність, бюджетні уста­нови, громадські та інші підприєм­ства, установи та організації, по­стійні представництва нерезиден­тів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час проваджен­ня діяльності яких на території України і в межах її континенталь­ного шельфу та виключної (мор­ської) економічної зони здійсню­ються:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціо­нарними джерелами забруд­нення;

- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

- розміщення відходів (крім роз­міщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання);

- утворення радіоактивних від­ходів (включаючи вже накопи­чені);

- тимчасове зберігання радіоак­тивних відходів їх виробниками понад установлений особливи­ми умовами ліцензії строк.

До платників екологічного податку не належать філії, відділення та інші відокремлені підрозділи у зв'язку з тим, що вони не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які не є суб'єктами господарювання. Платниками екологічного податку за здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами є підприємства (установи, ор­ганізації), до складу яких входять такі філії, відділення та інші відокремлені підрозділи.

Фактичні обсяги за кожним ви­дом забруднюючої речовини ви­значаються самостійно платника­ми екологічного податку в тоннах. Слід зазначити, що правиль­ність визначення платниками еко­логічного податку в тоннах фак­тичних обсягів за кожним видом забруднюючої речовини, які облі­ковуються в інших одиницях ви­міру (м3 тощо), не належить до компетенції органів фіскальної служби, отже, платникам еколо­гічного податку для правильного визначення в тоннах за кожним видом забруднюючої речовини, що обліковуються в інших одини­цях виміру (м3, одиниць тощо), при заповненні колонок 3 додат­ків 1 — 4 до декларації екологіч­ного податку слід звертатися до Мінекології та природних ре­сурсів України.

Суми податку, який справляєть­ся за утворення радіоактивних від­ходів (включаючи вже накопиче­ні), обчислюються платниками по­датку — експлуатуючими організа­ціями (операторів) атомних елек­тростанцій, включаючи експлуату­ючі організації (операторів) до­слідницьких реакторів, самостійно щокварталу на основі показників виробництва електричної енергії, ставки податку, а також пропор­ційно обсягу та активності радіо­активних відходів виходячи з фак­тичного обсягу радіоактивних від­ходів, утворених за базовий подат­ковий (звітний) період, і з фактич­ного обсягу радіоактивних відхо­дів, накопичених до 1 квітня 2009 р., та коригуючого коефіцієн­та відповідно до п. 249.7 ст. 249 Податкового кодексу України.

Суми податку, який справляєть­ся за тимчасове зберігання радіо­активних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк, обчислю­ються платниками податку — ви­робниками радіоактивних відходів самостійно щокварталу на підставі ставок податку та пропорційно строку зберігання таких відходів понад установлений строк відпо­відно до п. 249.8 ст. 249 Податко­вого кодексу України.

Суми податку, що справляється за викиди, скиди забруднюючих ре­човин та розміщення відходів, пе­рераховуються платниками одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бю­джетних коштів та забезпечують розподіл цих коштів у співвідно­шенні, визначеному законом.

Порядок подання податкової звітності та сплати податку визна­чено ст. 250 Податкового кодексу України, відповідно до якої базовий подат­ковий (звітний) період щодо еко­логічного податку дорівнює кален­дарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за встановле­ною формою, подають їх протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем по­даткового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та спла­чують податок протягом 10 кален­дарних днів, що настають за остан­нім днем граничного строку подан­ня податкової декларації (п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України):

  • за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціо­нарними джерелами забруднен­ня, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення про­тягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цьо­го місцях чи на об'єктах — за місцем розміщення стаціонар­них джерел, спеціально відведе­них для цього місць чи об'єктів;
  • за утворення радіоактивних від­ходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умо­вами ліцензії строк — за місцем перебування платника на подат­ковому обліку у контролюючих органах.

Отже, граничним терміном по­дання Податкової декларації еко­логічного податку за III квартал 2015р. є 9 листопада 2015 року, а останнім днем сплати податку — 19 листопада 2015 року; за IV квартал 2015 р. — відповідно 9 лютого 2016 року та 19 лютого 2016 року.

Нагадуємо, що 25.09.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 715 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», яким затверджено форму Податкової декларації екологічного податку та визнано таким, що втратив чинність наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку». Одночасно звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Випадки, коли подання декларації має певні особливості

У разі якщо платник податку має кілька стаціонарних джерел забруднення або спеціально від­ведених для розміщення відходів місць чи об'єктів у межах кількох населених пунктів (сіл, селищ або міст) або за їх межами (коди згід­но з КОАТУУ різні), то такий платник податку зобов'язаний по­дати до відповідного контролю­ючого органу за місцем розташуван­ня стаціонарного джерела забруд­нення або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів податкову декларацію щодо кожного стаціонарного дже­рела забруднення або спеціально відведеного для розміщення відхо­дів місця чи об'єкта окремо.

Якщо платник податку має кілька стаціонарних джерел за­бруднення або спеціально відве­дених для розміщення відходів місць чи об'єктів у межах одного населеного пункту (села, селища або міста) або за його межами (код згідно з КОАТУУ один і той самий), то такий платник податку може подавати до відповідного контролюючого органу одну по­даткову декларацію податку за такі джерела забруднення та складає додаток № 1 та дода­ток № 4 до декларації за кожним джерелом забруднення окремо (тобто кількість додатків № 1 від­повідає кількості стаціонарних джерел забруднення, а кількість додатків № 4 — кількості спеці­ально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів).

Платники податку, які перебу­вають на податковому обліку в місті з районним поділом, мо­жуть подавати одну податкову де­кларацію за місцем перебування платника податку на податковому обліку (міської ради) за викиди, скиди всіма своїми джерелами забруднення та/або розміщення від­ходів, якщо ці джерела та/або спе­ціально відведені місця для розмі­щення відходів розташовані на те­риторії такого міста (зазначається код згідно з КОАТУУ), та склада­ють додатки № 1, № 3, № 4 до де­кларації за кожним джерелом за­ бруднення окремо (тобто кількість додатків № 1, № 3, № 4 відповідає кількості стаціонарних джерел за­бруднення, спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів).

Викиди не заплановано: подавати декларацію чи ні?

У разі якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруд­нюючих речовин, розміщення від­ходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, він має повідомити про це згідно з п. 250.9 ст. 250 Податкового ко­дексу України відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти за­яву про відсутність у нього у звіт­ному році об'єкта обчислення еко­логічного податку. Така заява подається не пізніше граничного терміну подання податкової де­кларації за І квартал звітного року. Якщо заяву не подано, плат­ник податку має подавати подат­кові декларації відповідно до ви­мог Податкового кодексу України.

Коментарі (0)

Додати смайл! Залишилося 3000 символів
Додати новини
Реклама

Опитування

Ви підтримуєте виселення з Печерської лаври московської церкви?

Реклама

Зараз коментують

Всі