Вісім правопорушень «кримінального» характеру виявлено на Дніпропетровщині за результатами перевірок законності проведення тендерів
Вісім кримінальних правопорушень виявлено підрозділами податкової міліції Дніпропетровської області з початку 2015 року за результатами «відпрацювання» підприємств – переможців тендерних закупівель. Відкрито сім кримінальних впроваджень відносно службових осіб із державною формою власності, які за попередніми даними здійснили розкрадання коштів в особливо великих розмірах.
Ще п’ять кримінальних впроваджень відкрито за фактами незаконного одержання відшкодування податку на додану вартість на суму у 5,1 мільйони гривень і один за фактом отримання незаконного відшкодування ПДВ у сумі 2,5 мільйони гривень. За результатами «відпрацювання» ризикових підприємств зареєстровано чотирнадцять правопорушень: дев’яти суб’єктів господарювання імпортерів і п’яти – експортерів, які працювали у Дніпропетровському регіоні.
Загалом, в області підрозділами податкової міліції Дніпропетровської області на початок липня 2015 року розслідується 462 злочини у сфері економіки.
За результатами розслідування 57 кримінальних впроваджень вже направлено до суду, з них 39 – з обвинувальними актами і 18 - для ухвалення рішення про звільнення осіб від кримінальної відповідальності.
Загалом до бюджету направлено більше 35 мільйонів гривень «відшкодування» за вже доведеними фактами протизаконної діяльності у сфері економіки.
Особливості проведення позапланових документальних перевірок з 1 липня 2015 року
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує.
Відповідно до пункту 37 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) контролюючі органи не здійснюватимуть документальні позапланові виїзні перевірки щодо достовірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ), заявлених платником у звітних періодах, що настають після 01.07.2015.
З 1 липня поточного року призупиняється дія підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, абзацу четвертого пункту 82.4 статті 82, пунктів 200.11 та 200.14 статті 200 Кодексу у частині проведення документальних позапланових виїзних перевірок сум бюджетного відшкодування ПДВ.
При цьому звертаємо увагу, що мораторій на проведення у 2015 та 2016 роках перевірок платників, запроваджений пунктом 3 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», не розповсюджується на перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців з обсягом доходу понад 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, які здійснюються виключно:
- з дозволу Кабінету Міністрів України;
- за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;
- згідно з рішенням суду;
- згідно з вимогами
Контролюючі органи можуть скористатися правом і відповідно до пункту 73.3 статті 73 Кодексу звернутися до платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин з письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Якщо за наслідками отримання податкової інформації або перевірок інших платників податків виявлені факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства і платник не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на такий обов’язковий письмовий запит (із зазначенням порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства) протягом 10 робочих днів з дня його отримання відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Кодексу контролюючий орган має право ініціювати здійснення документальної позапланової перевірки.
Щодо невідповідності суми бюджетного відшкодування ПДВ, заявленій у податковій декларації
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє.
Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у разі, якщо за результатами перевірки, у тому числі камеральної, контролюючим органом виявлено невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації з ПДВ, то орган ДФС надсилає платнику ПДВ податкове повідомлення-рішення (далі – ППР).
Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 №1236, що зареєстрований у Міністерстві юстиції 20.12.2012 за №2135/22447 (далі – Порядок №1236), платнику ПДВ надсилаються ППР:
- за формою «В1» згідно з додатком 5 до Порядку №1236 – у разі встановлення перевищення суми бюджетного відшкодування ПДВ через заниження податкових зобов’язань або завищення податкового кредиту з ПДВ;
- за формою «В3» згідно з додатком 7 до Порядку №1236 – у разі з’ясування факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування.
У разі узгодження (не оскарження) ППР протягом 10 календарних днів, що настають за днем їх отримання (при проведенні процедури адміністративного або судового оскарження – протягом 10 календарних днів, наступних за днем її закінчення), завищена сума, на яку складено ППР, зменшується в інтегрованій картці платника податків, що ведеться у контролюючому органі.
При цьому, за умови відсутності порушень норм статей 197 – 199 Кодексу сума, на яку відмовлено у бюджетному відшкодуванні (за формою «В3»), може бути врахована платником у збільшення значення рядків «збільшено/зменшено залишок від’ємного значення (від’ємного значення попередніх звітних податкових періодів) за результатами перевірки контролюючого органу» податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження такого ППР (лист Державної фіскальної служби України від 07.07.2015 №24403/7/99-99-15-01-01-17).
У разі, коли платник податків не згодний з рішенням контролюючого органу щодо отриманого ППР, суб’єкт господарювання може скористатись правом, передбаченим статтею 56 Кодексу, та оскаржити таке рішення в адміністративному порядку.
Відповідно до пункту 4.3 розділу IV Порядку №1236 протягом процедури адміністративного оскарження сума грошового зобов’язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Юристи фіскальної служби Дніпропетровщини відстояли у судах на користь держави понад мільярд гривень
Протягом січня – червня 2015 року судові органи підтвердили правомірність дій правовиків ДФС Дніпропетровської області по 1270 справах на суму 1 мільярд 11 мільйонів гривень.
Загалом, з початку 2015 у судах різних інстанцій на розгляді знаходилось майже 13 тисяч справ на суму понад 10 мільярдів гривень за позовами органів ДФС (Міндоходів) Дніпропетровського регіону до платників та за позовами платників до органів ДФС (Міндоходів) області.
Як свідчить досвід, практика досудового врегулювання суперечок між органами державної влади та платниками податків дозволяє уникати необґрунтованих претензій або малоістотних справ.
Спори за позовами платників податків про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень переважно стосуються донарахування податку на прибуток та податку на додану вартість. У більшості випадків предметом спору є операції, в яких фіктивні суб’єкти господарювання виступають як контрагенти платників податків, або, як посередники в процесі постачання товару.
Не обкладаються податком на додану вартість лікарські засоби та медичні вироби на період проведення АТО
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.
Кабінетом Міністрів України (далі – КМ України) 27.05.2015 було прийнято розпорядження №544-р «Про обсяги лікарських засобів та медичних виробів, операції з ввезення яких на митну територію України та постачання на митній території України звільняються від обкладення податком на додану вартість на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану» (далі – Розпорядження №544), яке набрало чинності з дня його прийняття, тобто 27.05.2015.
Законом України від 01.07.2014 №1561-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спеціальних засобів індивідуального захисту та лікарських засобів» (далі – Закон №1561), який набрав чинності 23.07.2014, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) було доповнено пунктом 32.
Відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі – АТО) та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткуванням ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, зокрема, лікарські засоби та медичні вироби відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров’я та учасниками АТО для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення АТО та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, в обсягах, визначених КМ України (далі – обсяги).
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до норм Закону №1561 та Кодексу КМ України Розпорядженням №544 затвердив ці обсяги.
З 27.05.2015 і до завершення періоду проведення АТО та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства на операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров’я та учасниками АТО для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення АТО та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, в обсягах, затверджених Розпорядженням №544, поширюється тимчасовий режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений пунктом 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Керуючись вищезазначеним та відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 09.07.2015 №24879/7/99-99-19-03-02-17 «Про оподаткування податком на додану вартість» до 26.05.2015 (включно) операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів, визначені пунктом 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, підлягали оподаткуванню ПДВ у загальному порядку з нарахуванням податку за ставками, встановленими пунктом 193.1 статті 193 Кодексу.
З 1 липня 2015 року змінено порядок формування податкового кредиту
Головне управління ДФС у Дніпропетровській області повідомляє наступне.
Відповідно до пункту 45 розділу I Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 1 липня 2015 року змінено деякі норми Податкового кодексу України (далі – Кодекс) щодо порядку формування податкового кредиту.
Так, змінено редакцію пункту 198.3 статті 198 Кодексу, відповідно до якої податковий кредит звітного періоду формується незалежно від напряму використання придбаних товарів/послуг, тобто в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях.
Крім того, виключено пункт 198.4 статті 198 Кодексу, згідно з яким суми податку на додану вартість (далі – ПДВ), сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг та необоротних активів, які призначаються для використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, не належать до податкового кредиту.
Одночасно, пунктом 198.5 статті 198 Кодексу визначено, що платник податку зобов’язаний нараховувати податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, відповідні податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання та/або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу);
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку у межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Також внесені зміни до статті 199 Кодексу, зокрема, пунктом 199.1 зобов’язано платників податку у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, нараховувати податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідні податкові накладні на частку сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись листом Державної фіскальної служби України від 09.07.2015 №24876/7/99-99-19-03-02-17 «Про податок на додану вартість», у разі, якщо товари (послуги, необоротні активи) придбаваються для повного або часткового використання в операціях, визначених у підпунктах «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, платник податку на дату їх придбання включає сплачену/нараховану при придбанні таких товарів/послуг суму ПДВ до складу податкового кредиту (за умови своєчасної реєстрації постачальником податкової накладної в ЄРПН).
При цьому, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на відповідний обсяг придбаних товарів (послуг, необоротних активів), що призначені для використання в операціях, визначених у підпунктах «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу, та не пізніше останнього дня звітного періоду скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.
До місцевих бюджетів Ленінського району м .Дніпропетровська надійшло більше 27,3 мільйонів гривень земельного податку
Вагомою за фінансовою потужністю складовою доходів місцевої скарбниці є плата за землю. Протягом першого півріччя 2015 року землекористувачі Ленінського району спрямували до казни 27, 3 млн. грн. за використання головного багатства держави.
Також зазначимо, що сільські, селищні і міські ради у межах повноважень та з урахуванням граничних розмірів ставок встановлюють своїми рішеннями місцеві податки і збори, які є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Оскільки плату за землю віднесено до місцевих податків і зборів, місцеві ради на виконання вимог чинного законодавства повинні прийняти рішення про встановлення податку на майно в частині плати за землю і, зокрема визначити ставки земельного податку та перелік пільг зі сплати податку. Таке рішення оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів. Так, до 15 липня 2015 року маю бути оприлюднені ставки на 2016 рік.
У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на 2016 рік, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм Податкового кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діють до 31 грудня 2015 року.
Бізнес сплатив до місцевих бюджетів майже 115,5 мільйонів гривень платежів
До місцевого бюджету у січні-червні 2015 року надійшло 115,5 млн. грн. податків і зборів. Про це повідомила перший заступник начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталія Болдаш під час чергової зустрічі з бізнесом.
За словами податківців, левову частку у цих надходженнях займає податок на доходи фізичних осіб – майже 69,1 мільйони гривень. Крім цього, спостерігається збільшення надходжень єдиного податку –20,9 млн. грн., плати за землю –27,3 млн. грн.
Також місцеві бюджети поповнилися надходженнями акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 7,6 млн. грн.
Зазначимо, що загалом надходження до місцевих бюджетів збільшились за рахунок змін до Бюджетного та Податкового кодексів України, які були прийняті Верховною Радою України у грудні 2014 року. Зокрема, ними передбачено впровадження акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу підакцизних товарів, розширення бази оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, введення оподаткування розкішних авто тощо.
З липня роздрібна торгівля пивом здійснюється за наявності ліцензії
Згідно з нормами Закону України від 28 грудня 2014 року № 71- VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» з 1 липня 2015 року пиво віднесено до алкогольних напоїв.
Про це повідомила перший заступник начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталія Болдаш під час чергової зустрічі з бізнесом.
Крім того, згідно ст. 15 Закону № 481 від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
«Таким чином, суб'єктам господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, необхідно з 1 липня 2015 отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов'язковим обладнанням місця торгівлі РРО.» - повідомила перший заступник
Податок на нерухомість в цьому році громадяни платять за старими правилами
Новації оподаткування торкнулися майже всіх місцевих податків, не виключенням є і податок на нерухомість. Найголовніше те, що відтепер оподатковується як житлова, так і нежитлова нерухомість, в тому числі її частка. Про це повідомила начальник ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Віктор Саранцев під час чергової зустрічі з громадськістю.
Однак за новими правилами в 2015 році сплачуватимуть податок на нерухомість лише юридичні особи. Адже вони самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають податковій інспекції за місцезнаходженням об’єкта чи об’єктів оподаткування податкову декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Фізичні ж особи зміни податкового законодавства щодо умов сплати податку на нерухомість відчують лише наступного року, коли будуть сплачувати за нерухомість, якою вони володіли в 2015 році. Цьогоріч платитимуть цей податок лише громадяни, які мали об’єкти нерухомості протягом минулого 2014 року.
Нагадаємо, що, сплачувати податок на нерухоме майно зобов’язані не всі фізичні особи, а лише ті, які володіють квартирою чи квартирами загальною площею понад 120 і будинком чи будинками, загальна площа яких перевищує 250 квадратних метрів, або різними видами нерухомості (квартирою та будинком) загальна площа, яких сумарно перевищує 370 квадратних метрів.
Податок сплачується: фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
На допомогу армії від платників податків Ленінського району м. Дніпропетровська надійшло майже 6,4 мільйонів гривень
Протягом червня цього року до державного бюджету надійшло понад 1,5 мільйонів гривень військового збору. В той же час, загалом, з початку 2015 року платниками району сплачено 6,4 млн. грн.
Зазначимо, військовий збір запроваджено із 3 серпня 2014 року. Ставка цього податку становить 1,5% від об’єкта оподаткування.
Військовим збором обкладаються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами.
Нагадаємо також, 12 травня 2015 року Верховною Радою ухвалено Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору”, який набув чинності 11 червня 2015 року. Документом звільнено від оподаткування військовим збором доходи громадян від операцій з купівлі чи продажу валюти.
Правила закриття підприємця
Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця проводиться державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати отримання від такої фізичної особи реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Зазначений порядок передбачено Законом України від 13.05.2014 р. № 1258-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом».
Після отримання інформації про припинення державної реєстрації призначається і розпочинається документальна перевірка. Після проведення перевірки та закриття всіх рахунків у фінансових установах проводиться підписання обхідного листа всіма підрозділами ДПІ, закриття особових карток та зняття з обліку фізичної особи - підприємця.
ДФС – більше не інспекція, а сервісна служба та партнер бізнесу
Про це наголосив Голова ДФС Роман Насіров під час презентації української податкової реформи потенційним американським інвесторам в ході першого в історії Американсько-українського бізнес-форуму.
Сьогодні, 13 липня, у Вашингтоні українська урядова делегація презентувала нові можливості для бізнесу, зокрема ті, які створюються завдяки проведенню реформ. Мова йшла про зміни і в податковій системі Спрощення умов ведення бізнесу та політика реформ, яка орієнтована на нові прозорі та зрозумілі правила – головні гарантії для інвесторів. Інвестор має бути впевнений у надійності політики, яку сьогодні Україна як європейська держава, демонструє всьому світові. Для України – це перший іміджевий захід такого масштабу, який зібрав близько 150 представників іноземного бізнесу.
Про перші кроки та вже досягнуті результати податкової реформи розповів Голова ДФС України Роман Насіров.
Серед ключових моментів, на яких зупинився Голова ДФС:
- з 1 липня 2015 року почала діяти на постійній основі система електронного адміністрування ПДВ. «Із запуском системи нам вдалося вирішити проблему з податковим шахрайством, яке щомісячно коштувало бюджету 100 мільйонів доларів США».
- «Не дивлячись на те, що з боку певних груп відчувався супротив стосовно впровадження електронного адміністрування ПДВ-рахунків, ДФС вдалося запустити цю систему, яка сьогодні працює в штатному режимі».
- «Ми максимально намагаємося спростити багато речей. Це стосується податкової звітності. Але все, що ми робимо – робимо задля чесних добропорядних підприємців».
- «Ми почали реорганізацію самої фіскальної служби. Ми обмежені в часі. В нас є 1,5-річний план задля того, щоб впровадити все заплановане. Проте вже сьогодні можна сказати, що менеджмент ДФС вийшов на якісно новий рівень».
- На фіскальні органи також чекає значне скорочення працівників, які сьогодні працюють. «Ми маємо на меті оновити кадровий потенціал фіскальної служби».
- «Ми намагаємося максимально спростити податкове адміністрування. Багато змін у податковому законодавстві вже незабаром будуть реалізовані. Над ними наразі працює Міністерство фінансів України. Важливо те, що процесреформування податкової системи та самої служби проходять одночасно».
- «Ми працюємо над удосконаленням та спрощенням декларування податків, зокрема прибуткового та ПДВ. Наше завдання – максимально електронізувати процедури, завадити маніпуляціям та схемам з ПДВ».
- «Ми гармонізуємо українське податкове та митне законодавство відповідно до міжнародних вимог. Ми використовуємо найкращі світові практики, рухаючись в одному напрямку з міжнародним бізнесом».
- «Щодо митниці ми працюємо над спрощенням процедури митного оформлення.Нульова толерантність до корупції – головне завдання, яке стоїть перед нами. Задля цього ми усуваємо людський фактор та вводимо електронні сервіси».
«Кожний, хто приїжджає до України, має бути впевнений, що податкова – це партнер бізнесу, що ДФС – відтепер не інспекція, а сервісна служба».