З 4 вересня, в Україні набули чинності зміни на грошово-кредитному і валютному ринках. Національний банк України послабив частину адміністративних обмежень, введених в першій половині поточного року для стабілізації валютного ринку.
Ключові валютні обмеження продовжують діяти. Зокрема, розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів мають здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Залишили й вимогу про обов’язковий продаж 75% надходжень в іноземній валюті на міжбанківському валютному ринку України (у т. ч. безпосередньо НБУ).
Національний банк збільшив обсяг видачі готівки в іноземній валюті та банківських металах з рахунків клієнтів банків з 15000 до 20000 грн. на добу. Ослаблення спрямоване на відновлення довіри до банківської системи і притоку валютних депозитів.
Дозволено уповноваженим банкам знімати з контролю експортні операції клієнтів, якщо вони надали документальне підтвердження про припинення зобов'язань шляхом зарахування зустрічних вимог у валютах, що не підлягають обов'язковому продажу. Сума таких зобов'язань повинна не перевищувати 0,5 млн дол. США за одним контрактом.
Уточнено вимоги щодо обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті. Відтепер вимога не поширюватиметься на кошти, які повернені з ініціативи іноземного банку в дводенний термін.
Також регулятор скасував вимогу щодо обов'язкового подання в пакеті документів для покупки / переказу іноземної валюти довідки з Державної фіскальної служби, що засвідчує відсутність заборгованості зі сплати податків для компаній. Це полегшить роботу компаній-імпортерів.
Знято заборону реєструвати зміни до договорів про залучення резидентами інвалютних кредитів/позик від нерезидентів у випадках заміни боржника, пов’язаних з ліквідацією та/або поглинанням.
У той же час Національний банк продовжує роботу, спрямовану на запобігання непродуктивного відтоку капіталу з країни. А саме, вводиться заборона на купівлю валюти для розрахунків за імпорт продукції, митне оформлення якої було здійснено до 01 січня 2014 року. Це стосується випадків заміни боржника та / або кредитора у зобов'язанні за зовнішньоекономічним контрактом. Тепер компанії-резиденти повинні будуть виконувати такі зобов'язання за рахунок власних коштів в іноземній валюті. Вимога не поширюється на життєво необхідні товари.
Зміни внесені постановою НБУ вiд 03.09.15 р. № 581 "