Шановні платники, своєчасно звітуйте та сплачуйте податки!
15 грудня останній день подання:
- звіту про використання РРО та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за листопад (форма №ЗВР-1), якщо не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку;
- довідки про використані розрахункові книжки за листопад;
16 грудня останній день подання
заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з I кварталу 2016 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік;
18 грудня останній день сплати
авансового внеску з єдиного податку за грудень 2015 року платниками, віднесеними до першої та другої груп;
21 грудня останній день
подання:
- податкової декларації з ПДВ за листопад платниками, в яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;
- звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма №Д4 (місячна)) за листопад;
- заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з I кварталу 2016 року;
- декларації акцизного податку за листопад;
- податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за листопад платниками, які обрали місячний період для звітування, та за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі у листопаді;
- податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за листопад;
сплати:
- доплати (за потреби) податкового зобов’язання з акцизного податку на тютюнові вироби після реалізації тютюнової продукції*;
- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцями за листопад (крім гірничих підприємств).
Які податкові пільги мають учасники АТО?
З метою заохочення громадян до підтримки захисників України підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги.
Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ.
Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули.
Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, не підлягають оподаткуванню.
Від оподаткування військовим збором звільняються доходи у вигляді грошового забезпечення на час безпосередньої участі особи в антитерористичній операції, відповідно до абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ. Однак, необхідно відзначити, що безпосередня участь особи в АТО має бути документально підтверджена посвідченням учасника бойових дій. Воно видається відповідно до «Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Цей документ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.
Крім того, пунктом 31 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПКУ встановлено, що не обкладаються податком на додану вартість операції з імпорту та поставки касок, шоломів, бронежилетів та інших спецзасобів захисту, оптичних приладів для зброї, а також ліків і медикаментів, призначених для учасників АТО, чиє здоров’я було порушене.
У випадку, якщо людина не змогла вчасно подати декларацію через те, що вона перебувала у зоні АТО або на цій території розташоване її підприємство, вона звільняється від відповідальності, оскільки АТО є форс-мажорною обставиною (Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року по справі №826/519/15). Однак, даний факт обов’язково повинен бути засвідчений Торгово-промисловою палатою, яка видає відповідне свідоцтво.
Що стосується місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватися пільги щодо сплати податку з нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки.
Актуально для користувачів РРО!
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що у суб’єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО), залишився час до кінця грудня 2015 року, щоб обладнати місця торгівлі касовими апаратами, що забезпечують створення контрольної цифрової стрічки та подання по електронних каналах зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
Отже, користувачі РРО, які не встигли вивести з експлуатації касову техніку, яка не відповідає зазначеним вище вимогам, мають до 01.01.2016 встановити нову або доопрацювати наявну.
Відповідно до пункту 8 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон №265) платникам податків дозволено до 1 січня 2016 року використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів ДФС по дротових або бездротових каналах зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.
Таким чином, користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 електронних контрольно-касових апаратів, що подають до фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z-звіти), встановлено перехідний період тривалістю 1 рік (з 01.01.2015 до 01.01.2016), для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку, яка забезпечує подання по електронних каналах зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
Звертаємо увагу, що згідно з пунктом 5 статті 17 Закону №265 передбачена відповідальність суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі, якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на РРО або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.
Фізична особа одночасно отримує доходи від провадження незалежної професійної діяльності (адвокатська діяльність) та діяльності на спрощеній системі оподаткування: порядок нарахування та сплати єдиного внеску
Відповідно до підпункту 4 пункту 6.7 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300, визначено, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464) визначено, що платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Також платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, у тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (пункт 5 частини першої статті 4 Закону №2464).
Для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 Закону №2464 єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону №2464).
Для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пунк 3 частини першої статті 7 Закон №2464).
Єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної вище бази нарахування єдиного внеску (частина одинадцять стаття 8 Закону №2464).
Отже, платник повинен сплачувати єдиний внесок і як фізична особа – підприємець і як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Чи сплачуються авансові внески з податку на прибуток, якщо у картці особового рахунку наявна переплата?
У січні – грудні 2015 року та січні – травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року.
При цьому, сума щомісячних авансових внесків за березень – травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток за 2014 звітний (податковий) рік.
Слід зазначити, що згідно змін, внесених до бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку авансових внесків з податку на прибуток, органи ДФС перейшли на адміністрування податку на прибуток без використання кодів бюджетної класифікації, перебачених для обліку авансових внесків з податку на прибуток, з 01.10.2015.
Таким чином, зарахування надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток платника, може бути здійснене в автоматичному режимі (без заяви платника).
До уваги платників податків!
Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД ДФС) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД ДФС у розділі «Новини» за посиланням
Для забезпечення захисту законних прав та інтересів клієнтів під час надання послуг електронного цифрового підпису та для удосконалення процедур ідентифікації та автентифікації внесено зміни до Регламенту, які можна переглянути за посиланням:
Протягом півтора років підприємство «забувало» перераховувати до бюджету ПДФО та ЄСВ
Під час перевірки одного з підприємств Дніпропетровщини, яке займається вантажними автомобільними перевезеннями, фахівцями фіскальної служби області встановлено наступне.
За період з квітня минулого року по вересень 2015 року включно керівництво підприємства виплачувало працівникам заробітну плату, податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок нараховувався, але до бюджету не перераховувався. Таким чином, підприємство «сховало» від бюджету 1 млн. 323,8 тис. грн. ПДФО та 105,3 тис. грн. ЄСВ.
Отже, тепер підприємство мусить сплатити в бюджет не тільки податок на доходи фізичних осіб та єдиний внесок, а і штрафні санкції та пеню – всього 1 млн. 873,7 тис. грн.
Новий порядок формування Реєстру великих платників податків
Міністерство фінансів України наказом від 21.10.2015 №911, зареєстровано у Міністерстві юстиції 09.11.2015 за №1395/27840 (далі – наказ №911), затвердило новий Порядок формування Реєстру великих платників податків (далі – Порядок №911), який набрав чинності з дня його офіційного опубікування, тобто 01.12.2015 (опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 01.12.2015 №93).
Формування та затвердження Реєстру великих платників податків (далі – Реєстр ВПП) здійснюються Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) щороку (пункт 1 розділу I Порядку №911).
Відповідно до пункту 2 розділу I Порядку №911 до Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс).
Нагадаємо, що згідно з підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Кодексу до Реєстру ВПП включаються платники податків – юридичні особи, у яких обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує 500 мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує 12 мільйонів гривень.
Реєстр ВПП на наступний календарний рік до 27 вересня поточного року затверджується наказом ДФС України, який надсилається до головних управлінь ДФС в областях, місті Києві та Центрального офіса та не пізніше наступного робочого дня оприлюднюється на офіційному порталі ДФС України (пункт 6 розділу II Порядку №911).
Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку №911 кожний платник податків, якого включено до Реєстру ВПП, до 15 жовтня поточного року отримує повідомлення про включення до Реєстру ВПП на наступний рік за формою №1-ВПП (додаток 2 до Порядку №911).
Великі платники податків, які не обліковуються в контролюючих органах, що здійснюють супроводження ВПП, зобов’язані не пізніше 15 листопада поточного року подати заяви за формою
Пунктом 1 розділу IV Порядку №911 визначено, що протягом календарного року, на який сформовано Реєстр ВПП, до зазначеного Реєстру можуть бути внесені зміни у разі:
Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 27.11.2013 №717 «Про затвердження Порядку формування Реєстру великих платників податків», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.12.2013 за №2134/24666 (пункт 2 наказу №911).
Як ФОП – платнику єдиного податку відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування та в яких випадках така відмова є обов’язковою?
Відповідно до пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) відмова від спрощеної системи оподаткування фізичними особами – платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється у порядку, визначеному підпунктами 298.2.1 – 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу.
Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву (підпункт 298.2.1 пункту 298.2 статті 298 Кодексу).
Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів. (підпункт 298.2.2 пункту 298.2 статті 298 Кодексу).
Згідно з підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у таких випадках та в строки:
1) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;
2) у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, платниками єдиного податку першої і другої груп, які використали право на застосування інших ставок, встановлених для третьої групи, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;
3) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;
4) у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків;
5) у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;
6) у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення;
7) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;
8) у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів;
9) у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Кодексу відповідно, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.
Відповідне питання-відповідь розміщене на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України у розділі «АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ» за посиланням:
З початку року перевірено 555 суб’єктів господарювання Дніпропетровської області з питань дотримання норм законодавства при виплаті заробітної плати
Протягом січня – листопада 2015 року фахівцями органів ДФС Дніпропетровщини перевірено 555 суб’єктів господарювання з питань дотримання норм законодавства при виплаті заробітної плати.
Отже, у 520 випадках встановлено порушення відповідності нарахування, утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб, у 60 випадках – єдиного внеску.
За підсумками проведених перевірок співробітниками ДФС Дніпропетровської області роботодавцям донараховано 10,8 млн. грн., в тому числі: 9,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 1,4 млн. грн. єдиного внеску. З цієї суми вже надійшло до бюджету більше 4 млн. грн.
Фізичні особи – платники податків про свої доходи можуть дізнатися у режимі онлайн
З 01.09.2015 електронний сервіс Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» (далі – сервіс) працює у штатному режимі.
Звертаємо увагу, що за допомогою цього сервісу фізична особа – платник податків може отримати в електронному вигляді відомості про себе з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) щодо сум отриманих доходів та утриманих податків.
Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по кварталам), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.
Для отримання цих відомостей про себе з ДРФО фізична особа – платник податків формує запит в електронному вигляді, підписує сформований запит електронним цифровим підписом та відправляє на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».
Цей запит формується за допомогою «Спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС»» (далі – ПЗ), яке розміщене на офіційному веб-порталі ДФС України («Головна сторінка» – «Фізичним особам» – «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді») за посиланням:
За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.
Звертаємо увагу, що фізична особа – платник податків відповідно до норм Закону України «Про захист персональних даних» може сформувати запит на отримання інформації виключно про себе, інформація щодо третіх осіб у відповідь на такий запит не надається.
Детальну інформацію щодо цього електронного сервісу, порядку формування запиту щодо отримання відомостей з ДРФО про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, інструкцію щодо користування ПЗ, електронні форми запиту та відповіді на запит про доходи розміщено на офіційному порталі ДФС України за посиланням:
До уваги платників податку на прибуток підприємств!
Пунктом 36 (абзац перший) підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток підприємств зменшується на суму доходів, що виникають у платників податку, які є боржниками (позичальниками) за зовнішніми кредитами (позиками), залученими під державні гарантії, обслуговування та погашення яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, внаслідок здійснення правочинів, зазначених у
Фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат, що виникають у платників податку, зазначених в абзаці першому цього пункту, за правилами бухгалтерського обліку при списанні безнадійної дебіторської заборгованості за поставлені товари (роботи, послуги), що підлягали оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України. Таке збільшення фінансового результату до оподаткування відбувається в розмірі, що не перевищує суму доходів, зазначену в абзаці першому цього пункту.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №1150-р затверджено перелік платників податків, які мають право застосовувати положення, передбачені пунктом 36 підрозділу 4 розділу XX Кодексу (далі – Розпорядження №1150-р).
До таких платників належать:
- Державне підприємство «Фінансування інфраструктурних проектів» (код згідно з ЄДРПОУ 37264503);
- Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» (код згідно з ЄДРПОУ 14308304);
- Державне підприємство для постачання медичних установ «Укрмедпостач» Міністерства охорони здоров’я України (код згідно з ЄДРПОУ 04653147).
Розпорядження №1150-р опубліковано у газеті
Затверджено новий перелік населених пунктів, які належать до зони АТО
Кабінет Міністрів України розпорядженням від 02.12.2015 №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (далі – Розпорядження №1275-р) визначив новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнав такими, що втратили чинність розпорядження КМ України:
- від 30.10.2014 №1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»;
- від 05.11.2014 №1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053» (далі – Розпорядження №1275-р).
Відповідно до Закону України від 02.09.2015 №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» з внесеними змінами, даний перелік, зокрема, використовується для застосування мораторіїв на проведення перевірок суб’єктів господарювання, особливостей державної реєстрації юридичних та фізичних осіб – підприємців, дії ліцензій та документів дозвільного характеру, звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, звільнення від виконання обов’язків щодо нарахування, сплати та звітування з єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.
Розпорядження №1275-р опубліковано у газеті «Урядовий кур’єр» від 03.12.2015 №226.
До уваги суб’єктів господарювання, які використовують РРО з контрольною стрічкою в друкованому вигляді!
З 1 січня 2016 року закінчується перехідний період для доопрацювання або заміни РРО, які створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді.
Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно внесених змін, з 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація лише реєстраторів розрахункових операцій, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), реєстраторів розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Водночас, дозволяється до використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.
Таким чином, користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 електронних контрольно-касових апаратів, що подають до органів фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z-звіти), встановлено перехідний період тривалістю 1 рік для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку, яка забезпечує подання по електронних каналах зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
З 01.01.2016 року відповідно до п. 5 ст. 17 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено відповідальність у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.
З початку 2015 року надходження з акцизного податку перевищили 1,8 млн. гривень
У листопаді 2015 року суб’єкти господарювання Ленінського району сплатили понад 1,79млн. гривень акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів. А загалом з початку року до бюджету надійшло майже 15,77 млн. гривень акцизного податку.
Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.
Платники податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, та імпортери алкогольних напоїв та тютюнових виробів подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Податкового кодексу України.
З початку 2015 року надходження з транспортного податку склали майже 2,1 млн. грн.
Податок з власників транспортних засобів є одним із джерел надходжень до місцевого бюджету. З початку 2015 року платниками податку Ленінського району сплачено значну суму до місцевого бюджету району.
Застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 35 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України
Відповідно до ст. 109 Кодексу податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 Кодексу).
Пунктом 35 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу встановлено, що тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень, штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов’язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов’язання не підлягає подальшому оскарженню.
Згідно із п. 57.3. ст. 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 – 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення – письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов’язок платника податків сплатити суму грошового зобов’язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (п. п 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Грошове зобов’язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. п 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Штрафні (фінансові) санкції скасовуються, якщо платник податків, відповідно до п. 35 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу самостійно сплатив суму податкового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (без застосування процедури оскарження податкового повідомлення-рішення).
Нещодавно набрала чинності нова редакція статті 5 Закону України «Про звернення громадян»
Державна фіскальна служба України повідомляє, що з 28.10.2015 набрала чинності у новій редакції стаття 5 Закону України «Про звернення громадян», згідно якої звернення може бути усним чи письмовим (електронне звернення).
Отже громадянин може викласти своє звернення до ДФС через:
- засоби телефонного зв'язку контакт-центру ІДД ДФС за телефонним номером: (044) 284-00-07;
- використання мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку на поштову скриньку
- поштою або передати особисто чи через уповноважену особу до ДФС за адресою: 04655, м. Київ, Львівська площа, 8;
- особистий прийом керівництвом чи посадовими особами структурних підрозділів ДФС.
Водночас повідомляємо, що у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Таким чином, електронне звернення, якщо воно надсилається без використання електронного цифрового підпису, повинно мати вигляд скан-копії та/або фото копії.
Також звертаємо увагу, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Заяву на спрощену систему оподаткування можна надіслати поштою з повідомленням про вручення
При надсиланні заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, датою подання заяви вважається дата відправлення, що відображається на повідомленні про вручення та описі.
Відповідно до пп.298.1.1 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Податковим кодексом, в один з таких способів:
- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;
- державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця з урахуванням вимог п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця згідно із Законом України від 15.05.2003 р. № 755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Нагадуємо, 16 грудня 2015 року – останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з І кварталу 2016 р. та розрахунку доходу за попередній календарний рік (ст.298 Податкового кодексу України).
При зміні об’єкта оподаткування платник податків оновлює інформацію в довідці за формою № 20-ОПП
Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України (ПКУ) платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з розділом VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 року №462), шляхом подання повідомлення за ф.№ 20-ОПП.
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за ф.№ 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. У повідомленні поряд із реквізитом, який змінився, зазначається у дужках його попереднє значення.
При цьому, в разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання, інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому — оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого.Якщо суб’єкт господарювання виявив помилку у повідомленні за ф.№20-ОПП він повинен подати повідомлення з виправленою інформацією про такі об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. № 20-ОПП до органу ДФС за місцезнаходженням таких об’єктів.
При заповненні повідомлення за ф. №20-ОПП з виправленою інформацією у другій графі відомостей про об’єкти оподаткування платником податків зазначається код ознаки надання інформації 3 (надання інформації щодо зміни відомостей про об’єкт оподаткування). При цьому таке повідомлення подається разом з супровідним листом, в якому зазначається факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування.
Шановні платники, користуйтеся електронними сервісами ДФС України!
Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) створені та функціонують ряд електронних сервісів.
Так, на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України (sfs.gov.ua) розміщені такі електронні сервіси:
1. «Електронний кабінет платника податків» – це персональне автоматизоване робоче місце платника, за допомогою якого можна здійснити подання податкової звітності в електронному вигляді; переглянути дані про стан розрахунків з бюджетом, податковий календар, облікові дані платника;
2. «Дані реєстру платників ПДВ» – щоденно оприлюднюється інформація про платників ПДВ, сервіс надає можливість перевірити потенційних бізнес-партнерів щодо реєстрації платником ПДВ;
3. «Митна статистика» – надає можливість ознайомитись зі зведеними даними митної статистики зовнішньої торгівлі України;
4. «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» – сервіс для перевірки потенційних бізнес-партнерів щодо сумлінності сплати податків до бюджету;
5. «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, а також містить нормативні та інформаційні документи, інформацію про останні зміни у законодавстві, актуальні запитання та відповіді на них, новий інноваційний розділ «Інтерактивна мапа» за напрямами «Митна справа» та «Єдиний соціальний внесок;
6. «Анулювання реєстрації платника ПДВ» – сервіс, який надає можливість отримати інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників ПДВ за заявою платника податку, з ініціативи контролюючих органів чи за рішенням суду; надає можливість перевірити потенційних бізнес-партнерів щодо анулювання реєстрації платника ПДВ;
7. «Антикорупційний сервіс «Пульс» – «гаряча» телефонна лінія, за якою по телефону (044)284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання цілодобово мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників органів ДФС, про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
8. «Заповнення декларації громадянами» – сервіс надає змогу заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яку подають до органів ДФС фізичні особи – підприємці та громадяни, та надіслати її до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку;
9. «Реєстр платників єдиного податку» – щоденно оприлюднюється інформація про платників єдиного податку, надає можливісь перевірити потенційних бізнес-партнерів щодо реєстрації платником єдиного податку;
10. «Акредитований центр сертифікації ключів» – інформація щодо Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України (далі – АЦСК ІДД ДФС), який безкоштовно надає послуги електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП); отримання ЕЦП; безкоштовне програмне забезпечення ДФС України, за допомогою якого платник може підготувати та подати звітність в електронному вигляді (ОПЗ), електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків» та інші програмні забезпечення, в яких реалізовано можливість використання посилених сертифікатів, сформованих АЦСК ІДД ДФС та інше;
11. «Електронна звітність» – спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності», актуальні нововведення, підтримка користувачів;
12. «Електронна митниця» – інформація щодо багатофункціональної комплексної системи «Електронна митниця»;
13. «Реєстр страхувальників» – інформація про взяття на облік платника єдиного внеску, його реєстраційний номер, код КВЕД, по якому призначений клас ризику та клас професійного ризику виробництва;
14. «Дані про взяття на облік платників податків» – формується інформація по запиту щодо взяття на облік платника (назва, місцезнаходження, ДПІ за основним місцем обліку, дата взяття на облік у контролюючих органах), надає можливість перевірити потенційних бізнес-партнерів щодо обліку в органах ДФС;
15. «Інформація про РРО» – отримання інформації щодо реєстрації конкретного реєстратора розрахункових операцій в органах ДФС;
16. «Інформація про КОРО» – отримання інформації щодо реєстрації книг обліку розрахункових операцій в органах ДФС.
До кінця року триває декларування доходів громадян
Наразі і до кінця року триває подання декларацій про майновий стан і доходи платниками, які бажають та мають право на отримання податкової знижки за 2014 рік. Таку декларацію подають громадяни з метою повернення частини сплаченого податку із заробітної плати. Така декларація за 2014 рік подається упродовж всього 2015 року.
З початком року наступного розпочнеться подання декларацій громадянами в обов’язковому порядку за операціями у разі:
- якщо громадяни здавали в оренду нерухомість,
- якщо здійснювали продаж об'єктів нерухомого майна, яке знаходилось у власності особи менше трьох років або якщо продавали протягом року більш як один транспортний засіб,
- якщо громадяни отримували додаткове благо,
- іноземні доходи,
- отримували дохід від надання різноманітних послуг, найпоширеніші це: медичні, послуги няні, домашньої робітниці, дохід від фото- та відео зйомок тощо,
- якщо фізичні особи отримували спадок (подарунки).
Відповідно до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI дохід, отриманий платником податку від продажу чи обміну не частіше одного разу протягом року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового чи дачного будинку (включаючи земельну ділянку) та за умови перебування такого майна у власності платника понад три роки, - не оподатковується.
Якщо громадянином отримано дохід, від продажу більш як одного з об’єктів нерухомості протягом звітного податкового року, то такий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою 5% від вартості, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.
Окрім цього, Податковим кодексом України передбачено справляння військового збору у розмірі 1,5% вартості об’єкта оподаткування.
Якщо ФОП – платником єдиного податку перевищено обсяг доходу 1 мільйон гривень, необхідно застосовувати РРО
Пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 мільйон гривень.
У разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1 млн. грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.
Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, що настає за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Так, наприклад, у разі перевищення у січні – жовтні 2015 року обсягу доходу понад 1 млн.грн. при здійсненні господарської діяльності фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої і третьої груп з 01.01.2016 зобов’язані застосовувати РРО або перейти на використання винятково безготівкових розрахунків.
Здаєте квартиру в оренду – укладіть договір про найм
звертає увагу власників нерухомості, що у разі, якщо житло здається в оренду, то такі правовідносини мають бути юридично оформлені – необхідно укласти договір про найм чи оренду нерухомого майна. Здавати в оренду власне нерухоме майно громадяни можуть як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації підприємця. Здавання в оренду кімнат у квартирі, всієї квартири, гаража, дачного будинку чи іншого нерухомого майна є додатковим джерелом заробітку. Та досить часто громадяни забувають, що таке джерело заробітку має бути оподатковане.
Громадяни, які надають в оренду іншим фізичним особам нерухомість (квартири, будинки, кімнати тощо), зобов’язані самостійно нараховувати та сплачувати податок на доходи до бюджету. Сума отриманого доходу, відображається орендодавцем у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається ним до Державної податкової інспекції за місцем проживання чи реєстрації по закінченню звітного календарного року. Наприклад, за 2014 рік - з 1 січня до 1 травня 2015 року.
Ставка податку на доходи для такого платника становить 15% (якщо дохід не є більшим 12180 гривень) або 20% (якщо дохід є більшим).
Згідно статті 170 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI податок від здавання нерухомості в оренду громадянин сплачує протягом 40 календарних днів, після закінчення кожного кварталу.
Якщо орендодавець у звітному році щокварталу податок на доходи не сплачував, то обов’язок виконати такий платіж у нього залишається - без штрафних санкцій до 1 серпня наступного року (у тому ж році, що подано декларацію).
Зверніть увагу, що доходи отримані від здавання майна в оренду, необхідно обов’язково декларувати. Така декларація про майновий стан і доходи подається по закінченні звітного року - з 1 січня до 1 травня.
Вимогою щодо подання інформації про отримані доходи ігнорувати не можна, адже за неподання або несвоєчасне подання податкової декларації чекає відповідальність у вигляді накладення штрафу у 170 гривень.
Граничний термін сплати єдиного внеску -19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Граничний термін сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого за календарний квартал, фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, - повідомляють фахівці ДПІ .
Порядок сплати єдиного внеску визначено Законом України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями.
Порядок сплати єдиного внеску відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464 є, зокрема, фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону №2464 базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Єдиний внесок для зазначених платників встановлюється у розмірі 34,7 відсотка. Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону №2464 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Водночас, згідно з підпунктом 2 пункту 6 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, фізичні особи-підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 №435, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконання у цей строк (термін). У разі, якщо останній день сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Повідомлення про прийняття працівника на роботу згідно договору цивільно - правового характеру не подається.
Фахівці ДПІ у Ленінськоммму районі м. Дніпропетровська звертають увагу, що повідомлення про прийняття працівника на роботу згідно договору цивільно - правового характеру не подається до територіальних органів Державної фіскальної служби.
Слід зауважити, що згідно з частиною третьою статті 24 Кодексу законів про працю України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до норм Постанови КМУ від 17 червня 2015 року № 413 “Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу”, органи ДФС лише приймають від суб'єктів господарювання повідомлення про прийняття працівника на роботу, проте не регулюють питання трудових відносин, встановлених статтею 24 КЗпП.
Статтею 259 КЗпП визначено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
При цьому штрафи, зазначені у частині другій статті 265 КЗпП, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, враховуючи вищевикладене повідомляємо, що Постанову № 413 було розроблено Мінсоцполітики відповідно до частини третьої статті 24 КЗпП, яка містить положення щодо укладення трудового договору. Укладення договорів цивільно-правового характеру зазначеною статтею не регулюється.
Більш детально можна ознайомитись у листі ДФС України від 08.10.2015 №37321/7/99-99-17-03-01-17 "Про надання роз'яснення".