Податковий календар на грудень 2015 року
14 грудня останній день подання
звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період
15 грудня останній день подання:
- звіту про використання РРО та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за листопад (форма №ЗВР-1), якщо не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку;
- довідки про використані розрахункові книжки за листопад
16 грудня останній день подання
заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з I кварталу 2016 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік
18 грудня останній день сплати
авансового внеску з єдиного податку за грудень 2015 року платниками, віднесеними до першої та другої груп
*Увага! Виробники тютюнових виробів здійснюють авансову сплату акцизного податку при придбанні марок акцизного податку в сумі, розрахованій з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм Податкового кодексу України (п.п.222.1.2 п. 222.1 ст. 222 Кодексу)
До уваги користувачів РРО!
Так, відповідно до пункту 9 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №265 тимчасово звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону:
- суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) – до 1 липня 2015 року.
При цьому санкції за порушення вимог цього Закону у період з 1 липня 2015 року до 1 січня 2016 року не застосовуються до суб’єктів господарювання, які до 1 серпня 2015 року уклали договори на постачання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, і ввели в експлуатацію такі реєстратори в порядку, встановленому цим Законом, до 1 січня 2016 року;
- суб’єкти господарювання при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються не в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування – до 1 січня 2016 року.
Отже, вказані суб’єкти господарювання, які з 01.01.2015 мають застосовувати РРО, звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону на півроку, що дає їм змогу зареєструвати, ввести в експлуатацію відповідні РРО для виконання вимог чинного законодавства.
Затверджено новий порядок оформлення результатів документальних перевірок
17.11.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1300/27745 (далі – наказ №727), що опублікований в «Офіційному віснику України» від 17.11.2015 №89.
Наказом №727 затверджено новий Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків – юридичними особами та їх відокремленими підрозділами (далі – Порядок).
Зазначений Порядок розроблено для застосування посадовими особами контролюючих органів при оформленні результатів документальних перевірок платників податків – юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, постійних представництв та представництв нерезидентів.
Порядок встановлює єдиний порядок оформлення матеріалів документальних перевірок платників податків дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, і з урахуванням особливостей проведення та оформлення матеріалів документальних планових та позапланових перевірок дотримання законодавства з питань державної митної справи.
Зазначеним Порядком визначені основні вимоги до форми, структури та змісту акту (довідки) документальної перевірки (далі – Акт), інформативних додатків до Акту, порядок підписання, реєстрації та зберігання Акту, а також порядок розгляду в контролюючому органі поданих платником податків заперечень до Акту.
Нагадуємо, що дія Порядку не поширюється на оформлення результатів перевірок контрольованих операцій відповідно до статті 39 Податкового кодексу України.
Як визначається дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ на митній території України відповідно до норм ПКУ?
Відповідно до пункту 187.1. статті 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку-дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідне питання-відповідь розміщене у розділі «АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ» «Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу», що розміщений на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням:
На Дніпропетровщині завдяки операції «Урожай – 2015 »легалізовано працю понад 3,3 тис. робітників
З липня по жовтень поточного року на Дніпропетровщині тривала операція «Урожай – 2015», мета якої – спільно з місцевими органами влади і іншими державними установами області відпрацювання сільськогосподарських виробників з питань дотримання податкового законодавства і законодавства про працю.
В рамках проведення «урожайної» операції фахівцями ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено моніторинг всіх сільгоспвиробників, які знаходяться на податковому обліку в ДПІ області. Тож, перевірено 1719 «ризикових» суб’єктів господарювання аграрного сектору, які мають значні доходи, використовують великі площі для вирощування сільськогосподарських культур, при цьому мають незначну кількість працівників.
За результатами заходів з виявлення «нелегалів»-заробітчан, легалізації доходів громадян та підвищення рівня виплати заробітної плати роботодавці добровільно оформили трудові відносини з 3357 найманими працівниками. Легалізовано доходи у вигляді заробітної плати в сумі понад 7,7 млн. грн., що вже забезпечило додаткові надходження до бюджету податку на доходи з фізичних осіб в сумі 1 млн. 362 тис. грн., єдиного внеску – 3 млн. 330 тис. грн.
Кількість найманих працівників, яким підвищено розмір заробітної плати, склала 8644 громадян. За рахунок цього підвищення легалізовано 18 млн. 438 тис. грн. доходу, а до бюджету щомісячні додаткові надходження склали: 3 млн. 227 тис. грн. ПДФО та 7 млн. 465 тис. грн. ЄСВ.
«Підводячи підсумки операції «Урожай – 2015» зазначу, що таких результатів ми досягли завдяки налагодженому зв’язку співпраці органів ДФС з місцевими органами влади по відпрацюванню сільськогосподарських виробників. З метою забезпечення соціального захисту громадян органами відомства ведеться активна робота з виявлення і припинення використання праці незареєстрованих найманих працівників та виплати заробітної плати у «конвертах»», – підкреслив в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Геннадій Ткачук.
Чи може інша юридична особа, ФОП або фізична особа сплатити грошове зобов’язання по єдиному внеску за інших осіб?
Відповідно до частини 4 статті 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464) порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) визначається цим Законом.
Платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини 2 статті 6 Закону №2464).
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені у порядку і розмірах, визначених статтею 25 Закону №2464 (частина 2 статті 9 Закону №2464).
У випадках повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до Закону №2464 несуть зобов’язання із сплати єдиного внеску, сума недоїмки підлягає списанню (частина 7 статті 25 Закону №2464).
Згідно з частиною 8 статті 25 Закону №2464 у разі ліквідації юридичної особи – платника єдиного внеску або втрати платником з інших причин статусу платника єдиного внеску сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника.
У такому разі відповідальними за погашення недоїмки є:
- ліквідаційна комісія – щодо юридичної особи – платника єдиного внеску, що ліквідується;
- юридична особа – щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу – платника єдиного внеску, що ліквідується.
У разі недостатності у платника єдиного внеску коштів та іншого майна для сплати недоїмки відповідальними за її сплату є:
- засновники або учасники юридичної особи – платника єдиного внеску, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за її зобов’язаннями;
- юридична особа – щодо утворених нею філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу – платника єдиного внеску, що ліквідується;
- правонаступники юридичної особи – платника єдиного внеску, що ліквідується.
У разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов’язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов’язки.
Передача платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством (частина 9 статті 25 Закону №2464).
Таким чином, юридична особа, фізична особа – підприємець або фізична особа не може сплатити грошове зобов’язання по єдиному внеску за інших осіб.
Відповідне питання-відповідь розміщене у розділі «ІНТЕРАКТИВНА МАПА» за напрямом «Єдиний соціальний внесок» (підкатегорія 301.11), що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням:
Пасивні доходи для оподаткування податком на доходи фізичних осіб
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.
Пасивні доходи у розумінні їх оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначені підпунктом 167.5.3 пункту 167.5 статті 167 Податкового кодексу України від 02.122010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс).
До пасивних доходів відносяться такі доходи:
Результати проведення органами ДФС Дніпропетровської області операції "Урожай - 2015"
Сьогодні, в Інформаційному агентстві «Мост-Днепр» відбулась прес-конференція на тему: "Результати проведення операції "Урожай - 2015" за участі радника начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Ігора Ломако.
Ігор Ломако повідомив, що в рамках операції «Урожай-2015» фіскальними службами Дніпропетровської області сумісно з місцевими органами влади і іншими державними установами області організований відпрацювання сільгоспвиробників з питань дотримання податкового законодавства та закону про працю. За підсумками операції «Урожай-2015» в області більше 8,6 тис. фермерів Дніпропетровської області одержали підвищення заробітної плати.
«Був проведений моніторинг усіх 3719 сількогосподарських виробників, які знаходяться на податковому обліку в державній фіскальній службі області. Серед проаналізованих суб'єктів господарювання визначені1784 «ризикових», які мають значні доходи, використовують у своїй господарській діяльності великі площі земельних ділянок для вирощування сільськогосподарських культур, при цьому мають незначну кількість найманих працівників.
За підсумками сумісних заходів, сільгоспвиробниками підвищена заробітна плата 8644 працівникам, внаслідок чого сума виплачуваної заробітної плати збільшена на 18437,6 грн., а також забезпечено додаткові щомісячні надходження до бюджету податку з доходів фізичних осіб – 3227,13 грн., єдиного внеску – 7464,5 грн. При цьому, станом на 1 листопада поточного року надходження склали податку з доходів фізичних осіб – 16,1 млн. грн., єдиного внеску – 37 млн. грн.», - зазначив він.
Всього за підсумками операції «Урожай-2015» було забезпечено 87 млн. грн. додаткових надходжень до бюджетів.
Керівники ДФС провели зустріч з представниками Європейської Бізнес Асоціації
Найбільш актуальні питання, які хвилюють бізнес у зв’язку із проведенням податкової реформи, обговорювалися під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова та його Першого заступника Сергія Білана з представниками Європейської Бізнес Асоціації 27 листопада.
«Ми з вами є кінцевими користувачами податкової реформи: ДФС зі сторони адміністрування, ви – зі сторони сплати податків. Тому дуже важливо за останні кілька тижнів встигнути підготуватися до нового року. Як тільки буде законопроект, а ще краще – Закон України, ми в оперативному режимі адаптуємо адміністрування та підготуємо роз’яснення з усіх нюансів змін в оподаткуванні для інформування платників податків. Також ми будемо запрошувати бізнес-асоціації долучитися до процесу роз’яснення нового законодавства», - зазначив Роман Насіров.
Відносно запитань щодо стану відшкодування ПДВ Голова ДФС повідомив про значне скорочення заборгованості з відшкодувань цього податку підприємствам. Так, активна заборгованість з відшкодування ПДВ, яка становила у травні поточного року 22 млрд. грн., на початок листопада скоротилася до 15 млрд. грн., протерміновану заборгованість зменшено з 7,5 млрд. грн. до 4 млрд. грн. та до кінця року очікується її зменшення до 2 млрд. грн.
«Ми просили додаткові ліміти до кінця року на відшкодування ПДВ і, враховуючи перевиконання плану зі збору податків, є очікування, що ми зможемо збільшити ще на 5 млрд. грн. ліміт на відшкодування цього податку наприкінці грудня», - підкреслив Роман Насіров.
Під час зустрічі учасники також обговорили питання адміністрування акцизного податку, заходів ДФС щодо боротьби з виплатою зарплат «в конвертах», запровадження електронної акцизної марки тощо.
Представники Європейської Бізнес Асоціації підтримали пропозицію Голови ДФС щодо запровадження більш тісної співпраці з вирішення проблемних питань та проведення найближчим часом наступної зустрічі представників бізнес-асоціації та ДФС.
Роман Насіров: Країни-партнери мають бути впевнені в своїх інвестиціях в Україну
Голова ДФС Роман Насіров провів першу зустріч з представниками Посольств країн – ключових партнерів України. Головна мета зустрічі – проінформувати представників держав-партнерів про хід реформ в ДФС та перспективи для бізнесу.
«Для нас надважливо інформувати міжнародну співдружність про ті реформи, які відбуваються в Україні. Ми будуємо абсолютно нову, прозору модель і це виклик всім органам влади відповідати європейським вимогам. ДФС своїми основними напрямами обрала оптимізацію штату, реформування офісу великих платників та виведення бізнесу з тіні», - заявив Роман Насіров.
За словами очільника ДФС, основні показники роботи служби свідчать про підвищення ефективності роботи. Якщо на початку року Кабмін виділяв на місяць лише приблизно 4,8 мільярда гривень на відшкодування ПДВ, то на сьогоднішній день за рахунок додаткових надходжень є змога відшкодовувати щомісяця майже 7,5 мільярда. Такого значного прогресу вдалось досягти завдяки виведенню бізнесу з тіні, що відмічають і в країнах-партнерах. Як додав Голова ДФС, збільшення надходжень до бюджету вдалось досягти не за рахунок тиску на бізнес, а завдяки попередженню злочинів у фінансовій сфері.
«До літа наступного року в ДФС відбудуться систематичні зміни, які дадуть змогу працювати на рівні європейського сервісу. Ми взяли за основу досвід англійських колег і робимо все, щоб відповідати найвищим вимогам. Зміни очікують і митників, і податкову міліцію, і регіональні відділення. Ще не так давно ДФС складалась з 570 юридичних осіб, а вже в наступному році їх має бути не більше 30», - зауважив Роман Насіров.
Для країн-партнерів важливо розуміти, що всі зміни відбуваються згідно з міжнародними вимогами і при підтримці міжнародних спостерігачів, тому їх інвестиції в український бізнес захищені належним чином. Голова ДФС запропонував зробити такі зустрічі з представниками посольств на постійній основі задля підтримання найвищого рівня комунікації.
Розпочав роботу Центр податкового та митного права
26 листопада 2015 року проведено перше засідання Центру податкового та митного права, створеного у рамках Угоди про співпрацю між ДФС та Інститутом законодавства Верховної Ради України.
У засіданні взяли участь представники Державної фіскальної служби України, Держфінмоніторингу, співробітники Інституту законодавства ВРУ, науковці та експерти, представники провідних аудиторських та юридичних компаній.
Основними напрями роботи визначено обговорення питань судово-практичної експертизи, аналізу міжнародної практики, взаємодії з міжнародними урядовими та міжурядовими, науково-дослідними, приватними інституціями.
Також учасники засідання домовилися про формат своєї подальшої роботи, під час якої розглядатиметься проблематика нормативно-правового регулювання податкових та митних відносини в енергетиці, аграрному секторі, а також галузі інформаційних технологій, рітейлу тощо.
Нагадаємо, що Угоду про співробітництво ДФС та Інституту законодавства Верховної Ради України підписано 2 жовтня поточного року.
Оподаткування подарунку, отриманого від профспілкової організації у не грошовій формі
Подарунок, наданий профспілкою своїм членам, що не перевищує суми 50% мінімальної зарплати (у 2014, 2015 роках – 609,00 грн.) в місяць, не оподатковується. Сума перевищення вартості подарунку оподатковується податковим агентом (профспілковою організацією) з використанням коефіцієнта за ставкою 15 відсотків та/або 20 відсотків.
Згідно з п.п.165.1.39 п.165.1 ст.165 розділу IV Податкового кодексу України (Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі
Відповідно до п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 Кодексу якщо додаткові блага надаються у не грошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу.
Згідно з п.164.5 ст.164 Кодексу під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100: (100 - Сп);
де К - коефіцієнт;
Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
ФОП мають право на вибір системи оподаткування
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV зі змінами (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами. Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюються виключно законом (стаття 43 ГКУ).
Згідно зі статтею 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності.
Підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця (стаття 45 ГКУ).
На сьогодні для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП) існує дві системи оподаткування доходів, одержуваних від здійснення підприємницької діяльності, кожна з яких регулюється окремими статтями Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) та має певні обмеження і переваги, а також різний порядок оподаткування таких доходів, ведення обліку доходів і витрат, а саме:
- спрощена система оподаткування, оподаткування, обліку та звітності, правові засади застосування якої встановлено у главі 1 розділу ХІV Кодексу;
- загальна система оподаткування, яка регулюється статтею 177 Кодексу.
Слід зазначити, що відповідно до положень Кодексу ФОП може самостійно обрати, як спрощену, так і загальну систему оподаткування.
Подавайте звітність в електронному вигляді
Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі звертає увагу, що платники податків, які отримали ключі електронного цифрового підпису від Акредитованого центру сертифікації ключів, мають можливість подавати звітність в електронному вигляді, в тому числі з єдиного соціального внеску.
Подання звітності в електронній формі має багато очевидних переваг. Серед основних переваг подання звітності в електронному вигляді варто виділити економію робочого часу та коштів на придбання бланків звітності, оперативне відстеження змін до форм звітності, уникнення втрат часу на черги при поданні звітності тощо.
Для електронного звітування платникам потрібно завантажити відповідне програмне забезпечення та отримати електронний цифровий підпис, який надається безкоштовно.
Для отримання ключів електронного цифрового підпису потрібно звернутись до Акредитованого центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДФС.
Застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 35 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України
Відповідно до ст. 109 Кодексу податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 Кодексу).
Пунктом 35 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу встановлено, що тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн гривень, штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом, скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов’язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов’язання не підлягає подальшому оскарженню.
Згідно із п. 57.3. ст. 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 – 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення – письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов’язок платника податків сплатити суму грошового зобов’язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (п. п 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Грошове зобов’язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. п 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Штрафні (фінансові) санкції скасовуються, якщо платник податків, відповідно до п. 35 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу самостійно сплатив суму податкового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (без застосування процедури оскарження податкового повідомлення-рішення).
Відповідальність за реалізацію алкогольних напоїв при відсутності супровідних документів
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська нагадує платникам акцизного податку, що транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт етиловий, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється.
До суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, незабезпечення зберігання первинних документів протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень (ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень).
Поряд з цим, відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, тягне за собою накладення адміністративного штрафу у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Нюанси отримання ключа електронного цифрового підпису
Ведення ділових відносин в умовах сьогодення вимагає використання електронного цифрового підпису. Це прискорює проведення численних комерційних операцій, виключає необхідність додаткового відвідування органів фіскальної служби та інших контролюючих органів, тому що документи, підписані електронним цифровим підписом, можуть бути передані до місця призначення за лічені секунди.
Електронний цифровий підпис (ЕЦП) накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа. За правовим статусом він прирівнюється до власноручного підпису (печатки).
Особистий ключ електронного цифрового підпису – унікальна послідовність символів, призначена для накладання ЕЦП на електронні документи, яка записується на електронний носій інформації клієнта. Посилений сертифікат ключа – документ, що засвідчує чинність і належність відкритого ключа саме Вам.
Заявник на отримання ключа ЕЦП може бути представлений довіреною особою, якщо немає можливості його особистої присутності в Акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (п. 5.1 Регламенту АЦСК ІДД ДФС). У цьому випадку заявник надає довіреність на подання документів для реєстрації.
Представництво юридичних осіб (за винятком органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної форми власності), фізичних осіб – підприємців, фізичних осіб та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, в АЦСК ІДД ДФС здійснюється особисто або виключно на підставі довіреності, посвідченої нотаріально. Зазначена довіреність повинна бути оформлена на номерному бланку суворої звітності.
Заявник наділяє представника відповідними повноваженнями для отримання послуг електронного цифрового підпису (подання до відокремлених пунктів реєстрації реєстраційних документів заявника, вчинення необхідних реєстраційних дій, генерація особистих ключів заявника, блокування, поновлення, скасування посилених сертифікатів тощо). Якщо реєстраційні документи заявника (реєстраційна картка тощо) підписані безпосередньо представником, в довіреності повинно бути додатково обумовлено наділення представника повноваженнями укладати від імені заявника договір про надання послуг ЕЦП.
Перевищили обсяг доходу - змініть систему оподаткування
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська нагадує, що вимоги, за умови дотримання яких фізичні особи – підприємці мають право перебувати у відповідній групі платників єдиного податку, визначені у п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 293.8 ст. 293 Кодексу ставки, встановлені пп. 293.3 - 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовують з урахуванням таких особливостей:
1) платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування;
2) платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
Платники, визначені у підпунктах 1, 2 п. 293.8 ст. 293 Кодексу, до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків.
Заява щодо переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
Отже, при перевищенні платником єдиного податку першої або другої групи обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, фізична особа-підприємець повинна здійснити перехід на застосування іншої ставки податку (змінити групу єдиного податку) або відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування.
У подальшому фізична особа-підприємець може повернутися або здійснити перехід на сплату єдиного податку як платник першої або другої групи з початку календарного року, наступного за роком, в якому нею виконано вимоги, визначені п. 294.1 ст. 294 Кодексу щодо обраної групи єдиного податку, у тому числі і щодо обсягу доходу.
За 2015 рік податок на нерухомість розраховуємо за новими правилами
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська звертає увагу громадян - власників об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що за 2015 рік податок на нерухоме майнопідлягає розрахунку та сплаті виходячи із нового розміру бази оподаткування та розширеного кола об’єктів оподаткування.
Так, згідно рішення міської ради при сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік, розміри ставок за 1 кв. метр житлової площі об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року складають:
- 1 відсоток - для квартири/квартир, загальна площа яких перевищує 80 кв. метрів, або житлового будинку/будинків, загальна площа яких перевищує 150 кв. метрів, та для всіх типів об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна загальна площа яких перевищує 230 кв. метрів;
- 0,5 відсотка - будівлі готельні, будівлі офісні, гаражі, склади, господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення в частині гаражів, загальна площа яких перевищує 25 кв. метрів, та майстерень, інші будівлі;
- 1 відсоток - будівлі торговельні та будівлі для публічних виступів.
За словами завідувача сектору адміністрування майнових податків ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Олени Білоброви пільга з податку не застосовується, якщо об’єкти нерухомості використовуються з метою одержання доходів: здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності (п.п. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу України). Тобто, якщо фізична особа надає нерухомість в оренду, то вона повинна сплачувати податок на нерухоме майно у повному обсязі.
«Запрошуємо громадян - власників об’єктів житлової та нежитлової нерухомості заздалегідь провести звірку щодо об’єктів нерухомого майна. Під час звірки громадяни не лише перевіряють відповідність своїх даних інформації, внесеній до бази даних ДФС, а і можуть розрахувати суму податку на нерухомість, яку потрібно буде сплатити, що дозволить уникнути певних непорозумінь під час сплати нарахованих сум податку. Також можуть визначити «пільгові» розміри майна, які не обкладаються податком», - наголосила Олена Білоброва.
Як отримати «ідентифікаційний номер», перебуваючи за кордоном
За інформацією начальника управління реєстрації платників та електронних сервісів ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська області Тесленко Тетяни, протягом поточного місяця Центром обслуговування платників інспекції видано більше 340 реєстраційних номерів облікової картки платника податків.
Керівник підрозділу розповіла, що останнім часом громадяни звертаються із запитанням щодо можливості реєстрації у Державному реєстрі та/або отриманні документа, що засвідчує таку реєстрацію у разі перебування їх за межами країни.
Так, відповідно до п.4 р. ІІІ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 р. № 779, громадяни України, які виїхали за її межі і не можуть особисто прибути до відповідного контролюючого органу в Україні, у разі виникнення необхідності в реєстрації у Державному реєстрі та/або отриманні документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, можуть надіслати поштою на адресу ДФС України Облікову картку/Заяву для реєстрації у Державному реєстрі та ксерокопію з чітким зображенням документа, що посвідчує особу.
Податківець зосередила увагу на тому, що підпис громадянина України на Обліковій картці/Заяві повинен бути засвідчений дипломатичним представництвом або консульською установою України за місцеперебуванням громадянина України за кордоном.
Аналогічно оформлюється довіреність на отримання документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі. Посвідчення підпису на обліковій картці/Заяві або довіреності повинно бути проведене відповідно до Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України від 27.12.2004 р. № 142/5/310.
Поряд з цим, облікова картка фізичної особи може бути подана через законного представника чи уповноважену особу за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також нотаріально засвідченої довіреності та її копії (п.4 р. VII Положення).
«За бажанням громадянина документ може бути виданий як законному представнику/уповноваженій особі, так і надісланий до дипломатичного представництва або консульської установи України за місцезнаходженням громадянина України за кордоном», - додала Тетяна Тесленко.
Представники бізнесу спілкувалися з податківцями на семінарі
Нещодавно фахівці ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська провели черговий загальний семінар, на якому розглядалися актуальні питання застосування положень Податкового кодексу України, обчислення ЄСВ, надання платникам адміністративних послуг та використання електронних сервісів ДФС.
Про зміни у веденні обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток підприємств, в оподаткуванні неприбуткових установ і організацій та сплату авансових внесків присутнім розповіла начальник відділу податку на прибутокВікторія Ліванова. Вона повідомила, що Державною казначейською службою України 6 жовтня 2015 року здійснено перенесення залишків коштів авансових внесків з податку на прибуток підприємств на рахунки з обліку надходжень до бюджетів податку на прибуток підприємств та закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств. Отже, перерахування сум авансових внесків з податку на прибуток підприємств повинно здійснюватися платниками на бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації, передбаченими для обліку податку на прибуток підприємств.
Крім того виступаюча звернула увагу бухгалтерів неприбуткових установ на предмет відповідності статутних документів організацій до вимог діючого законодавства, а у разі необхідності та з метою подальшого перебування організації у Реєстрі неприбуткових організацій і установ - внесення до них змін до 1 січня 2017 року.
Про відповідальність податкового агента у разі самостійного виправлення помилки при нарахуванні та перерахуванні до бюджету ПДФО та військового збору, розмір соціальної пільги, порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків за формою № 1ДФ з учасниками семінару поспілкувалася начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Тетяна Тичинська.
«Згідно з ст. 119 Кодексу неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень», - акцентувала податківець.
На питанні перерахунку єдиного внеску, пов’язаного із зміною розміру мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2015 року та розміру максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок зосередила увагу присутніх начальник відділу адміністрування єдиного соціального внеску Наталія Вільховецька.
«За період з 1 вересня 2015 року платники повинні здійснити перерахунок нарахованих сум єдиного внеску та відобразити такі суми у звітності з єдиного внеску за жовтень-грудень 2015 року. У разі здійснення платниками перерахунку, пов’язаного із зміною розміру мінімальної заробітної плати та розміру максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», штрафні санкції за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску фіскальним органом не застосовуються», - зазначила виступаюча.
Зацікавленість у учасників семінару викликало обговорення питання щодо роботи системи електронного адміністрування ПДВ. Про особливості заповнення декларації з ПДВ та додатків до неї, механізму складання розрахунків коригування до податкових накладних, порядку та термінів їх реєстрації в Єдиному реєстрі розповів начальник управління оподаткування юридичних осіб Зюзін Максим.
Також на зустрічі були розглянуті актуальні питання справляння платежів до місцевого бюджету, подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку, забезпечення платників безкоштовними ключами електронного цифрового підпису тощо.
Наприкінці зустрічі податківці надали вичерпні відповіді на запитання учасників семінару.
Мінімізуємо втрати часу на спілкування з державою
З метою забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією та з урахуванням тенденцій розвитку інформаційних технологій, ДФС пропонує суб’єктам господарювання та пересічним громадянам скористатися Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом.
Функціонал ресурсу забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності; ознайомлення з відповідями на запитання клієнтів та витягами з письмових консультацій, підготовлених на типові звернення; ознайомлення з останніми змінами в законодавстві. Для більш зручної орієнтації та можливості детального ознайомлення користувачів ресурсу з інформацією за напрямками «Митна справа» та «Єдиний соціальний внесок» працює розділ «Інтерактивна мапа».
Інформацію щодо інформаційно-довідкових послуг містить розділ «Контакт-центр ДФС». За допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти, факсу та голосового автовідповідача Контакт-центром надаються консультації та інформаційно-довідкові послуги з питань практичного застосування податкового та митного законодавства, єдиного соціального внеску та з інших питань, що належать до компетенції служби.
Для користувачів ресурсу у розділі «Актуальні запитання» реалізована можливість перегляду 10-ти найактуальніших запитань, з яких платники податків найчастіше зверталися до Контакт-центру за попередній день. Натиснувши на запитання, що цікавить користувача, відкривається інформація щодо категорії розділу «Запитання-відповіді з Бази знань», до якої відноситься вибране запитання та коротка і повна відповіді на нього.
Для своєчасного подання звітності до органів ДФС та сплати податків і зборів щомісяця оновлюється Податковий календар у розділі «Необхідно знати». Крім того, у ньому розміщується інформація ситуативного характеру, яку важливо знати платникам податків, до моменту втрати її актуальності.
Також користувачі електронного сервісу мають можливість безкоштовно отримувати повідомлення про зміни в законодавстві на електронну пошту. Для цього необхідно направити електронний лист на електронну адресу [email protected] з обов’язковим зазначенням в полі ТЕМА: 6011.
Державною фіскальною службою продовжується робота щодо розширення можливостей та підтримки ресурсу в актуальному стані. Звертаємо увагу на те, що для користувачів ресурсу реалізована можливість висловлення своїх побажань та зауважень щодо технічної роботи Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу за допомогою «Форми зворотного зв’язку» у розділі «Про ресурс».