На Дніпропетровщині відбулося засідання "круглого столу"
з питань бюджетної децентралізації у 2015 році
У зв'язку з останніми змінами у бюджетному та податковому законодавстві тема бюджетної децентралізації набула особливої актуальності.
Тож у Дніпропетровську в рамках реалізації інформаційно - комунікаційної кампанії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації відбулося засідання "круглого столу" з обговорення питань бюджетної та податкової децентралізації у 2015 році.
До обговорення законодавчо врегульованих питань щодо механізмів залучення і використання грошей на місцях, ведення законодавчих і нормотворчих дій долучились представники органів місцевого самоврядування, урядові експерти з Мінрегіону, Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби, Міністерства освіти, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства юстиції.
Учасники засідання акцентували увагу на запроваджених змінах бюджетної децентралізації; акцизного податку з продажу підакцизних товарів, що з 1 січня 2015 року зараховується до доходів місцевого бюджету; справляння податку на нерухомість, податку з доходів фізичних осіб тощо.
«Основні зміни полягають у тому, що суттєво збільшена база нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. У цьому році загалом платежі стягуються з житлової та нежитлової нерухомості. В той же час, передбачається, що суб’єкти господарювання, які здають приміщення в оренду, автоматично сплачують податок на нерухомість. Ще одне джерело додаткового надходження до місцевих бюджетів - зміни у спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Також збільшуються надходження сільських територіальних громад, а місцевим радам збільшили діапазон прийняття ставок як по договорам оренди, так і по оплаті за землю. Разом з тим, за січень – лютий 2015 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області до бюджетів усіх рівнів зібрано 7 млрд. 927,9 млн. грн. платежів (з урахуванням ЄСВ), у тому числі до місцевих бюджетів надійшло 1 млрд. 698,0 млн. грн. Порівняно з аналогічним періодом 2014 року, збір платежів до місцевих бюджетів зріс на 157,7 млн. грн.», - зазначив заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області Віталій Мироненко.
За результатами проведення засідання «круглого столу» було запропоновано розглянути ініціативу Дніпропетровської облдержадміністрації на рівні ДФС України та у подальшому закріпити на законодавчому рівні механізм виділення коштів з місцевих бюджетів, базові дотації розширення місцевих бюджетів.
Увага платників!
В зв’язку з внесеними змінами до Податкового кодексу України починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень, І квартал) формування податкового кредиту у платників ПДВ відбувається на підставі електронних податкових накладних та обмежених випадках готівкових розрахунків/документів (п.198.6 ст. 198 Кодексу) і податкових накладних, які складені постачальником товарів/послуг у січні 2015 року.
Податкові накладні, складені з 1 січня 2015 року та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включаються до складу податкового кредиту того звітного періоду, на який припадає дата їх складання (п.198.3 ст.198 Кодексу).
Податкові накладні, складені з 1 січня 2015 року, зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну їх реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому податкову накладну зареєстровано в ЄРПН, але не більше ніж 180 календарних днів з дати їх складання.
З урахуванням змін, внесених до пункту 198.6 статті 198 розділу V Кодексу, з 1 січня 2015 року втратила чинність норма щодо збереження права на включення до податкового кредиту суми ПДВ на підставі отриманих податкових накладних протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Платники, які не включили податкові накладні, складені до 1 січня 2015 року, до складу податкового кредиту відповідних періодів, можуть реалізувати своє право на формування податкового кредиту виключно шляхом подання уточнюючих розрахунків за відповідні звітні періоди, з урахуванням вимог пункту 198.2 статті 198 розділу V Кодексу.
Таким чином, до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за січень п. р. платник не має права включити суми ПДВ по податкових накладних минулих періодів.
Приклади виправлення показників січня 2015 року:
Якщо платником податку податковий кредит січня 2015 року сформовано за рахунок податкових накладних минулих звітних періодів (наприклад: вересня 2014 року у сумі ПДВ 20 000 грн.) приведення у відповідність показників січня п.р. із позитивним значенням декларування ПДВ відбувається двома способами:
- самостійно платником;
- за результатами перевірки контролюючого органу.
У разі самостійного виправлення показників шляхом подання уточнюючого розрахунку за січень п.р. (ст. 50 Кодексу):
платник сплачує ПДВ всього 20 600 грн., з якої
- сума недоплати - 20 000 грн.
- штраф у розмірі 3 відсотки - 20 000 *3% = 600 грн.
У разі перевірки контролюючого органу:
платник сплачує ПДВ всього 25 000 грн., з якої
- донараховану суму ПДВ - 20 000 грн.
- штраф у розмірі 25 відсотків - 20 000 грн. *25% = 5000 грн.
Таким чином, оптимальний варіант збереження обігових коштів платника – самостійне виправлення помилки.
Зініціюйте податковий компроміс
ГУ ДФС у Дніпропетровській області звертає увагу суб'єктів господарювання на те, що до граничного терміну подачі платниками уточнюючих розрахунків або заяв з метою застосування податкового компромісу залишилось 43календарних дня.
Податковий компроміс – режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року. Податкові зобов’язання суб’єкту господарювання доведеться сплатити до бюджету у розмірі 5 відсотків від суми заниження податкового зобов’язання. Інша частина 95 відсотків вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. При цьому штрафні санкції до платника податків не застосовуються, а пеня відповідно не нараховується.
Майже 23 тисячі пасажирів перетнули з початку року митний пост «Дніпропетровськ – аеропорт»
Більше 190 міжнародних авіарейсів здійснено різними авіаперевізниками через Дніпропетровський аеропорт з початку 2015 року. Тож, митники митного посту «Дніпропетровськ - аеропорт» здійснили митний пропуск 11 тисяч 643 пасажирів які вилетіли до Відня, Стамбулу, Тбілісі, Тель-Авіву, Єревана та Шарм Ель Шейха, і 11 тисяч 290 пасажирів, які прибули із-за кордону до України.
При цьому, якщо за минулий рік складено сім протоколів про порушення Митного кодексу України при перетині кордону пасажирами авіарейсів, то з 1 січня 2015 року митниками митного посту в аеропорту Дніпропетровська складено вже два протоколи про порушення митних правил. При цьому, найчастіше порушення пов’язані з переміщенням через кордон України ювелірних, історичних та культурних цінностей, а також банківських металів.
За словами начальника митного поста «Дніпропетровськ – аеропорт» Андрія Шульгана: «Починаючи з минулого року, митники особливу увагу при проходженні пасажирами митного контролю приділяють наявності предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України, а саме: зброї, боєприпасів, вибухових та отруйних речовин. Крім того, у разі придбання за кордоном громадянами сувенірних виробів, таких як ножі, шаблі та інші, треба бути уважними, оскільки такі предмети можуть мати ознаки холодної зброї.».
Платники єдиного податку сплатили до бюджету більш майже 10 мільйонів гривень
Протягом січня – лютого поточного року платники податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до місцевих бюджетів більше мільйонів гривень єдиного податку.
Нагадаємо, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» зменшено з 6 до 4 кількість груп платників єдиного податку. Так, до 1 групи включено підприємців, які здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках або здійснюють господарську діяльність по наданню побутових послуг населенню. Це платники, у яких обсяг доходу до 300 тис. грн. на рік та відсутні наймані працівники.
Друга група – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку або населенню, здійснюють виготовлення або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Обсяг доходу у таких платників визначено у розмірі до 1,5 млн. грн. та кількість найманих працівників - до 10 осіб.
У третій групі працюватимуть фізичні особи-підприємці та юридичні особи з обсягом доходу - до 20 млн. грн., при цьому кількість найманих працівників необмежена.
У четвертій групі перебувають сільгоспвиробники, в яких доля сільськогосподарського товаровиробництва за попередній рік дорівнює або перевищує 75 відс. Кількість найманих працівників для них та обіг коштів необмежені.
З 1 березня - нові форми звітності з ПДВ
Нагадуємо, що з 1 березня 2015 року, починаючи зі звітності за лютий та I квартал 2015 року, декларації з ПДВ та уточнюючі розрахунки слід подавати за новими формами.
Міністерство фінансів України наказом від 23.01.2015 р. № 13 внесло зміни, зокрема, до:
·
Наказ набрав чинності з дня офіційного опублікування – з 30 січня 2015 року.
Слід зазначити, що податок на додану вартість є важливим бюджетоформуючим платежем державної казни. Так, впродовж січня – лютого 2015 року платниками, що перебувають на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська, направлено до бюджету майже 19,8мільйонів гривень ПДВ.
Акциз вже у чеку!
У розрахунковому документі – фіскальному чеку РРО обов’язково повинні бути відображені ставка та сума акцизного податку з роздрібної реалізації підакцизних товарів. Про це повідомила виконуюча обовязки начальника ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська Наталія Болдаш.
«Для правильного відображення акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у розрахункових документах платникам варто звернутися до центрів сервісного обслуговування для програмування касової техніки. Перепрограмування РРО не тільки забезпечить відповідність розрахункових документів вимогам чинних нормативно-правових актів, але й полегшить обрахунок цього податку при декларуванні.» - азначила Наталя Юріївна.
Нагадаємо, що З
Ставка цього нового податку становить 5 % від вартості товару, його сплачують суб’єкти господарювання, які реалізують підакцизні товари в роздріб.
Сплатити суму акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року суб’єкт підприємництва повинен не пізніше 2 березня 2015 року до місцевого бюджету, де розташовані пункти продажу підакцизних товарів.
Зарплата в «конверті», працівник не оформлений – штраф
Щоб сприяти легалізації заробітної плати та зайнятості населення прийнято Закон України № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який набув чинності з 1 січня 2015 року. Про це повідомив начальник управління оподаткування фізичних осіб Сидоров Максим
«Перш ніж взяти на роботу трудового «нелегала», кожному роботодавцю слід врахувати, що контролюючі органи у випадку виявлення факту виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків мають право застосувати штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, тобто з січня по листопад 2015 року це буде 36 540 грн, а з грудня 2015 року – 41 340 грн.» - повідомив Максим Борисович.
Крім цієї суми штрафу, яку сплатить суб’єкт господарювання, на його посадових осіб очікує адміністративний штраф в розмірі від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, тобто – від 8,5 до 17 тисяч гривень.
Не для всіх працівників однаковим є ЄСВ
Відповідно до чинного законодавства роботодавець зобов’язаний встановити працівнику-інваліду неповний робочий час, якщо він звертався із відповідною заявою.
В ситуації, коли роботодавцем є юридична особа, то вимогу про нарахування ЄСВ з мінімальної заробітної плати виконувати не потрібно. Річ у тому, що такі роботодавці нараховують ЄСВ за ставкою 8,41% на зарплату, яку встановлено ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Тобто ЄСВ роботодавцем – юридичною особою справляється з фактично нарахованого доходу інваліда.
А роботодавцю – самозайнятій особі доведеться сплатити ЄСВ з мінімальної заробітної плати працівника-інваліда, оскільки фізичні особи підприємці та ті, які здійснюють незалежну професійну діяльність не мають права застосовувати пільгову ставку до зарплати інвалідів. Такі роботодавці нараховують ЄСВ за ставками, установленими ч. 5 і ч. 6 ст. 8 вищевказаного Закону (на заробітну плату – за ставкою згідно з класом професійного ризику, на лікарняні та декретні – 33, 2%), а до зазначених норм встановлено вимогу про сплату ЄСВ з мінімальної заробітної плати.
З 1 квітня діятиме нова форма 1-ДФ
Податковий розрахунок за оновленою формою 1-ДФ подаватиметься за підсумками І кварталу 2015 року, - звертає увагу начальник управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Максим Сидоров.
Саме 1 квітня 2015 року набере чинності Наказ Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4, яким затверджено: форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.
«Платникам варто врахувати, що нова форма доповнена розділом II: "Оподаткування процентів та військовий збір". У ньому потрібно буде відображати загальні суми нарахованих та виплачених доходів, у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею, а також утриманого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб. У рядку «Військовий збір» слід зазначити, крім сум нарахованих та виплачених доходів, загальну суму нарахованого та перерахованого військового збору», - зазначив Максим Сидоров.
При цьому, у розділі II ф. № 1 ДФ податкові агенти не будуть зазначати відомості про фізичних осіб, яким нараховані такі доходи.
ЄСВ сплатіть та спокійно спіть!
З 1 січня 2015 року змінено норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині застосування штрафних санкцій. Про це повідомила начальник відділу адміністрування єдиного соціального внеску Наталі Вільховецька під час чергової зустрічі з бізнесом.
Так, за неподання або несвоєчасне подання звітності з ЄСВ застосовується штраф у розмірі 170 грн, за ті самі дії вчинені платником протягом року, до якого вже було застосовано штраф за таке ж порушення, - у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а це 1 020 гривень.
Окрім цього, збільшено розмір штрафів за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску – 20 %, своєчасно несплачених сум, а у випадку донарахування органом фіскальної служби або платником своєчасно не нарахованого ЄСВ – 10% зазначеної суми за кожен звітний період за який до нараховується така сума.
Нюанси продажу тютюнових виробів у роздрібній мережі
Як відомо, з початку січня цього року законодавцями розширено та відкореговано коло платників акцизного податку та перелік об’єктів оподаткування. Визначено, що його платниками є суб’єкти роздрібної торгівлі, які реалізують певні товари громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
Серед платників даного податку є ті, хто торгує тютюновими виробами, тютюном та його промисловими замінниками. Однак, на дані товари повинні встановлюватись максимальні роздрібні ціни.
Максимальні роздрібні ціни (далі – МРЦ) на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПКУ. Продаж суб’єктами господарювання у роздрібній торгівлі підакцизних товарів, зокрема тютюнових виробів, на які встановлюються МРЦ, не може здійснюватися за цінами, вищими за МРЦ, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі таких підакцизних товарів. Ставка податку встановлена в розмірі 5 відсотків.
Тобто, до максимальної роздрібної ціни (100%) додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами – 5 відсотків. Вартість тютюнових виробів, вище за яку не дозволено їх реалізацію, можна отримати помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі ДФС України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 116.04).
Для отримання детальнішої інформації з даного питання та щодо заповнення звітності звертайтесь у Центр обслуговування платників за адресою: вул.. Шаумяна, 5 та за телефоном: 370-27-46.
Спадщина від батьків чи одного з членів подружжя не оподатковується
Вартість успадкованого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Відтак, спадкоємці першого ступеня споріднення декларацію про майновий стан і доходи не подають.
Нагадаємо, нормами пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.
Разом з тим, громадянин, котрий отримав спадщину від члена сім’ї, що не належать до першого ступеня споріднення, зобов’язаний до 1 травня подати декларацію про майновий стан і доходи, а до 1 серпня сплатити 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб від вартості успадкованого (у випадку, якщо дохід отриманий від резидента України).
Квартиру в оренду здаєш – декларацію подаєш!
Відповідно до ст. 170 Податкового кодексу України суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелтори), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно – правові договори чи угоди про оренду нерухомості до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації. Термін визначено статтею 176 Кодексу та передбачено, що вона подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу. Інформація про Вашу угоду, вірогідно, мала б бути надіслана не пізніше 9 лютого 2015 року.
Хочемо зазначити, що за порушення порядку або строків надання зазначеної інформації ріелтор несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку або строків подання податкової звітності. А саме: неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 грн.
Таким чином, дії ріелтора, з яким Ви уклали відповідний договір про надання послуг, правомірні.
Ви ж, маєте обов’язок подати до 1 травня поточного року річну податкову декларацію та відобразити суми отриманих від надання в оренду квартири доходів.
Для стабілізації платіжного балансу введено у дію додатковий імпортний збір
В газеті «Урядовий кур’єр» № 35 від 25 лютого опубліковано Розпорядження Кабінету Міністрів України №119-р від 16 лютого 2015 року. Ця публікація дала старт Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті ХІІ Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» від 28 грудня 2014 року №73-VIII.
Таким чином, строком на 12 місяців, починаючи з 26 лютого 2015 року, запроваджено додатковий імпортний збір з товарів, що ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту, незалежно від країни походження цих товарів та укладених Україною угод (договорів) про вільну торгівлю. Об’єктом оподаткування збором є товари, митна вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, що ввозяться на митну територію України підприємствами, а також товари, що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість яких перевищує 500 євро (які ввозяться через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, сумарна вага яких не перевищує 50 кг), крім життєво необхідних товарів, що визначені законодавством.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо стабілізації платіжного балансу» від 28 грудня 2014 року №74-VII, додатковий імпортний збір включено до переліку особливих видів мита. Водночас нарахування додаткового імпортного збору здійснюватиметься незалежно від нарахування інших податків і зборів, які справляються під час ввезення на митну територію України товарів.
Ставки імпортного збору встановлено в розмірі: 10% на продукти харчування та рослинництва та 5% на решту імпорту, крім критичного.
Відповідно до закону, до критичного імпорту віднесено нафту, газ, паливо для АЕС, електроенергію, вугілля, бензини та дизпаливо,
Щодо декларації акцизного податку
На офіційному сайті ДФС України розміщено оновлене програмне забезпечення для подання Декларацій акцизного податку в електронному вигляді. Воно розміщено за адресою:
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до Податкового кодексу України розроблено та затверджено
Згідно зі статтею 223 ПКУ базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю. Декларація акцизного податку складається та подається платником щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного періоду.
При цьому платники заповнюють та подають розділи та додатки до Декларації лише щодо тих операцій, які вони здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку.
Декларація подається до контролюючого органу за місцем реєстрації такого платника.
Особливу увагу звертаємо стосовно платників податків - суб`єктів господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, – такі платники заповнюють лише розділ Ґ та додаток 6 до Декларації і подають їх до контролюючого органу за місцезнаходженням пункту продажу товарів. З метою правильного розподілення сум акцизного податку з роздрібної реалізації підакцизних товарів між місцевими бюджетами розділ Ґ (код операції Ґ2) та додаток 6 до Декларації пов’язані з кодами адміністративних одиниць відповідно до Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України.
Звітність з акцизного податку за податковий період січень 2015 року для платників акцизного податку, крім платників, визначених підпунктами 212.1.11 – 212.1.14 пункту 212.1 статті 212 ПКУ, повинна подаватись за формами, затвердженими Наказом № 1030.
Право подати звітність з акцизного податку за звітний (податковий) період січень 2015 року за формами, затвердженими Наказом №14 мають: суб`єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів; оптові постачальники електричної енергії, виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії; власники ввезених на митну територію України вантажних транспортних засобів, переобладнаних у легкові автомобілі, з яких справляється акцизний податок, за умови подання документів до органу внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації таких транспортних засобів у січні 2015 року.
Починаючи з 1 березня 2015 року (за звітний період лютий 2015 року), податкові декларації з акцизного податку повинні подаватися всіма платниками акцизного податку тільки за формами у редакції Наказу №14.
Тонкощі нарахування єдиного соціального внеску
Роботодавці нараховують єдиний внесок на суму нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці.
Якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Умовою застосування цієї норми є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць.
У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, у якому нарахована заробітна плата за відпрацьований час не перевищує мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума єдиного внеску розраховується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.
Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата у працівника, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, то сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати за який нараховується зарплата (дохід) та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Разом з тим, якщо працівник оформлений на підприємстві за основним місцем роботи та повний місяць перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, то єдиний внесок не нараховується та не утримується, оскільки відсутня база нарахування єдиного внеску.
Обов’язок нарахування єдиного внеску з мінімальної зарплати за основним місцем роботи також передбачено і у разі, коли працівник працював неповний місяць (перебував на лікарняному, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами), а саме:
- якщо відпрацьовано частину місяця, а інша частина – перебування на лікарняному і сума заробітної плати та лікарняного не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, у якому отримано дохід, тобто виникає необхідність донарахування до мінімальної заробітної плати;
- якщо лікарняний триває повний місяць;
- для працівника, у якого початок та закінчення перебування на лікарняному припадають на різні місяці, у місяці початку лікарняного нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще не є відомою. Якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, то сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зарплата та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Крім цього, вимоги щодо нарахування єдиного внеску не менше мінімального розміру не стосуються:
- винагород за договорами цивільно-правового характеру;
- заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи;
- заробітної плати працівника-інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41 відсотка;
- заробітної плати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, з дотриманням певних умов.
Більш докладна інформація викладена у листі ДФС України від 14 лютого 2015 року №4979/99-99-17-03-01-17, з яким можна ознайомитися на веб-порталі (
Чи застосовують ФОП платники ЄП при здійсненні діяльності РРО
Платники єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Це визначено п.296.10 ст.296 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.
Вимоги стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій набирають чинності:
- для платників єдиного податку третьої групи - з 01.07.2015;
- для платників єдиного податку другої групи - з 01.01.2016 (абз. 5 п. 1 розд. ІІ «Перехідні положення» Закону України від 28 грудня 2014 року № № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»).
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 109.03).
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого
електронного рахунка
Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі – електронний рахунок) – рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі. На такий рахунок платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні чи розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку. Це визначено п. 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженного Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569).
Пунктом 13 Порядку № 569 передбачено, що платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Інформація про рух коштів на електронних рахунках платникам податку надається ДФС України за відповідним запитом платника на безоплатній основі без обмеження кількості запитів та у часі.
Строки використаня та застосування РРО
Суб'єкти господарювання при продажу товарів у мережі Інтернет, у тому числі ФОП - платники єдиного податку 2 та 3 груп (починаючи із визначеного Податковим кодексом для кожної групи терміну), повинні застосовувати РРО та видавати покупцю розрахунковий документ встановленої форми;
РРО мають застосовуватись при здійсненні операцій з купівлі-продажу інвалюти, а також операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу, в тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування (з обов'язковим дотриманням вимог ст. 3 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг");
з 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація лише РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), РРО з купівлі-продажу інвалюти;
дозволяється до 1 січня 2016 року використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам'яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів;
тимчасово до 1 липня 2015 року суб'єкти господарювання звільняються від санкцій за порушення вимог Закону при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при виконанні операцій з купівлі-продажу інвалюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Нацбанку, та операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу; при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).
Основні випадки подання податкової декларації про майновий стан і доходи
Обов'язок подання декларації виникає у платника податку з доходів фізичних осіб у разі отримання ним протягом звітного року таких видів доходів (прибутків):
- при отриманні доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (пп. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 Кодексу);
- при отриманні окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті (пп. 168.1.3 п.168.1 ст. 168 Кодексу) (суми заборгованості, за якими минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо у вигляді суми боргу платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності та інші);
- дохід від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 Кодексу);
- іноземні доходи (пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу);
- якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року у 2014 – 146160 грн. (пп. “є” п. 176.1 ст. 176 Кодексу),
- інших доходів, декларування яких передбачено чинним законодавством.
Податкова знижка
Метою декларування доходів з фізичних осіб є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам з бюджету сум податку з доходів фізичних осіб надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому податковому році.
Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, з метою реалізації права на податкову знижку.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Платники податку, які бажають скористатися правом на податкову знижку за підсумками звітного 2014 року, повинні протягом 2015 року подати річну податкову декларацію та додаток 6 (перелік сум витрат, що включаються до складу податкової знижки згідно зі ст. 166 Кодексу) до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси (місцем проживання, за яким він береться на облік як платник податків в контролюючому органі).
Контролюючі органи для зручності платників податків проводять необхідну консультаційну допомогу щодо заповнення декларації та безкоштовно видають бланки декларацій.
До податкової знижки, згідно із пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому, у зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Оригінали зазначених у пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Кодексу (пп. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 Кодексу). При цьому, на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з правом на отримання податкової знижки (пп. „в” п. 176.1 ст. 176 Кодексу).
Водночас, слід зазначити, що існують деякі обмеження права платників податку на одержання податкової знижки (пп. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 Кодексу), зокрема, якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Крім того, право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року має виключно платник податку – резидент України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті. Податкова знижка може застосовуватися виключно до доходів, одержаних протягом року платником податку у вигляді заробітної плати. При цьому загальна сума нарахованої податкової знижки не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата.
Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (самозайняті особи), не мають права на нарахування податкової знижки по податку на доходи фізичних осіб щодо свого річного оподатковуваного доходу, одержаного у межах провадження їх діяльності, тому що такий дохід не є заробітною платою. Цього права також не мають і усі інші особи, які одержують доходи, відмінні від заробітної плати.
Слід врахувати, що згідно із п. 166.4 ст. 166 Кодексу сума витрат включена платником податку до податкової знижки не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу такого платника, нарахованого йому як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
А саме відповідно до п. 164.6 ст. 164 Кодексу під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених Законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до Закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.
Інші суми доходів, одержані платником податку в розрахунок для визначення суми податку, що підлягає поверненню у зв’язку з використанням права на податкову знижку, не приймається.
Реквізити сплати податку на додану вартість на казначейський рахунок
Банк отримувача: Казначейство України
Отримувач: Казначейство України
Код отримувача: 37567646
МФО: 899998
Призначення платежу:
*
| ;101
| ; код за ЄДРПОУ
| ; ПДВ за лютий 2015 року
| ;
| ;
| ;
|
Лист-роз’яснення платникам податків щодо оновлених реквізитів рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України для зарахування надходжень у 2015 році
У зв’язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та внесенням змін до Бюджетного та Податкового кодексів України Державна фіскальна служба України повідомляє наступне.
Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного та місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку України.
Згідно з Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, в органах Казначейства щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію», відкриваються (перевідкриваються) рахунки для зарахування доходів бюджетів, надходжень в частині повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні (місцеві) гарантії протягом 45 днів з дня прийняття закону про Державний бюджет України.
У поточному році (з 26 січня та 09 лютого) в органах казначейства відкриті рахунки з обліку надходжень згідно з вимогами Закону України від 28.12.2014 № 80-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік», внесених змін до Бюджетного і Податкового кодексів України в редакціях, що набули чинності з 01 січня 2015 року, та наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію».
Інформація про оновлені реквізити рахунків, які відкриті в органах казначейства відповідно до змін в податковому та бюджетному законодавстві, територіальними органами ДФС своєчасно доведена до платників податків, в тому числі шляхом її розміщення на інтернет-сайтах регіональних органів фіскальної служби (в розрізі територіально-адміністративних одиниць України).
Ознайомитися з реквізитами таких рахунків можна на веб-порталі ДФС України в рубриці «Бюджетні рахунки» (
Усі новації законодавства на сайті ДФС України!
Новації законодавства та реформування податкової системи викликали багато актуальних запитань серед запорізьких платників податків і громадськості.
На головних сторінках веб-порталу ДФС України (
Тут платники можуть ознайомитися з роз’ясненнями законодавства у форматі відеороз'яснення. Фахівці Державної фіскальної служби вже надали роз’яснення з таких питань:
Про правила роботи електронного адміністрування ПДВ,
Про зміни щодо адміністрування податку на доходи фізичних осіб та військового збору,
Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Про зміни до Податкового кодексу, що стосуються платників спрощеної системи оподаткування,
Про податковий компроміс,
Про нововведення щодо єдиного внеску у 2015 році,
Про зміни у податку на прибуток підприємств,
Про транспортний податок.
Щодо повідомлення податкової інспекції про працівників
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська повідомляє, до прийняття відповідного порядку повідомлення про прийняття працівника на роботу (Постанови КМУ), заповнення таблиці 5 додатка 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (Звіт з єдиного соціального внеску), вважається «повідомленням», яке подається у складі обов’язкової звітності за календарний місяць до податкової інспекції за основним місцем обліку платника з зазначенням трудових відносин з прийнятими працівниками.
При цьому окремо при кожному прийнятті працівника на роботу, титульний аркуш з таблицею 5 Звіту з ЄСВ не подається.
Нагадуємо, що термін надання звіту за лютий – не пізніше 20 березня 2015 року.