Тернопілля. Збараж мав свято з "гірчинкою" та Гігою
Танці та спів, гарбузова каша і рекорд, перший сніг і "штурм" фортеці, оновлений стадіон і концерт – таким запам'ятається відзначення ювілею Збаража.
Втім, масове дійство у райцентрі відбувалося 15-16 жовтня на тлі будівельних недоробок. Впадали в око гостям і недоліки в організації свята.
- Та починайте вже! Діти ж мерзнуть! – цей чоловічий крик, пролунавши на стадіоном, заглушив навіть гул натовпу, який зібрався на трибунах. Збаражанин тривожився не марно, бо відкривали свято на оновленому стадіоні дитячі танцювальні колективи та учні не лише збаразьких шкіл, а й із сусідніх сіл. І чекали вони на свій вихід під дощем і пронизливим вітром не одну годину. Власне, ляпи під час свята ставалися раз за разом: то ведучий оголошував, що летять літаки, а їх ще й близько не було у небі, то зі сценарію викреслили вітання голови облради. Ті ж, хто був у серпні на відкритті стадіону у Гусятині, помічали, що деякі номери програми звідти "скопіювали" один в один.
Встановили рекорд
Почалося свято урочистою ходою із центру міста до замку. Щоправда, початок параду мусили відстрочити, бо раптом зірвався вітер і на учасників дійства просипався сніг. Усі, хто міг, поховалися під дерева і дашки будівель. Найгірше було легко одягненим мажореткам, які йшли у голові колони. Врешті дівчата, які займаються при будинку культури Вишнівця, втекли у хол універмагу. Пересиділи дощ, а лише тоді вийшли.
Коли колона дійшла до замку, там відбулося театралізоване дійство. Воно відображало взяття Збаража і перемогу козаків над поляками. Над фортечними мурами дзвеніли шаблі, гриміли гармати, лунали радісні крики переможців.
- Трохи мало було учасників штурму, але все одно мені цікаво, бо я таке бачу вперше, - каже Василь Леміх із Тернополя. – Якби ще тепліше трохи було...
Нижче схилом - найбільший в Україні замок із гарбузів. Його у парку за три дні склали волонтери. Таку ідею студенти двох тернопільських вузів реалізували у рамках проведення І-го фестивалю галицько-волинських страв "Фест гарбуз".
- Цей рекорд ми зафіксували і внесли до Книги рекордів України в категорії "Вперше" – "Виготовлення і презентація найбільшого замку, збудованого із гарбузів", - каже декан факультету соціально-економічного управління Тернопільського інституту соціальних та інформаційних
технологій Валентина Лимар - уповноважена Книги рекордів України.
Для споруди, як вона каже, використали 7 тисяч вирощених на Тернопіллі гарбузів діаметром близько 30 см. Розміри "замку" – 6 на 8 м. Диплом Книги рекордів України передали голові обладміністрації Валентину Хоптяну.
- Такий матеріал для спорудження "замку" обрали невипадково – пов’язано це із завершенням сільськогосподарських робіт, - каже він. - Традиційно селяни звозили з полів гарбузи уже після того, як все збіжжя зібрали і склали в комори. Тож така акція є своєрідним символом того, що Тернопілля віджнивувало, зібравши хороший урожай.
Замок простоїть ще мінімум місяць, потім усі гарбузи, як кажуть організатори дійства, відвезуть на консервний завод – на переробку.
Заходів – тільки встигай
Смачними та корисними стравами із гарбуза - кашами, запіканками, оладками, супами, пиріжками пригощали гостей свята господині зі всього Збаразького району. Кожна сільрада мала окремий намет. Причому всі приваблювали до себе гостей по-своєму. Одні – танцями та співом, інші – чарчиною. І перше, і друге, зайвим не було, бо з неба щоразу пускався холодний дощ, навіть сніг.
- Підійдіть до нас! Подивіться, як ми намет прикрасили, - закликає секретар однієї із сільрад Збаразького району Степан Іванич. – Бачите, як гарно! Буде конкурс – хочемо виграти...
Співав Степан Гіга
Ближче до 16.00 "екватор" свята перемістився на міський стадіон. Там усе тхнуло фарбою і вапном. У приміщення під трибунами – не зайти. Там ще не завершили ремонт.
- Та в нас стадіону й не було, - каже збаражанка пані Ганна. – Так, діти товклися... Бачу, ще багато тут роботи, але вже трибуни є, крісла – можна присісти. То вже є добре...
Власне, як наші кореспонденти вже писали, ремонт на стадіоні у Збаражі розпочали лише місяць тому. За два тижні там лише почали складати бетонні плити для трибун, фарбувати сусідні будинки. Відтак будівельники всього зробити до 15 жовтня не встигли. Їм ще треба накрити дашок над однією з критих трибун та інше. Нагадаємо, всі роботи там проводили за кошти меценатів і спонсорів.
Найбільшим сюрпризом для збаражан, напевно, стало авіа-шоу – у небі над стадіоном показували фігури вищого пілотажу три літаки.
Потім ще були показові виступи спортсменів, співробітників спецпідрозділу "Беркут". Співали й танцювали місцеві колективи. Свято тривало і тоді, коли Збараж накрила темрява. Врешті на сцену вийшов народний артист Степан Гіга. Обіцяних Ірини Білик і гурту "Скрябін" збаражани не дочекалися.
Освятили новий стадіон святі отці традиційних конфесій.