До уваги сільськогосподарських товаровиробників
Державна фіскальна служба України у зв’язку з надходженням численних звернень платників податку щодо можливості відмови сільськогосподарського підприємства за добровільним рішенням від застосування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України (далі – спеціальний режим), і переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбанні товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110», у листі від 11.02.2016 №4698/7/99-99-19-03-02-17 "Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ" повідомила:
Відповідно до пункту 209.1 статті 209 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 статті 209 ПКУ (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим.
Згідно з пунктом 209.6 статті 209 ПКУ сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Отже, застосування сільськогосподарським підприємством - платником ПДВ спеціального режиму є правом такого підприємства, а не його обов’язком. У зв’язку з цим сільськогосподарське підприємство – платник ПДВ не позбавлено права переходу із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ за добровільним рішенням.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ (у тому числі як суб’єкта спеціального режиму), перереєстрації та анулювання такої реєстрації регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення № 1130).
Сільськогосподарське підприємство виключається з реєстру суб'єктів спеціального режиму у разі, коли таке підприємство за добровільним рішенням подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму та/або про його реєстрацію як платника ПДВ на загальних підставах (підпункт «а» пункту 6.21 розділу VI Положення № 1130).
Зокрема, відповідно до пункту 6.22 розділу VI Положення № 1130, для виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму сільськогосподарське підприємство подає до контролюючого органу, в якому воно зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму, заяву про реєстрацію його платником податку на додану вартість на загальних умовах за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація», якщо не було допущено перевищення, визначеного пунктом 209.11 статті 209 ПКУ (пункт 6.11 розділу VI Положення № 1130).
Контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дня отримання такої заяви знімає сільськогосподарське підприємство з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму за процедурами перереєстрації, визначеними Положенням № 1130.
При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму є дата внесення відповідного запису до такого реєстру. Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах у разі переходу за добровільним рішенням сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ є дата виключення такого підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму.
Водночас у разі переходу сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ за добровільним рішенням із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ та відповідно виключення його з реєстру суб'єктів спеціального режиму, таке підприємство, починаючи з дати виключення, повинно подавати до контролюючого органу за місцем податкового обліку виключно податкову декларацію з ПДВ із позначкою «0110».
У разі якщо в сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ за результатами здійснення сільськогосподарської діяльності за останній звітний (податковий) період перебування на спеціальному режимі наявні залишки товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції, то суми ПДВ, сплачені при придбанні таких товарів, можуть бути перенесені із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110», поданими за останній звітний (податковий) період перебування на спеціальному режимі.
Копія витягу з Єдиного державного реєстру - підстава для неутримання податку
В ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська проінформували, що єдиним документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності, є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).
Як зазначив перший заступник начальника Максим Ясаков, якщо фізособа-підприємець надасть копію витягу з ЄДР, то суб'єкт господарювання не утримуватиме податок на доходи фізичних осіб при виплаті доходів.
Підтвердженням перебування фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування є витяг з реєстру платників єдиного податку, який містить, зокрема:
- відомості про ПІБ фізичної особи-підприємця;
- види його господарської діяльності;
- дату державної реєстрації;
- дату та номер запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Також, Максим Ясаков повідомив, що будь-яких інших спеціальних документів, які б підтверджували систему оподаткування, чинним податковим законодавством не передбачено.
РРО, що не забезпечує подання звітів у електронній формі, має бути виведений з експлуатації
Якщо зареєстрований в органах ДФС до 01.01.2015 року РРО не був доопрацьований і не забезпечує подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, такий РРО не може використовуватись суб'єктом господарювання з 01.01.2016 року та підлягає виведенню з експлуатації.
Нагадуємо, що до 1 січня 2016 року дозволялось використання РРО, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створювали контрольну стрічку в друкованому вигляді та подавали до ДФСУ тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, яка міститься в їх фіскальній пам'яті, але при цьому не подавали електронних копій розрахункових документів.
Користувачі таких РРО мали перехідний період тривалістю один рік для доопрацювання або заміни наявної касової техніки на таку, яка забезпечує подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
Враховуючи наведене, ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська просить усіх користувачів таких касових апаратів привести свою діяльність у відповідність до чинного законодавства.
Також нагадуємо, що з 1 січня 2016 року розпочалась кампанія декларування доходів громадянами за 2015 рік. Консультації, тренінги, надання практичної допомоги – у Центрі обслуговування платників за адресою: вул.Шаумяна, 5, телефон: .
Декларування акцизу в 2016 році
Відповідно до змін внесених до Податкового кодексу – із 1 березня 2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального, а також акцизної накладної як обов’язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Відповідно до цієї норми до платників акцизного податку, які здійснюють реалізацію пального, крім виробників, імпортерів та суб’єктів роздрібної торгівлі пальним, віднесено осіб, які реалізують пальне.
Отже, для зазначених вище платників, які реалізують пальне, першим звітним (податковим) періодом буде березень 2016 року.
Таким чином, зазначені платники акцизного податку будуть зобов’язані після затвердження Порядку ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального – зареєструватися платником з акцизного податку та до 20.04.2016 року подати декларацію з акцизного податку за звітний (податковий) період – березень 2016 року за формами, встановленими Мінфіном України.
Слід також зазначити, що Порядок ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, Порядок електронного адміністрування реалізації пального та відповідні зміни до форм декларації з акцизного податку наразі розробляються та найближчим часом оприлюднюватимуться на веб-порталах ДФС та Мінфіну України.
До запровадження нових форм звітності виробники, імпортери та особи – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зокрема пального, та відповідно до Податкового кодексу – є платниками акцизного податку, подають декларацію з акцизного податку та звітні (податкові) періоди 2016 року за формами, затвердженими наказом Мінфіну України від 23.01.2015 року №14.
Фонди отримали січневі надходження
Платники ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська у першому місяці нового року сплатили на централізовані рахунки податкової інспекції 21,5 млн грн єдиного внеску.
Слідує зазначити, що страхові кошти, акумульовані на таких централізованих рахунках, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, на рахунки Накопичувального пенсійного фонду.
Січневі надходження військового збору від дніпропетровських платників – майже 90 млн. грн.
Протягом січня 2016 року платники Дніпропетровської області спрямували на потреби Збройних Сил України 89,6 мільйонів гривень військового збору, що на 76,7 відсотків перевищує надходження цього збору в січні минулого року (50,7 млн. грн.).
Нагадуємо, що платниками військового збору є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні. Відповідальними за утримання (нарахування) і сплату (перерахування) військового збору до бюджету є роботодавці, що нараховують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків; податкові агенти (для оподатковуваних інших доходів із джерела їх походження в Україні).
Відтак, відповідно до норм Податкового кодексу оподатковується заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Військовий збір також стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри. Оподаткуванню підлягають теж доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг).
Слід відзначити, платники податків військовий збір платять у розмірі 1,5% від своїх доходів.
Про обов’язкове надання платниками податку на прибуток фінансової звітності
У зв’язку з проходженням деклараційної кампанії за підсум- ками декларування податку на прибуток за 2015 рік, Головне управління ДФС у Дніпропет- ровській області нагадує платникам податку на прибуток про обов’язковість виконання положень пункту 46.2 статті 46 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс), якими передбачено:
«Платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації».
Таким чином, при проведенні деклараційної кампанії за 2015 рік, всі платники податку на прибуток разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств обов’язково повинні надати фінансову звітність.
Наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1415/27860 затверджено форму податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація №857). Декларація №857 містить таблицю щодо відомостей про одночасне подання до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств форм фінансової звітності, (а саме: форми №1 «Баланс», форми №2 «Звіт про фінансові результати» та інших форм), в якій у відповідних клітинках проставляється позначка «+».
Слід зазначити, що великі платники податку, у яких згідно з підпунктом 14.1.24 пунктом 14.1 статті 14 Кодексу обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п’ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень додатково надають форму №3 «Звіт про рух грошових коштів», форму №4 «Звіт про власний капітал», форму №5 «Примітки до річної фінансової звітності».
Граничний термін подання декларації №857, що використовують базовий звітний (податковий) період календарний квартал – 09.02.2016 .
Граничний термін подання декларації №857, що використовують базовий звітний (податковий) період календарний рік – 29.02.2016 .
На Дніпропетровщині у січні власна безпека провела 19 службових розслідувань та перевірок
Протягом січня поточного року відділом власної безпеки при Головному управлінні ДФС у Дніпропетровській області ГУВБ України проведено 19 службових розслідувань та перевірок, за результатами яких розпочато 4 кримінальних провадження у відношенні працівників фіскаль- ної служби; винесено 6 подань керівникам територіальних підрозділів ГУ ДФС області щодо вжиття заходів реагування, усунення недоліків та притягнення винних осіб до відповідальності; до дисциплінарної відповідальності притягнуто 8 працівників територіальних підрозділів ГУ ДФС області.
В ході профілактичних заходів щодо недопущення корупційних проявів з боку працівників ГУ ДФС області, відділом власної безпеки проведено понад 80 лекцій та співбесід з ними та кандидатами на вступ до лав служби.
З метою недопущення на вакантні та керівні посади в органах ДФС осіб, що своїми діями або вчинками можуть дискредитувати імідж служби, у першому місяці 2016 року проведено перевірки 14 кандидатів на працевлаштування. За підсумками перевірок 1 претенденту відмовлено у прийомі на службу.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень ДФС дослідила понад 1,4 тонни зразків бурштину протягом минулого року
Одним з актуальних питань, що постають на сьогодні у сфері державного контролю за дотриманням митного і податкового законодавства в Україні, є запобігання незаконному переміщенню бурштину та виробів з нього через митний кордон, а також боротьба зі зростаючим нелегальним видобутком бурштину-сирцю на території Прип’ятського басейну України.
Згідно з прогнозами, запаси бурштину в перспективних родовищах України оцінюються орієнтовно в обсягах понад 950 тонн. Проте, через масовий несанкціонований видобуток бурштину вони швидко вичерпуються. При цьому бурштин у стані сировини та напівфабрикатів чи готових виробів вивозиться поза митним та податковим контролем за кордон України, здебільшого до Польщі та Китаю.
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» від 18.11.97 № 637/97-ВР, бурштин належить до групи дорогоцінного каміння органогенного утворення, видобувати та здійснювати операції купівлі-продажу з яким мають право лише суб’єкти господарювання, яким видано ліцензію згідно з вимогами чинного законодавства.
Тому посадові особи ДФС доволі часто виявляють спроби нелегального вивезення фізичними особами бурштину та ювелірних виробів з нього без будь-яких супровідних документів шляхом їх приховування в одязі, взутті, іграшках, маскування пакунків з бурштином під чай чи каву, використання схованок в ручній поклажі і транспортних засобах, а також декларування бурштину при оформленні чи пересиланні в міжнародних поштових відправленнях як каніфолі, пластмас, пемзи тощо.
Отже, перед органами фіскальної служби виникає потреба у здійсненні експертизи з метою ідентифікації і класифікації предметів правопорушення, а також встановлення їх вартості. Саме ці питання вирішує Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень ДФС (СЛЕД ДФС). Слід зазначити, що галузь атестації СЛЕД ДФС, погоджена ДП «Укрметртестстандарт», містить повний перелік показників, вимірюваних величин, які використовуються при гемологічному дослідженні бурштину та виробів з нього.
Як свідчить статистика, протягом 2015 року до СЛЕД ДФС надійшло 198 запитів на проведення досліджень та постанов про призначення експертизи у справах про порушення митних правил від Київської, Київської міської, Львівської, Закарпатської, Волинської, Полтавської та Сумської митниць ДФС, щодо дослідження предметів, схожих на бурштин та вироби з нього.
За результатами цих досліджень переважно усі надані зразки, загальною вагою понад 1,4 тонни, ідентифіковано як дорогоцінне каміння органогенного утворення, а саме бурштин, та вироби з нього. Вартість досліджених зразків сягнула майже 56 млн. грн.
Також, не рідкістю є випадки, коли експерти СЛЕД ДСФ досліджують унікальні зразки бурштину вагою понад 1 кг, а також великі партії виробів з бурштину – зокрема прикрас та заготовок, що мають значно вищу вартість порівняно з необробленою сировиною.
Результати експертизи в подальшому використовуються митницями ДФС при провадженні у справах про порушення митних правил та при розгляді цих справ у судах з метою визначення вартості конфіскованого за рішенням суду дорогоцінного каміння.
Підприємцям на загальній системі оподаткування про ЄСВ
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи підприємці, в тому числі фізичні особи підприємці, які є платниками єдиного податку.
Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиним внеском (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).
Згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування таким внеском, встановленої Законом № 2464 (частина третя ст. 7 Закону № 2464).
Отже, фізичні особи - підприємці, які обрали загальну систему оподаткування без використання праці найманих працівників, нараховують єдиний внесок у розмірі 22 відсотки на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) та більшою максимальної величини бази нарахування єдиним внеском.
В ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська провели семінар-практикум тему «Кампанія декларування – 2016»
Нещодавно в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська був проведений безкоштовний семінар-практикум на тему «Кампанія декларування – 2016. Обов’язок подання та порядок заповнення декларації про майновий стан і доходи».
Начальник управління оподаткування фізичних осіб Іван Мангушев розповів, що з 1 січня стартувала кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2015 року та нагадала, що податкова декларація про майновий стан і доходи, подається до 1 травня поточного року до податкової інспекції за місцем реєстрації.
Подати декларацію про майновий стан і доходи можна в один із способів за вибором платника податку, а саме: особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису.
Іван Іванович, під час семінару-практикуму наголосив, що наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 затверджено нову форму декларації про майновий стан і доходи. Кількість додатків до нової декларації зменшено з семи до чотирьох. Додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу.
Наприкінці семінару-практикуму, начальник управління, надала відповіді на запитання учасників та повідомила, що отримати консультації щодо заповнення декларації можна звернувшись до Центру обслуговування платників.
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська запрошує всіх відповідальних, сумлінних, охочих виконати свій обов’язок та подати декларацію про майновий стан і доходи до Цетру обслугововування платників за адресою вул. Шаумяна, 5.
Сеанс телефонного зв’язку „гаряча лінія” на тему: «Обов’язок подання декларації про майновий стан і доходи»
Нещодавно було проведено черговий сеанс телефонного зв’язку „гаряча лінія” з заступником начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Еліною Бойковою на тему: «Обов’язок подання декларації про майновий стан і доходи»
Пропонуємо Вашій увазі відповіді на деякі із запитань, які надійшли від платників податків під час сеансу зв’язку "гаряча лінія":
Запитання 1:
Куди та в які строки громадянам необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи?
Відповідь:
Платники податків зобов’язані подавати декларацію до 1 травня 2016 року.
У 2016 році платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2015 року, податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.
Податкова декларація подається громадянами до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку.
Запитання 2
Які способи подачі декларації про майновий стан і доходи?
Відповідь:
Податкова декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:
- особисто платником або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.
При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, а при поданні в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.
Запитання 3:
Яким чином можна подати декларацію про майновий стан і доходи в електронному вигляді?
Відповідь: В електронній формі платники податків можуть подати податкову декларацію до фіскальних органів засобами електронної пошти через Інформаційний портал ДФС.
Для подання податкових декларацій в електронній формі у режимі реального часу (on-line) платнику податків необхідно:
1. Отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС;
2. Завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – „Програмний комплекс користувача ЦСК”. Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача.
3. Авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.
Детальніше про подання звітності в електронному вигляді можна дізнатися на веб-порталі ДФС або в Акредитованому центрі сертифікації ключів
Запитання 4:
Чи має право фізична особа подати уточнюючу декларацію для реалізації свого права на податкову знижку, якщо було виявлено документально підтверджені суми, що не враховані при поданні декларації?
Відповідь:Якщо були виявлені документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні річної податкової декларації, для реалізації свого права на податкову знижку платник податку може подати уточнюючу декларацію до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.
За користування землею платники податків Ленінського району м. Дніпропетровська з початку 2016 року сплатили близько 3,1 млн. грн.
Таку суму надходжень до бюджету забезпечили власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі району у січні 2016 року. Більшу частину земельного податку сплатили юридичні особи.
Нагадаємоє, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації
Оподаткування пенсій у 2016 році
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати ( п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Ставка податку становить 15 відс. бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом (п. 167.4 ст. 167 ПКУ).
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська нагадує, що з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 8 Закону України від 25 грудня 2015 року № 928-VІІІ ,,Про державний бюджет на 2016 рік” розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб становить 1 378 грн. на місяць.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2016 року, податкові агенти при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 4 134 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1 378 грн.х 3), зобов’язані утримати податок на доходи фізичних осіб із загальної суми перевищення за ставкою 15 відсотків.
Нові штрафні санкції по акцизному податку
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська повідомляє, що з 01.03.2016 Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального (статті 232 та 231 Кодексу),
Для нової системи з 1 березня 2016 року діятиме перехідний період, з 1 квітня 2016 року акцизні накладні та електронне адміністрування реалізації пального функціонуватимуть повноцінно.
У зв’язку з запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального законодавством передбачено штрафні санкції (стаття 120.2 Кодексу):
за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - від 2,0 до 40,0 % суми акцизного податку;
за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, 50 відсотків суми акцизного податку.
Така відповідальність не застосовується при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у перехідний період - з 1 березня 2016 року до1 квітня 2016 року.
Застосування ставок податку на доходи фізичних осіб при подачі декларації про майновий стан і доходи
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська нагадує, що з 1 січня 2016 року розпочалася кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2015 року, яка триватиме до 1 травня 2016 року.
При подачі декларації про майновий стан і доходи слід враховувати, що до доходів, отриманих у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб:
- 15 відсотків бази оподаткування – щодо доходів (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.6 ст. 167 ПКУ), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;
- 20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, – до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;
- подвійна ставка податку (30 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів;
- 20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 ПКУ). Перелік пасивних доходів визначено п.п. 167.5.3 п.167.5 ст. 167 ПКУ, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти;
- 5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV ПКУ, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.
При декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становить 1218 гривень.
Оподаткування лікарняних та відпускних
Об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід ( п.163.1 ст. 163 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПКУ заробітна плата - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму.
Оподаткування доходів, зокрема, у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами, починаючи з 1 січня 2016 року здійснюється за ставкою 18 відсотків.
При цьому згідно з п.п. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.
Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).
При цьому роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).
Враховуючи викладене, суми лікарняних, нарахованих і виплачених у січні 2016 року за місяці 2015 року, включаються при перерахунку до загального оподатковуваного доходу відповідних податкових періодів (місяців) 2015 року та оподатковуються за ставками, які діяли до 01.01.2016, тобто 15 відс. (20 відс.).
Разом з тим, суми відпускних, нарахованих та виплачених у грудні місяці 2015 року за січень 2016 року, відносяться податковим агентом до загального оподатковуваного доходу січня місяця та оподатковуються за ставкою18 відсотків.
Право громадян на податкову знижку
Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями ст. 166 ПКУ платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
За словами начальника управління доходів та зборів з фізичних осіб Івана Мангушева, податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:
- квитанціями;
- платіжними дорученнями;
- фіскальними або товарними чеками;
- прибутковими касовими ордерами;
- меморіальними ордерами тощо;
Крім того, понесені витрати підтверджується копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня року наступного за звітним.
Подати декларацію мешканцям та платникам ДПІ у Ленінського району м. Дніпропетровська можна завітавши до Центру обслуговування платників в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська за адресою: вул. Шаумяна, 5.
Оподаткування транспортним податком у 2016 році
Об’єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (1,03 млн. грн.) (у 2015 році транспортний податок сплачували власники з автомобілів, які використовувалися до 5 років та мали об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см.).
Перелік автомобілів, вартість яких перевищує 750 МЗП, визначатиметься за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та публікуватиметься на веб-сайті Мінекономрозвитку.
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська нагадує, що платниками транспортного податку у 2016 році є фізичні та юридичні особи, в тому числі, нерезиденти. Ставка не змінилась – 25000 гривень на рік за кожен автомобіль.