Запрошуємо платників на семінар на тему:«Офіційно про податкові новації-2016»
З метою роз’яснення суб’єктам господарювання основних аспектів запровадження змін до податкового законодавства 22-23 квітня 2016 року у місті Одесі відбудеться семінар для платників податків на тему «Офіційно про податкові новації-2016». Семінар проводиться ДП «Сервісно-видавничий центр» за участі фахівців ДФС.
За довідками звертатись за телефоном у м. Дніпропетровськ , 374-70-15.
Змінюємо систему оподаткування. Порядок реєстрації платником ПДВ
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська повідомляє, що у разі переходу осіб зі спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 Кодексу, вони зобов’язані зареєструватись платником ПДВ. Реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів. Відповідно до вищезазначеного пункту особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, зокрема, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1млн. грн. (без урахування ПДВ).
При цьому для цілей реєстрації платником податку на додану вартість до оподатковуваних операцій належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Особи, які провадять незалежну професійну діяльність до 1 травня 2016 р. повинні сплатити ЄСВ
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська нагадує, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахований за 2015 рік, до 1 травня поточного року.
Така норма передбачена пунктом 5 статті 4, абзацу 4 частини 8 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Касовий чек має відображати акцизний податок
При реалізації підакцизних товарів у касовому чеку необхідно окремим рядком зазначати розмір ставки акцизного податку та загальну суму податку за всіма зазначеними в чеку товарами.
Підприємницям, які вже минулого року відображали в чеках «роздрібний» акциз», достатньо лише звірити форму за новими вимогами і за необхідності внести корективи.
Суб’єкти господарювання повинні стежити за оновленням Держреєстру РРО і перевіряти чи внесено до їхнього касового апарату нову версію програмного забезпечення. Якщо таке програмне забезпечення з’явилося в реєстрі необхідно негайно уточнити у своєму центрі сервісного обслуговування, чи є в ньому можливість виділяти акциз. Якщо так, то негайно надати касові апарати до сервісного центру для оновлення внутрішнього програмного забезпечення.
Якщо це своєчасно не зробити, то через відсутність у чеку хоча б одного з обов’язкових реквізитів такий документ не прийматиметься як розрахунковий (п.3 розд І Положення №13). Адже з 11 березня набрав чинності наказ Мінфіну України від 21.01.2016 року №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)». Згідно з Положенням реквізит «акцизний податок» став обов’язковим для фіскального касового чека на відповідні товари.
Іноземні доходи для оподаткування перераховуються у гривню
У ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська роз’яснюють, що базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті, є ці доходи, що перераховані у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів. Відповідно до п. 164.3 ст. 164 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах. Згідно із п. 164.4 ст. 164 ПКУ під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Фізичні особи – які отримували у 2015 році такі доходи зобов’язані подавати декларацію про доходи не пізніше 3 травня
Для того, щоб максимально зручно й швидко виконати конституційний обов’язок, Центр обслуговування платників у період Деклараційної кампанії працюють із подовженим режимом роботи. Адреса Центру : м. Дніпропетровськ , вул.. Горького ,22 3 поверх
Закликаємо мешканців Кіровського району не зволікати із поданням декларації про майновий стан і доходи та скористатися можливістю зробити це у зручний для себе час.
Продавці пального мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення такої реалізації пального
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська інформує, що з 01.01.2016 набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909), яким, зокрема:розширено перелік платників акцизного податку за рахунок включення осіб, які здійснюють реалізацію пального (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ)), та визначено порядок їх реєстрації контролюючими органами; визначено порядок здійснення електронного адміністрування реалізації пального (ст. 232 ПКУ) та порядок складання акцизних накладних при реалізації пального та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних (ст. 231 ПКУ).
Відповідно до п. 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 909 п. 58 розділу І Закону № 909 (щодо доповнення ПКУ ст.ст. 231, 232) стосовно запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, то дані норми уже діють з 01.03.2016.
При цьому згідно з п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПКУ платники акцизного податку, які реалізують пальне, для роботи в системі електронного адміністрування пального мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.
Про зміни до податкового законодавства йшлося на зустрічі з представниками громадськості
Заступник начальника ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська Євгенія Самсоненко, з метою уникнення неоднозначного тлумачення окремих законодавчих норм, спільно з представниками бізнесу Кіровського району та громадських організацій обмінялися думками щодо загальних змін у податковому законодавстві, які набрали чинності з 1 січня 2016 року.
Так, усі учасники заходу визнали позитивний аспект зниження ставки ЄСВ для роботодавців - з 41% (у середньому, залежно від класу ризику) до 22%, та відміну утримання ЄСВ із заробітної плати працівників.
В той же час, Євгенія Сергіївна та бухгалтери жваво обговорили новації у нарахуванні та сплаті авансових внесків з податку на прибуток. Так, у січні – жовтні 2016 року авансові внески скасовано, але у листопаді – грудні передбачено їх сплата у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року.
Окремо учасники зустрічі зупинилися на податку на додану вартість, спрощеній системі оподаткування та деклараційній кампаній.
Цьогорічний звіт, який надають як підприємці, так і громадяни, складається з одного аркуша та включає в себе всі доходи та витрати декларанта. Окрім того, в ньому проставляється сума сплаченого військового збору.
Всі разом обговорили також заходи ДФС з імплементації змін до податкового законодавства та удосконалення процедур адміністрування податків.
І податківці, і громадські діячі, і бухгалтери підкреслили важливість проведення подібних заходів. Завдяки таким зустрічам, можна не лише обговорити проблемні питання, а й розібратися в них та знайти алгоритм застосування податкових норм – зазначила Євгенія Самсоненко.
Визначення ставок екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська інформує, що Державною фіскальною службою України у листі від 16.03.2016 №9027/7/99-99-15-04- 02-17 (далі – лист ДФС №9027) повідомила стосовно визначення регуляторних актів, які використовуються платниками для визначення ставок екологічного податку (далі – податок) за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (далі – викиди забруднюючих речовин).
Для обґрунтованого застосування ставок податку за викиди забруднюючих речовин при визначенні розміру податкових зобов’язань з цього податку при експлуатації об’єктів, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, платникам податку необхідно використовувати відповідні документи, зокрема, дозволи на викиди забруднюючих речовин, згідно з якими здійснюється ідентифікація видів забруднюючих речовин, визначається їх клас небезпечності, а також величина орієнтовно безпечних рівнів таких речовин.
Особливості визначення сум відшкодування ПДВ сільгоспвиробником-експортером
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська повідомляє, що при вивезенні сільськогосподарських товарів у митному режимі експорту сільськогосподарське підприємство - виробник таких товарів/послуг має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ), сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включається до складу виробничих факторів.
Операції з експорту сільськогосподарським підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування власновироблених сільськогосподарських товарів оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою та відображаються у декларації 0121 - 0123 за умови підтвердження такого вивезення товарів за межі митної території України (експорту) належним чином оформленою митною декларацією.
При цьому суми ПДВ, що були сплачені суб’єктом спеціального режиму оподаткування постачальникам під час придбання товарів/послуг, які брали участь у виробництві експортованої сільськогосподарської продукції та включені до складу податкового кредиту, за рішенням платника можуть бути перенесені із декларації 0121 до декларації 0110 шляхом відображення у рядку 14 декларації 0121 зі знаком "-" та в рядку 14 декларації 0110 зі знаком "+".
Суми податку, перенесені до рядка 14 декларації 0110, можуть брати участь в обрахунку суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у загальновстановленому порядку.
З роз’ясненням щодо особливостей визначення сум бюджетного відшкодування ПДВ сільськогосподарським товаровиробником у разі експорту власно виробленої сільськогосподарської продукції можна ознайомитися у листі Державної фіскальної служби України від 24.03.2016 р. N 9983/7/99-99-19-03-02-17.
Встановили на авто газову установку – маєте право на податкову знижку!
Громадяни, які у минулому році переобладнали свій транспортний засіб з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива, мають право включити до податкової знижки суму фактично сплачених коштів на таке переобладнання.
Це передбачено статтею 166 Податкового кодексу України.
Понесені витрати обов‘язково підтверджуються відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Для отримання податкової знижки необхідно заповнити та подати Декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік до податкової інспекції за місцем проживання (реєстрації в паспорті) до кінця поточного року.
Працівник-підприємець: чи застосовувати податкову соціальну пільгу до його зарплати
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська повідомляє, що у пп.169.2.3 ПКУ окреслено чіткий перелік випадків, за яких не застосовують податкову соціальну пільгу (далі – ПСП). Так, її не буде, зокрема, щодо доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності. Водночас жодних обмежень щодо можливості застосовувати ПСП до зарплати осіб, які поєднують роботу на умовах трудового договору з власною підприємницькою діяльністю, не має.
Отже, роботодавець має право застосовувати ПСП до заробітку працівника, який має статус фізичної особи-підприємця та отримує доходи від підприємницької діяльності. Головне, щоб така особа надала відповідний11 комплект документів на застосування ПСП, а розмір доходу не перевищував максимальної суми, яка дає право на зазначену пільгу.
Граничний термін сплати авансових платежів з ПДФО за 1-й квартал 2016 для підприємців на загальній системі оподаткування - 19 квітня
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська нагадує, що відповідно до підпункту 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями, починаючи з 2016 року авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб фізичними особами підприємцями на загальній системі оподаткування розраховуються самостійно згідно з фактичними даними розміру чистого доходу, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу.
Ці авансові платежі сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.
Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.
Отже, для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, граничний термін сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб за 1-й квартал п.р. – 19 квітня 2016.
ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська впливає на легалізацію трудових відносин
Питання легалізації трудових відносин та боротьба з порушеннями при виплаті заробітної плати були і залишаються стратегічними напрямами роботи органів ДФС.
Це питання систематично обговорюється під час проведення засідань «круглого столу» та зустрічей із бізнес-спільнотою ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська. Адже живе спілкування у форматі прямих відповідей на найбільш гострі для таких суб’єктів запитання – таке завдання поставило перед собою керівництво інспекції, організовуючи подібні заходи із представниками приватного бізнесу.
Так, при проведенні чергової зустрічі заступника начальника ДПІ Євгенії Самсоненко було заслухано керівників 11 підприємств, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері виробництва та оптової торгівлі товарами господарського призначення, виробництва хліба та хлібобулочних виробів, діяльність у сфері надання побутових послуг, стоматології, бухгалтерського обліку й аудиту, консультування з питань оподаткування, тощо.
Було досконало проаналізовано причини нарахування заробітної плати нижче встановленого законодавством мінімального рівня, наголошено на необхідності збільшення надходжень до бюджету району.
Запрошені СГ надали пояснення про причини виплати заробітної плати найманим працівникам в розмірі нижче мінімальної. Розповіли про вжиті заходи щодо її підвищення. Для кожного роботодавця були встановлені терміни щодо впорядкування трудових відносин з найманими працівниками, забезпечення зростання заробітної плати.
Внаслідок проведених співбесід керівники підприємства зобов’язались протягом 2 кв. 2016 року збільшити рівень заробітної плати найманим працівникам до рівня середньої заробітної плати по Дніпропетровській області.
На письмову вимогу фізичної особи, щодо якої в контролюючому органі відкрито інтегровані картки, надається акт звірки розрахунків за податками
Згідно зі ст. 1 Закону України від 2 лютого 1996 року №393/96-ВР «Про звернення громадян» із змінами та доповненнями (далі – Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, зокрема із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних та особистих прав і законних інтересів. При цьому звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Пунктом І розд. ІІ Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 р. №765 (далі – Порядок), визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними контролюючими органами відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Відповідно до п. 15 розд. ІІ Порядку на письмову вимогу платника звірення стану розрахунків платника за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за звітний період оформляється актом.
Зайва накладна: виправляємо помилку
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Отже, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг (складення двох податкових накладних на одну операцію з постачання товарів/послуг) та реєстрації їх в ЄРПН, платник податку, з метою виправлення допущеної помилки, має право скласти розрахунок коригування до помилкової (другої) податкової накладної. Такий розрахунок коригування відповідно до п. 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю).
При цьому у полі «Дата складання» зазначається «поточна» дата, тобто дата, на яку було виявлено помилку щодо зайво складеної податкової накладної, а у графі 2 такого розрахунку зазначається: «Виправлення помилки».
Контролюючі органи мають право виступати ініціатором припинення діяльності суб’єктів господарювання
Відповідно до абзацу 5 ч. 1 статті 51 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV із змінами та доповненнями (далі – ГКУ) підприємницька діяльність припиняється на підставі рішення суду у випадках, передбачених ГКУ та іншими законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб’єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, зокрема такі як, ліквідація суб’єкта господарювання (абз. 12 ч. 1 ст. 239 ГКУ).
Підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями визначено, що контролюючі органи мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання.
Згідно з пункту 11.30 розд. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі:
неподання протягом одного року до контролюючих органів податкових декларацій, документів податкової звітності;
якщо установчі документи суперечать чинному законодавству;
провадження діяльності, яка суперечить установчим документам та законодавству;
наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням;
наявності у контролюючого органу передбачених законами України інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення (ліквідації) чи скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання, то керівник контролюючого органу приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, відміни державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Чи може бути включена до складу податкового кредиту податкова накладна, складена з помилками?
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПКУ податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.