До уваги клієнтів центрів сертифікації ключів!
У зв’язку зі скороченням штатної чисельності Інформаційно-довідкового департаменту ДФС з 3 березня 2016 р. припиняють свою роботу окремі пункти реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС. Зокрема, у Запорізькій області із зазначеної дати не працюватимуть віддалені пункти реєстрації у м. Бердянськ, м. Мелітополь та м. Енергодар.
Для отримання послуг електронного цифрового підпису просимо звертатись до пунктів реєстрації користувачів розташованих в обласних центрах.
Більш детальну інформацію щодо режиму роботи пунктів реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації користувачів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС можна переглянути за посиланням:
За інформацією АЦСК ІДД ДФС
Обмеження права на нарахування податкової знижки
Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.
Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 ПКУ.
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Зазначена норма передбачена п. 166.4 ст. 166 Податкового кодексу України.
При виході фізичної особи з числа засновників визначається нвестиційний прибуток
До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи - платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах.
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу.
До продажу інвестиційного активу прирівнюється, зокрема, операція з повернення платнику податку коштів або майна, попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента.
Придбанням інвестиційного активу вважаються операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права.
Емітент корпоративних прав (юридична особа) виступає як податковий агент лише в частині відображення у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу "112" операції з повернення коштів або майна фізичній особі, попередньо внесених нею до статутного капіталу.
При цьому фізична особа повинна визначити фінансовий результат операцій з інвестиційними активами та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Зазначений порядок визначений пп. 164.2.9 ст. 164 та пп. 170.2.2 ст. 170 Податкового кодексу України.
Декларування доходів, одержаних в іноземній валюті
Сума іноземних доходів включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію та сплатити з одержаних доходів податок на доходи та військовий збір.
Доходи, одержані в іноземній валюті перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.
За підсумками 2015 року сума іноземного доходу оподатковується податком на доходи за ставкою 15%. Військовий збір розраховується фізичними особами самостійно за ставкою 1,5% об’єкта оподаткування.
Якщо загальна сума отриманих у звітному місяці доходів, перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2015 році 12180 грн.), ставка податку на доходи становить 20%.
У податковій декларації про майновий стан і доходи громадяни відображають суму отриманого доходу за звітний рік, та визначають податкове зобов'язання з податку на доходи та військового збору.
Сума податку на доходи та військового збору, зазначена у податковій декларації за 2015 рік, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня 2016 року.
Пільги при нарахуванні у 2016 році фізичним особам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за звітний 2015 рік
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що Законом України від 24.12.2015 №909-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни, зокрема, до статті 266 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), які набрали чинності з 01.01.2016.
Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати.
Відповідно до статті 266 Кодексу, що діяла з 01.01.2015 по 31.12.2015 включно, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – нерухоме майно), для фізичних осіб у 2016 році за звітний 2015 рік буде нараховуватись контролюючими органами за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації), виходячи із сумарної загальної площі об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх частки за ставками, встановленими рішенням сільської, селищної або міської ради на 2015 рік.
Що стосується об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, обчислення суми податку здійснюватиметься контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного об’єкта нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
При розрахунку податку на нерухоме майно для фізичних осіб застосовуються пільги зі сплати податку, визначені пунктом 266.4 статті 266 Кодексу.
Так, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування.
Сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку на нерухоме майно, що сплачується на відповідній території з об’єктів, що перебувають у власності фізичних осіб:
- для житлової нерухомості, виходячи з майнового стану фізичних осіб та рівня доходів;
- для нежитлової нерухомості – в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування.
Звертаємо увагу, що відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Кодексу пільги з податку на нерухоме майно, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:
- об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
- об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно наданих ними пільг.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 106.03 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням
Громадяни зобов’язані задекларувати наступні доходи, отримані у 2015 році
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що кампанія деклару- вання доходів, отриманих громадянами протягом 2015 року, триває до 01.05.2016.
Податкова декларація про майновий стан і доходи (далі – декларація) подається громадя- нами до податкової інспекції за місцем реєстрації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859).
Декларацію зобов’язані подати громадяни, якщо протягом звітного 2015 року вони отримували:
- доходи від особи, яка не є податковим агентом, тобто від нерезидента або фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність;
- доходи, які нараховувалися (виплачувалися, надавалися) фізичній особі – платнику податку двома або більше податковими агентами у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород у в’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 1 218 грн. х 120 = 146 160 грн.);
- іноземні доходи;
- доходи, отримані орендодавцем при наданні нерухомості в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання;
- доходи, отримані орендодавцем при наданні рухомого майна в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання;
- доходи у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню (крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини;
- дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди від особи, яка не є податковим агентом (крім окремих випадків, установлених підпунктом 164.2.14 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України).
Бланк декларації з додатками до неї розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (
Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджену Наказом №859, розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України на спеціальному банері «Декларуємо по-новому! 2016» у розділі «Нормативно – правова база» за посиланням:
За два місяці поточного року майже 5 тисяч громадян Дніпропетровщини надали декларацію про майновий стан і доходи
В рамках деклараційної кампа- нії, що розпочалася 1 січня та триватиме до 1 травня поточного року, про свої статки, отримані у 2015 році, на Дніпропетровщині прозвітували 4949 громадян. Загальна сума задекларованого ними доходу становить 272,5 млн. грн.
Впродовж січня – лютого поточного року громадяни Дніпропетровського регіону задекларували податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 8,7 млн. грн., що на 1,5 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період 2015 року, сума військового збору до сплати складає 2,0 млн. грн.
Найбільші доходи у минулому році отримали 1124 мешканців Дніпропетровщини у вигляді спадщини – 133,0 млн. грн. Ще 148 громадян задекларували дохід від продажу (обміну) рухомого або нерухомого майна – 12,9 млн. грн.; 6 громадян задекларували іноземні доходи, загальна сума отриманого ними доходу складає 591,5 тис. грн.
Дохід понад 1 млн. грн. задекларували 16 громадян. Загальна сума отриманого ними доходу – 27,9 млн. грн.
Окрім того, 1070 декларантів звернулися до фіскальних органів Дніпропетровської області за податковою знижкою. Відтак, з казни громадянам області буде повернуто 1,5 млн. грн.
«Результати першої половини деклараційної кампанії свідчать про зростання рівня громадянської свідомості до добровільного процесу декларувати доходи. Саме така активність і є показником справжньої економічної зрілості суспільства», – зазначив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.
У Дніпропетровській області вилучені документи та носії інформації, які свідчать про фіктивне підприємництво та ухилення від сплати податків
Співробітниками податкової міліції Дніпропетровської обла- сті в м. Дніпропетровську та смт. Кіровське в рамках розсліду- вання кримінального провад- ження за ст.205, ст.27 та ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено 10 обшуків в офісних та складських приміщеннях і за місцями проживання фігурантів провадження.
За результатами обшуків виявлено, вилучено та приєднано до матеріалів провадження 593,3 тис. грн., 144,2 тис. доларів США та 11,4 тис. Євро готівкою, 18 печаток підприємств, 8 одиниць комп’ютерної техніки, 11 мобільних телефонів та документи, які свідчать про протиправну діяльність.
Триває слідство.
Податковою міліцією у Дніпропетровській області вилучено 17 тис. пачок цигарок та 14,2 тис. пляшок алкоголю без акцизних марок
Працівниками податкової міліції Дніпропетровської області в рамках розслідування кримі- нального провадження за ч.3 ст.212 КК України на підставі ухвали суду проведено 8 обшуків в офісних та складських приміщеннях у містах Дніпропетровську та Кривому Розі.
Під час обшуків виявлено та вилучено 17 тис. пачок цигарок, 14,2 тис. пляшок лікеро-горілчаних виробів в асортименті, не маркованих марками акцизного податку, 3 системні блоки, 4 сервери, комп’ютерну техніку, 7 магнітних носіїв інформації, 4,7 тис. грн. готівкових коштів документацію та чорнові записи.
Слідчі дії тривають.
Електронний сервіс ДФС України надає можливість громадянам дізнатись про свої доходи у режимі онлайн
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що за допомогою електронного сервісу Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» (далі – сервіс) фізична особа – платник податків може отримати в електронному вигляді відомості про себе з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) щодо сум отриманих доходів та утриманих податків.
Зазначена електронна послуга функціонує у штатному режимі з 01.09.2015.
Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по кварталам), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.
Для отримання цих відомостей про себе з ДРФО фізична особа – платник податків формує запит в електронному вигляді, підписує сформований запит електронним цифровим підписом та відправляє на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».
Цей запит формується за допомогою «Спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС»» (далі – ПЗ), яке розміщене на офіційному веб-порталі ДФС України («Головна сторінка» – «Фізичним особам» – «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді») за посиланням:
За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.
Звертаємо увагу, що фізична особа – платник податків відповідно до норм Закону України «Про захист персональних даних» може сформувати запит на отримання інформації виключно про себе, інформація щодо третіх осіб у відповідь на такий запит не надається.
Детальну інформацію щодо цього електронного сервісу, порядку формування запиту щодо отримання відомостей з ДРФО про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, інструкцію щодо користування ПЗ, електронні форми запиту та відповіді на запит про доходи розміщено на офіційному порталі ДФС України за посиланням:
При реалізації пального з 01.03.2016 обов’язкове складання електронної акцизної накладної та її реєстрація
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з 01.03.2016 відповідно до статей 231 та 232 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального.
Статтею 231 Кодексу передбачено:
- обов’язкове складання особою, яка здійснює реалізацію пального, акцизної накладної в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Терміни складання акцизної накладної визначені підпунктом 231.3 статті 231 Кодексу залежно від особливостей здійснення реалізації пального (зокрема, при відпуску пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях); при здійсненні реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку); у разі забезпечення безперервного постачання пального).
Акцизна накладна складається також на обсяги втраченого пального (у межах та понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у
процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального (пункт 231.1 статті 231 Кодексу).
Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку у порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу (пункт 231.4 статті 231 Кодексу);
- можливість коригування акцизної накладної шляхом складання особою, що здійснює реалізацію пального, розрахунку коригування до акцизної накладної (пункт 231.7 статті 231 Кодексу);
- обов’язкову реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – Реєстр) не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання (пункт 231.6 статті 231 Кодексу). Акцизна накладна реєструється особою, яка реалізує пальне, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального (пункт 231.5 статті 231 Кодексу).
Розрахунок коригування до акцизної накладної реєструється у Реєстрі (пункт 231.5 статті 231 Кодексу):
- особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;
- отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Змінився перелік платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє, що згідно із змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» до Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464), з 01.01.2016 фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
З огляду на викладене органи фіскальної служби зобов’язані в односторонньому порядку достроково розірвати укладені з фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Договір), строк дії яких закінчується у 2016 році, з обов’язковим повідомленням платника єдиного внеску про підстави дострокового розірвання такого договору.
Дострокове розірвання Договору у зазначеному випадку не є підставою вважати Договір таким, умови якого не виконано. У подальшому такі особи, у разі бажання, матимуть право на укладення Договору, якщо будуть належати до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
За заявами про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, поданими фізичними особами – підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, або особами, які провадять незалежну професійну діяльність, Договори не укладаються.
Останнім звітним періодом (місяцем), за який фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок у розмірі та у строки, передбачені Договором, був грудень 2015 року.
Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до фіскальних органів обов’язкову звітність за 2015 рік, відображаючи у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 5 (далі – звіт за формою №Д5) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (далі – Порядок №435), ставку відповідно до обраного виду страхування (36,6%, 36,21%, 38,11%).
Сплачені суми єдиного внеску у зазначеному випадку поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звіту (пункт 8 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953).
Нагадуємо, що звіт за формою №Д5 фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, за себе подається до 10 лютого року, що настає за звітний період.
Таким чином, граничний термін подання звіту за формою №Д5 за 2015 рік фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування минув 09.02.2016.
Для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність термін подання звіту за формою №Д5 за себе за 2015 рік – до 01.05.2016. Нагадуємо, якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, то останнім днем його подання вважається перший після нього робочий день (пункт 13 розділу II Порядку №435).
Затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації палива
Кабмін постановою від 24.02.2016 р № 113 затвердив Порядок електронного адміністрування реалізації палива.
Рахунки платників акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації палива (далі - СЕАРТ) відкриваються в Державній казначейській службі.
У товаросупровідних документах на пальне обсяги палива отражаютсяпроізводітелямі в кілограмах і літрах, наведених до температури 15 ° C. Такі ж вимоги висуваються і до товаросупровідних документів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
ДФСУ і Держказначейство повинні забезпечити введення з 1 березня 2016 року СЕАРТ, зокрема, відкрити до 1 березня 2016 року рахунки реалізаторам палива.
Порядок № 113 визначає механізм відкриття та закриття рахунків в СЕАРТ, порядок її роботи, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
При перерахуванні неприбутковим організаціям благодійних внесків є право на податкову знижку
Платник податку - резидент має право включити до податкової знижки суму коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4% суми загального оподатковуваного доходу такого звітного року.
При цьому, неприбуткові організації - отримувачі благодійних внесків, мають відповідати умовам, визначеним Податковим кодексом України для неприбуткових організацій.
Громадяни, які перераховували неприбутковим організаціям благодійні внески та пожертвування та бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надавати річну податкову декларацію за звітний 2015 рік протягом всього поточного 2016 року (включно по 31 грудня 2016 року).
Умови, за яких сума орендної плати за надане в оренду державне майно не є об'єктом оподаткування ПДВ
Операції з оплати орендної плати за надане в оренду державне майно не є об'єктом оподаткування ПДВ при дотриманні таких умов:
- в оренду надається цілісний майновий комплекс державного підприємства (його структурного підрозділу);
- орендодавцем за договором виступає орган державної влади;
- орендні платежі у повному обсязі зараховуються до Державного бюджету України. У разі недотримання будь-якої із зазначених умов операція з оплати орендної плати за надане в оренду державне майно підлягає оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за ставкою 20%.
У такому випадку на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ державне підприємство - орендодавець зобов'язане скласти податкову накладну на всю суму орендної плати, передбачену договором оренди (незалежно від того, що ця сума підлягає розподілу), і зареєструвати її в ЄРПН.
У такій податковій накладній в окремому рядку повинна бути виділена сума ПДВ, що нараховується на вартість орендної плати.
Зазначена норма визначена п.196.1.15 ст. 196 Податкового кодексу України та роз’яснена листом ДФС України від 03.02.2016 р. № 2216/6/99-99-19-03-02-15.
Сума фінансової допомоги при її поверненні не включається до доходу юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи
Доходом юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Податкового Кодексу.
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання
Отже, юридична особа - платник єдиного податку третьої групи може надавати поворотну фінансову допомогу іншій юридичній особі (фізичній особі - підприємцю).
Сума фінансової допомоги, що була надана юридичною особою - платником єдиного податку третьої групи на поворотній основі, при її поверненні не включається до складу доходу такого платника.
При цьому, діяльність юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи з надання поворотної фінансової допомоги іншим юридичним особам (підприємцям) на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, що заборонено на єдиному податку.
Зазначена норма визначена пп. 291.5.1 ст. 291, пп. 2 п. 292.1 ст. 292 та пп. 3 п. 292.11 ст. 292 Податкового кодексу України та роз’яснена листом ДФС України від 05.02.2016 р. N 2503/6/99-95-42-03-15.
Штрафи за порушення термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних
З 01.03.2016 запроваджена системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального
Із запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального запроваджені нові штрафи:
- за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 відсотків суми акцизного податку;
- за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних / розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну / розрахунок коригування, - 50,0 відсотків суми акцизного податку.
Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
Зазначена норма визначена стаття 120 - 2 Податкового кодексу України.
Відповідальність за порушення вимог при використанні РРО
Суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), зобов’язані подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані.
При цьому, користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 РРО, що подають до органів ДФС тільки інформацію фіскальних звітних чеків, встановлено перехідний період тривалістю 1 рік для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку, що забезпечує подання по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
З 1 січня 2016 до суб’єктів господарювання, які створюють контрольну стрічку виключно в друкованому вигляді та не забезпечують подання до органів ДФС звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО по дротових або бездротових каналах зв’язку, за рішенням відповідних органів ДФС, застосовується фінансова санкція у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Зазначена норма визначена п.7.ст.3 та п. 9 ст. 17 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Умови, за яких неприбуткові благодійні організації не оподатковують податком на прибуток позитивне значення курсових різниць
Доходи (прибутки) неприбуткової благодійної організації, внесеної до реєстру неприбуткових установ, організацій, повинні використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами
Внесені до Реєстру неприбуткових установ, організацій благодійні організації не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів, отриманих від статутної діяльності, у тому числі, отриманий у вигляді позитивного значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами
Зазначена норма визначена ст. 133 Податкового кодексу України та роз’яснена листом ДФС України від 18.02.2016 р. N 3624/6/99-99-19-02-02-15.
Оподаткування пенсій у 2016 році
Підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу плат- ника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 15% бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Кодексу, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом (пункт 167.4 статті 167 Кодексу).
Нагадуємо, що з 1 січня 2016 року відповідно до статті 8 Закону України від 25.12.2015 №928-VІІІ «Про державний бюджет на 2016 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб становить 1 378 грн. на місяць.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2016 року, податкові агенти при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 4 134 грн. (1 378 грн. х 3), зобов’язані утримати податок на доходи фізичних осіб із загальної суми перевищення за ставкою 15%.
Декларація про майновий стан і доходи подається громадянином за місцем податкової адреси
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу, що кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, триває.
Відповідно до Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори у порядку та розмірах, встановлених законом.
Нагадуємо, що відповідно до статті 163 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) підлягає оподаткуванню загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи, як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) з таких доходів.
Крім того, відповідно до підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу доходи, визначені у статті 163 Кодексу є також об’єктом оподаткування військовим збором.
Отже, за результатами звітного 2015 року громадянин повинен задекларувати отримані доходи шляхом подання до податкової інспекції за своєю податковою адресою податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) у порядку, встановленому законом. При цьому, у декларації фізична особа – платник податків повинна самостійно визначити податкові зобов’язання, як з ПДФО, так і з військового збору.
Згідно із положеннями статті 49 Кодексу, податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
При цьому, відповідно до пункту 45.1 статті Кодексу 45.1 платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Відповідно до пункту 1 статті 29 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання (пункт 6 статті 29 ЦКУ).
Враховуючи вищевикладене, громадянин, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну декларацію, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, повинен подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
Громадяни, які згідно з нормами Кодексу зобов’язані надати декларацію, повинні прозвітувати до 1 травня 2016 року за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.
Особливості сплати авансових платежів підприємцями на загальній системі оподаткування з 2016 року
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що починаючи з 2016 року авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються самостійно згідно з фактичними даними розміру чистого доходу, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу.
Такі авансові платежі сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня).
Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.
Зазначена норма визначена підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України з урахування змін, внесених Законом України від 24.12.15 №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».
За два місяці платники Дніпропетровщини перерахували до бюджетів усіх рівнів 9 млрд. 861 млн. гривень
За оперативними даними з початку поточного року орга- нами ДФС у Дніпропетровській області забезпечено у бюджети усіх рівнів (з урахуванням ЄСВ) 9 млрд. 861 млн. грн., що на 212 млн. грн. менше, ніж у січні – лютому 2015 року. Про це проінформував в. о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.
Так, до Державного бюджету впродовж двох місяців 2015 року спрямовано 5 млрд. 541 млн. грн., що на 43 млн. грн. більше, ніж за відповідний період 2015 року.
До місцевих бюджетів впродовж двох місяців поточного року забезпечено 2 млрд. 190 млн. грн. Це на 492 млн. грн. більше фактичних надходжень січня – лютого 2015 року.
Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з початку року зібрано 2 млрд. 130 млн. грн.
Громадяни, які надавали у 2015 році в оренду та житловий найм нерухомість, повинні задекларувати отримані доходи
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нага- дує, що декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, триває до 1 травня 2016 року.
У разі надання громадянами у 2015 році власної нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) особі, яка не є податковим агентом, таким фізичним особам необхідно надати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) до податкової інспекції за місцем свого проживання, в якій задекларувати отримані доходи.
Нагадуємо, що декларація надається громадянином за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.
Форма декларації з додатками до неї розміщена на головній сторінці Державної фіскальної служби України (
Отриманий дохід від надання нерухомого майна в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) зазначається фізичною особою – платником податків у рядку 10.3 розділу II декларації та є складовою усіх доходів, отриманих платником у минулому році, загальна сума яких зазначається у рядку 10 розділу II декларації. У разі отримання доходів від надання нерухомого майна в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) заповнюється також графа 7 розділу VII. «Відомості про власну нерухомість та/або нерухомість, яка надається в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм)» декларації.
У зазначеному розділі декларації громадянином зазначаються відомості про все нерухоме майно, що перебуває у його власності станом на кінець звітного 2015 року як на території України, так і за її межами, відповідно до категорії об’єкта нерухомого майна.
Кожній категорії об’єктів нерухомого майна призначається окремий номер:
1 - земельні ділянки;
2 - житлові будинки;
3 - квартири;
4 - садовий (дачний) будинок;
5 - гараж;
6 - водойми;
7 - інше нерухоме майно.
Кожний об’єкт нерухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів, місцезнаходження (країна, адреса), року набуття права власності, загальної площі (значення вказується в квадратних метрах), значення власної частки у загальній площі (значення вказується як десятковий дріб), відмітки про надання майна в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм).
Відмітка про надання майна в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) здійснюється шляхом зазначення позначки «Х».
Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військовому збору на дохід, отриманий, зокрема, громадянином від надання власної нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) здійснюється ним самостійно та зазначається у розділі ІV. «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору» декларації.
Сплатити нараховані у декларації суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору громадяни зобов’язаний до 1 серпня поточного року.