З початку року сплачено 165 млрд. грн. єдиного внеску
За січень – листопад 2015 року фіскальні органи забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 165,0 млрд. гривень. У листопаді 2015 року надійшло 16,3 млрд. грн. єдиного внеску.
Єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.
РРО, які не передають електронні копії чеків, потрібно або доопрацювати, або замінити
До 1 січня 2016 року дозволяється використання електронних контрольно-касових апаратів, уведених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв’язку лише інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.
Цей перехідний період добігає кінця. Тому для подальшого використання таких РРО потрібно або доопрацювати, або замінити наявну техніку на таку, яка забезпечує подання по електронних каналах зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків.
При застосуванні натурального коефіцієнта до бази обкладення ПДФО військовий збір не враховують
Натуральний коефіцієнт застосовується під час нарахування доходу в будь-якій негрошовій формі для визначення бази обкладення доходу ПДФО. При цьому не передбачено застосування для військового збору такого натурального коефіцієнта.
Отже, збільшення бази оподаткування на розмір військового збору при нарахуванні ПДФО законодавством не передбачено. (Лист ДФС від 27.11.2015 р. N 25405/6/99-99-17-02-01-15).
До кого застосовують штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) у ЄРПН
Порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, установлених ст. 201 ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірах, визначених ст. 1201ПКУ.
Штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної застосовуються контролюючими органами в порядку та розмірах, передбачених ПКУ, до особи, на яку покладено обов’язок щодо такої реєстрації, та незалежно від причин, які призвели до порушення строків. (Лист ДФС від 24.11.2015 р. № 24986/6/99-99-19-03-02-15).
Платник єдиного податку — юридична особа не сплачує земельного податку, якщо земельна ділянка використовується для провадження господарської діяльності
Юридична особа — платник єдиного податку не є платником земельного податку за земельну ділянку під нежилим приміщенням (його частиною) за умови, якщо така земельна ділянка цим платником використовується винятково для провадження господарської діяльності.
Зокрема, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності з податку на майно (у частині земельного податку). Однак ця норма не поширюється на земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку груп 1–3 для провадження господарської діяльності. (Лист ДФС України від 30.09.2015 р. № 20744/6/99-99-15-03-01-15).
Чи застосовувати після 01.01.2015 р. ознаки розумної економічної причини до операцій із надання безповоротної фіндопомоги
З метою обкладення податком на прибуток не передбачено застосування ознаки розумної економічної причини (ділової мети) до операцій із надання платником податку на прибуток на загальних підставах безповоротної фінансової допомоги іншим платникам податку на прибуток на загальних підставах. (Лист від 16.11.2015 р. № 24342/6/99-99-19-02-02-15).
Фіскальна служба нагадала про наслідки анулювання реєстрації платника ПДВ
У разі анулювання реєстрації особи платником ПДВ, воно повністю втрачає право на реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування. При цьому якщо з дати складання податкової накладної або розрахунку коригування до дати анулювання реєстрації платника ПДВ ще не пройшло 15 календарних днів, то штрафи за нереєстрацію не застосовуються.
Також після анулювання реєстрації платника ПДВ залишок коштів з електронного рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Але помилково та / або надміру сплачені кошти можуть повернути платнику за його заявою. (Лист ДФС від 12.11.2015 р № 24136/6 / 99-99-19-03-02-15).
Виплачуємо дивіденди за 2013-2014 рр .: що з авансовим внеском
При визначенні суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, на яку нараховується авансовий внесок з податку на прибуток, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, необхідно одночасне дотримання двох умов: подано декларацію з податку на прибуток за такий рік і повністю погашені податкові зобов'язання, самостійно нараховані платником у такій декларації. В іншому випадку авансовий внесок з податку на прибуток нараховується на всю суму дивідендів.
Отже, при виплаті дивідендів у 2015 році за результатами 2013 і 2014 років авансовий внесок з податку на прибуток не нараховується, якщо суми таких дивідендів не перевищують значення об'єкта оподаткування за відповідні періоди, грошові зобов'язання за якими задекларовані і погашені. (Лист ДФС від 20.11.2015 р № 24734/6 / 99-99-19-02-02-15).
При продажу товарів через мережу Інтернет РРО застосовується на загальних підставах
В ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська повідомляють, що з 1 січня 2015 року суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
При цьому із Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265 виключено п. 13 ст. 9 щодо звільнення від застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та розрахункових книжок (РК) при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції), тобто мережі Інтернет.
Отже, суб’єкти господарювання при здійсненні продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції), тобто мережі Інтернет, РРО застосовують на загальних підставах.
Разом з тим, тимчасово до 1 липня 2015 року звільняються від санкцій за порушення вимог Закону №265 суб'єкти господарювання при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).
При цьому, зазначені санкції (за незастосування РРО) у період з 1 липня 2015 року до 1 січня 2016 року не застосовуються до суб'єктів господарювання, які до 1 серпня 2015 року уклали договори на постачання РРО, включених до Державного реєстру РРО, і ввели в експлуатацію такі РРО.
Отже, вказані суб'єкти господарювання, які з 01.01.2015 мають застосовувати РРО, звільняються від санкцій за порушення вимог Закону на півроку, що дає їм змогу зареєструвати, ввести в експлуатацію відповідні РРО для виконання вимог чинного законодавства.
Зазначені норми визначені п.2 ст. 3 та п. 9 Прикінцевих положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та роз’яснені листом ДФС України від 19.11.15 №42704/7/99-99-07-03-17.
Про надання пільг
Державна фіскальна служба України розглянула численні звернення щодо надання пiльг зi сплати земельного податку фiзичним особам i в межах компетенції повiдомляє.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України (далі - ПКУ).
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПКУ встановлено, що плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до статті 206 ЗКУ використання землі в Україні є платним.и
Згідно зі статтею 269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
У статті 270 ПКУ зазначено, що об’єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру.
Щодо пільг зі сплати земельного податку, то відповідно до статті 281 ПКУ від сплати податку звільняються такі категорії громадян:
інваліди першої і другої групи;
фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
пенсіонери (за віком);
ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для зазначених вище категорій громадян, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:
для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
Враховуючи вказане, якщо фізична особа відноситься до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, та використовує земельну дiлянку (оформлену або неоформлену) за кожним видом використання в межах граничних норм, зазначених в статті 281 ПКУ, то їй надано право на звiльнення вiд сплати земельного податку.