Репетиторів, гувернанток, ремонтників, перукарів, екстрасенсів та інших фахівців, які надають різні послуги, почали відстежувати через газетні оголошення податківці.
Так, вони виявляють людей, які працюють у "тіні", і нагадують їм про сплату податків.
До речі, із оголошеннями податківці працюють за двома методами: виходять на підприємство та її керівника, яке замовляє послуги, або спілкуються із тими, хто сам таке пропонує. Про це днями повідомив голова Державної податкової служби України Олександр Клименко. Для тернополян, які шукають клієнтів через оголошення в газетах, надання послуг не є основною роботою, а переважно - підробітком. Тож людей не тішить, що їх "виловлюють” у подібний спосіб.
“Хай би прийшли, а не по телефону...”
Кореспондент сам зателефонував за кількома оголошеннями, надрукованими в газетах. Трубку брали всюди. Більшість цих людей, як ми виявили, має роботу із низькою зарплатою. У вільний час вони підробляють. За кількома номерами люди уперше від нас почули про нові методи роботи податківців. Інші – вже мали такий досвід.
- Так. Мені дзвонили кілька разів. Такі розмови були трохи дивними для мене, підозрілими, - розповідає репетитор із біології. Жінка представилася пані Марією. – У мене випитували абсолютно всі дані: адресу, вартість і розклад занять.
Пізніше, як каже жінка, до неї ніхто так і не приходив. Тож вона не впевнена, що дзвонили саме податківці, однак стверджує, що клієнти зазвичай розпитують інакше.
- Ну хіба це по-людськи? - питає вона. - Хай би прийшли, представилися та запитали про те, що їх цікавить...
За іншим оголошенням, натрапляємо на репетитора з англійської мови. Жінка каже, що підозрілих дзвінків не отримувала.
- Я час від часу виїжджаю з міста, - розповідає пані Світлана. - Тож, може, хтось телефонував, коли мене не було вдома. Власне, я учнів рідко знаходжу через оголошення. Зазвичай учні приходять, навчаються у мене, а потім рекомендують мої послуги іншим.
За номером майстра з ремонту трубку бере чоловік. Представляється паном Юрієм. Вислухавши запитання, тернополянин каже, що йому байдуже на таку новацію податкової.
- Які податківці? У мене навіть такої думки жодного разу не було, - додає він. - Це скільки ж часу треба на витратити, щоб вийти хоча б на одного "тіньовика".
Шукають тих, хто не платить
В обласній податковій підтверджують, що одним із джерел інформації для них є розміщені в ЗМІ реклама, оголошення про надання різного роду послуг, виконання тих чи інших робіт, здачу в оренду майна, прийом на роботу і таке інше. Адже для податківців не є секретом, що частина громадян у нас отримує "тіньові" доходи й ухиляється від сплати податків.
- Податківці стежать за двома видами оголошень, - говорить Олександр Клименко, - тими, за якими пропонують роботу і послуги якісь підприємства, а також – приватні особи.
У першому випадку дзвонять, представляються охочими влаштуватися. Врешті випитують подробиці про фірму. Пізніше з'ясовують, чи сплачує це підприємство, наприклад, відрахування до Пенсійного фонду. Наступний крок - запрошення керівника підприємства на розмову, додає він.
- Із людьми, які самі пропонують свої послуги, працювати важче, - каже податківець. - Теж дзвонимо, просимо резюме. Потім перевіряємо за базою ідентифікаційні номери, а також - чи платить людина податки. Якщо ні, наполягатимемо на виправленні ситуації.
Чоловік запевняє, головне джерело інформації для податкової - база ідентифікаційних кодів. За нею шукають тих, хто не декларує доходи тривалий час, і з’ясовують, чи дійсно людина не працює і не веде бізнес. Часто з'ясовується - вона просто ухиляється від сплати податків.
Телефонують і запрошують у податкову
Газетні оголошення, як додає начальник відділу оподаткування фізосіб ДПА в області Володимир Гузенков, податківці читають уже не перший рік. Зокрема, збирають інформацію, накопичують дані, з’ясовують усе про особу: чи зареєстрована вона суб’єктом господарської діяльності, чи є вона самозайнятою особою. Дану інформацію опрацьовують за певними напрямками й в кілька етапів. Як саме це працює, податківець пояснює на прикладі оголошення про оренду квартири.
- За телефоном наші працівники з’ясовують усі умови оренди квартири: термін угоди, умови сплати за оренду, комунальні послуги, періодичність оплати, - продовжує пан Гузенков. - Через певний час телефонують повторно. Якщо людина каже, що квартиру вже винайняти не можна, вона для нас стає потенційним квартироздавачем, а відтак - платником податку на доходи.
Врешті, за словами пана Гузенкова, її запрошують у податкову та пропонують зареєструвати свою діяльність у встановленому чинним законодавством порядку, задекларувати отримані доходи та сплатити до бюджету належні податки.
Світлана ГРИВАС,