Завідувач сектору місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Тетяна Шпундра роз`яснила нюанси подання декларації та сплати екологічного податку.
Платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність. Також екологічний податок сплачують бюджетні установи, громадські та інші підприємства, організації, постійні представництва нерезидентів під час діяльності яких на території України: здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; у водні об'єкти; утворюються радіоактивні відходи; а також тимчасово зберігаються радіоактивні відходи їх виробниками понад установлений в ліцензії строк.
Щодо порядку обчислення податку.
Суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал.
У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини.
Фактичні обсяги за кожним видом забруднюючої речовини визначаються самостійно платниками екологічного податку в тоннах.
Слід зазначити, що правильність визначення платниками екологічного податку в тоннах фактичних обсягів за кожним видом забруднюючої речовини, які обліковуються в інших одиницях виміру (м3 тощо), не належить до компетенції органів фіскальної служби, отже, платникам екологічного податку слід звертатися до Мінекології та природних ресурсів України.
Суми податку, який справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), обчислюються платниками податку — експлуатуючими організаціями (операторів) атомних електростанцій.
Суми податку, який справляється за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк, обчислюються платниками податку — виробниками радіоактивних відходів самостійно щокварталу на підставі ставок податку та пропорційно строку зберігання таких відходів понад строк.
Як подавати звітність
Платники податку складають податкові декларації за встановленою формою та подають їх протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів. Податок сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Отже, граничним терміном подання Податкової декларації екологічного податку за III квартал 2015р. є 9 листопада 2015 р., а останнім днем сплати податку — 19 листопада 2015 р.; за IV квартал 2015 р. — відповідно 9 лютого 2016р. та 19 лютого 2016 р.
До Податкової декларації екологічного податку додаються шість додатків, які є її невід'ємною частиною:
додаток № 1 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення»;
додаток № 3 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти»;
додаток № 4 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах»;
додаток № 5 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені)»;
додаток № 6 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів і сплачується за придбання джерел(а) іонізуючого випромінювання»;
додаток № 7 «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк».
У разі відсутності у платника відповідних об'єктів оподаткування відповідні додатки не додаються, а рядки Податкової декларації прокреслюються.
Випадки, коли подання декларації має певні особливості
Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства до контролюючого органу, в якому таке підприємство, перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій.
Крім того Тетяна Шпундра звернула увагу платників податку на те, що згідно з п 46.6 ст 46 Податкового кодексу України до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося її оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до того визначення.
Таким чином, податкова декларація податку за III квартал ц.р. подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №26/18764 а за IV квартал ц.р. та наступні податкові періоди – за новою формою затвердженою наказом №715.