Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств
Днями за участю фахівця управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області спільно з Філією у Дніпропетровській області офіційного видання ДФС України – журналу «Вісник Міністерства доходів і зборів України» проведено семінар для платників м. Дніпродзержинська на тему: «Останні зміни та особливості в податковому законодавстві».
На семінарі детально розглянуті питання про особливості складання Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, щодо практичного застосування норм податкового законодавства при відображенні у звітності з податку на прибуток авансових внесків при виплаті дивідендів, про підтвердження витрат на відрядження, про порядок подання до контролюючих органів та строки сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток, а також про переваги подання звітності в електронному вигляді тощо.
До відома присутніх доведено ключові напрями урядових ініціатив, які на шляху перетворення Концепції реформування податкової системи України внесуть суттєві зміни до діючого законодавства.
Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг
Система обліку даних від реєстраторів розрахункових операцій (далі — СОД РРО) забезпечує формування та передачу до фіскальної служби звітної інформації (фіскальний денний звіт РРО).
Запровадження СОД РРО для суб’єктів господарювання забезпечує:
- зменшення витрат на придбання та зберігання контрольних стрічок у паперовому вигляді протягом 3 років (одна бобіна стрічки — 3 грн., витрачання в середньому 1 — 2 бобін на день для кожного РРО), водночас вартість послуг еквайєра за передачу даних становить до 1 грн. на день;
- спрощення процедури та економія часу при поданні звітів про використання РРО. Відпала необхідність подавати щомісячні звіти у паперовому вигляді, оскільки контрольно-звітна інформація передається до сервера обробки інформації автоматично із заданою сервером періодичністю;
- використання інформації, сформованої РРО в електронному вигляді, у бухгалтерському обліку суб’єкта господарювання.
Впровадження СОД РРО забезпечує:
- унеможливлення фактів викривлення або знищення даних про обсяги проведених розрахункових операцій та копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці електронної форми (КСЕФ);
- можливість дистанційного контролю з боку держави за застосуванням РРО в частині динаміки та сум виторгів і відповідного реагування у разі негативної динаміки;
- захист контрольно-звітної інформації від підміни, модифікації та перегляду під час передачі засобами програмного модуля захисту;
- формування копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, що містяться в фіскальній пам’яті РРО, у встановленому електронному форматі.
На сьогодні інформація, яка міститься в СОД РРО дає можливість переглядати фіскальні денні звіти у розрізі суб’єктів господарювання та РРО, а також використовувати її для аналізу діяльності платників податків (порівнювати із задекларованими даними) та виключити факти невідображення в обсягах продажу з ПДВ роздрібних виторгів. Крім того, СОД РРО дає можливість здійснювати аналіз та контроль за звітними даними платників податків, чітко визначати ризики несплати податків, вживати відповідних заходів впливу.
З 01.01.2015 р. відповідно до вимог Закону України від 04.07.2013 р. № 406-VII набирає чинності нова редакція п. 7 ст. 3 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон України № 265), а саме:
- суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), повинні подавати до органів державної фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднані;
- суб’єкти господарювання, які використовують такі реєстратори розрахункових операцій, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів державної фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься у фіскальній пам’яті зазначених РРО.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області закликає суб’єктів господарювання забезпечити подання до органів фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднані.
Нові зразки марок акцизного податку
З 25.11.2014 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 627, якою затверджено нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва (запроваджуються з 01.01.2015 p.).
Змінами, внесеними до абзацу другого п. 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого власною постановою від 27.12.2010 р. № 1251, зменшено розмір плати за одну марку акцизного податку: з 0,27 до 0,1926 грн. — для алкогольних напоїв, з 0,142 до 0,091 грн. — для тютюнових виробів.
Продаж марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва, зразки яких затверджено власною постановою від 13.03.2013 р. № 188, буде припинено з 01.01.2015 p.
Зовнішньоекономічна діяльність у єдинщиків
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність як на території України, так і за її межами, за умови, що ним не здійснюються види діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
У разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми (пп.5 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України).
Інтернет – зв’язок та кур’єрська діяльність у платника єдиного податку
Не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню).
Отже, фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність з надання кур’єрських послуг, можуть бути платниками єдиного податку. Діяльність у сфері телебачення здійснюється на підставі ліцензії на мовлення і відповідно не може здійснюватися платниками єдиного податку. Діяльність з надання послуг доступу до Інтернету не входить до переліку видів діяльності, що підлягає ліцензуванню, тож, необхідність отримання ліцензії на вказаний вид діяльності відсутня.
Витрати на навчання
До складу витрат на навчання професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації, що враховуються платником податку) при визначенні об’єкта оподаткування, відносяться також і витрати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 року №695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» (оплата вартості проїзду до місця навчання і назад, відшкодування витрат, пов’язаних з наймом житлового приміщення), за умови їх підтвердження відповідними первинними документами.
Оплата проїзду працівників, які направляються на навчання з відривом від виробництва, до місця навчання і назад, виплата добових за час перебування в дорозі і за час навчання, стипендії, відшкодування витрат, пов’язаних з наймом житлового приміщення, провадяться лише за місцем основної роботи.
Податкові пільги з ПДВ благодійникам
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у р.VI Податкового кодексу України (далі - ПКУ) підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у р.IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності.
Реклама зразків продукції та ПДВ
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що операції з безоплатного розповсюдження матеріалів з метою реклами, в тому числі зразків продукції (проведення дегустації) є об’єктом оподатковування ПДВ і підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою.
Рівень сплати ПДВ виробниками лікеро-горілчаної продукції зріс на 9,4 відсотка
З початку поточного року виробниками лікеро-горілчаної продукції в Україні до державного бюджету (станом на 01.12.2014) сплачено понад 7,3 млрд. грн. податків і зборів (обов’язкових платежів), що перевищує минулорічні показники (5,9 млрд. грн.) на 1,4 млрд. грн.
У тому числі за 11 місяців 2014 року:
- сплачено 4,7 млрд. грн. акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції, що більше аналогічних показників минулого року (3,5 млрд. грн.) на 1,2 млрд. грн.
- збір податку на додану вартість склав понад 1 млрд. грн., що на 87,5 млн. гривень більше суми збору ПДВ, яку сплатили такі підприємства за 11 місяців минулого року (926,8 млн. грн.).
Майже 16,5 млрд. грн. єдиного внеску надійшло від платників Дніпропетровщини
Протягом січня – листопада 2014 року органами фіскальної служби Дніпропетровської області зібрано 16 млрд. 461,1 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Про це поінформував заступник начальника ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Ігор Ломако.
За його словами, протягом зазначеного періоду, у порівнянні з одинадцятьма місяцями 2013 року, цьогорічна сума надходжень з єдиного внеску зросла більш, як на 800 мільйонів гривень.
«В загальній сумі надходжень єдиного внеску по Україні надходження Дніпропетровської області становлять 10 відсотків. І велика шана та подяка платникам єдиного внеску Дніпропетровщини, які дотримуються норм чинного законодавства: своєчасно та повному обсязі виплачують найманим працівникам заробітну плату, не приховують отриманий дохід, не виплачують заробітну плату «у конвертах», не допускають існування заборгованості зі сплати єдиного внеску, чим забезпечують державні соціальні гарантії своїм працівникам, сприяють наповненню бюджету Пенсійного фонду та фондів соціального страхування», - відзначив заступник начальника ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Ігор Ломако.
Рівень сплати ПДВ виробниками лікеро-горілчаної продукції зріс на 9,4 відсотка
З початку поточного року виробниками лікеро-горілчаної продукції в Україні до державного бюджету (станом на 01.12.2014) сплачено понад 7,3 млрд. грн. податків і зборів (обов’язкових платежів), що перевищує минулорічні показники (5,9 млрд. грн.) на 1,4 млрд. грн.
У тому числі за 11 місяців 2014 року:
- сплачено 4,7 млрд. грн. акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції, що більше показників аналогічного періоду минулого року (3,5 млрд. грн.) на 1,2 млрд. грн.
- збір податку на додану вартість склав понад 1 млрд. грн., що на 87,5 млн. гривень більше суми збору ПДВ, яку сплатили такі підприємства за 11 місяців минулого року (926,8 млн. грн.).
За січень-листопад 2014 року до бюджету надійшло 163,4 млрд. грн. єдиного внеску
Протягом січня-листопада поточного року ДФС України забезпечено надходження єдиного внеску на загальну суму 163,4 млрд. грн., індикативний показник виконано на 102,1 відс. від запланованих.
Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.
Про зміни в Законодавстві!!!
З 02 грудня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 653 «Про затвердження Переліку потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб» (далі – Перелік).
Відповідно до затвердженого Переліку, не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на задоволення наступних потреб:
1. Відновлення втраченого майна в частині:
- закупівлі товарів (послуг), необхідних для відбудови пошкодженого (знищеного) житла, господарських будівель і споруд;
- забезпечення: побутовою технікою вартістю до трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю, але не більше трьох одиниць різного побутового призначення; меблями загальною вартістю до 15 розмірів мінімальної заробітної плати; транспортними засобами (легковими автомобілями, мотоциклами, мопедами тощо, крім сільськогосподарської техніки) вартістю до 100 розмірів мінімальної заробітної плати.
2. Забезпечення:
- житлом та житлово-комунальними послугами, а також паливом, необхідним для приготування їжі та обігрівання приміщення, транспортного обслуговування, пов'язаного з переміщенням осіб з тимчасово окупованої території України та території проведення антитерористичної операції;
- речами індивідуального користування (взуття, одяг, білизна тощо), засобами особистої гігієни та предметами домашнього вжитку (крім меблів та побутової техніки), у тому числі інструментами, необхідними для особистих професійних занять (швейні, музичні тощо), крім:
виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленого та необробленого дорогоцінного каміння;
годинників, мобільних телефонів вартістю більше двох розмірів мінімальної заробітної плати та зброї;
виробів із шкіри, килимових, швейних, трикотажних, текстильних виробів вартістю більше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю та загальною вартістю більше 10 розмірів мінімальної заробітної плати;
виробів з хутра, а також виробів з деревини, що відповідають товарній позиції 4420 згідно з УКТЗЕД;
виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату;
- продуктами харчування (крім алкогольних, слабоалкогольних напоїв);
- дитячими товарами та дитячим харчуванням;
- здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня.
3. Надання:
- медичної допомоги, крім передбаченої абзацами другим і третім підпункту "а" підпункту 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Податкового кодексу України;
- юридичної допомоги особам для відновлення та захисту їх прав у зв'язку з виникненням обставин, що зумовили надання благодійної допомоги.
4. Закупівлю для фізичних осіб, які здійснюють ведення особистого селянського господарства (за наявності у них земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві власності чи користування):
- насіння і садивного матеріалу сільськогосподарських культур для проведення польових робіт;
- сільськогосподарських та свійських тварин (одного коня, однієї корови або телиці, кози чи свині), птиці (не більше 20 гусей, качок, курей, індиків тощо), бджолосімей (не більше 10);
- корму для худоби в обсязі, необхідному для її годівлі до початку вигону на пасовище або збору нових кормів;
- сільськогосподарської техніки загальною вартістю до 50 розмірів мінімальної заробітної плати, інвентаря та обладнання загальною вартістю до 10 розмірів мінімальної заробітної плати.
5. Здійснення заходів, спрямованих на психологічну та соціальну реабілітацію осіб.
Про Всеукраїнський тиждень права
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з 8 по 13 грудня 2014 року в Україні проходить Всеукраїнський тиждень права, метою якого є навчити населення відстоювати, захищати та користуватись своїми правами.
Цей тиждень права є масштабним правовим заходом, який проводиться в Україні та узагальнює собою цілу низку соціально-значимих заходів, які безпосередньо, спрямовані на підвищення рівня правової культури населення, сприяння подоланню правового нігілізму в суспільстві, усуненню підстав для корумпованості правових інституцій та на утвердження в країні правової держави.
Метою проведення заходу є вдосконалення та розповсюдження різних освітніх програм у сфері захисту прав людини, розробка пропозицій, спрямованих на реалізацію державної правової політики.
Для отримання роз’яснень з реалізації прав платників необхідно завітати до Центру обслуговування платників.
Щорічно 10 грудня в світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини. Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини.
Про порушення трудового права робітників
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, про необхідність оформлення трудових угод з особами, які знаходяться у трудових відносинах згідно вимог діючого законодавства. При цьому необхідно забезпечити виплату заробітної плати найманим працівникам, не меншої за рівень встановленого мінімуму. У 2014 заробітна плата складає - 1218 грн.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області закликає роботодавців, не допускати виплати заробітної плати «в конвертах» .
Про захист інформації електронними ключами
Ключі електронного підпису дають змогу не тільки звітувати в режимі он-лайн до органів ДФС, у тому числі з єдиного внеску, органів державної статистики, але й обмінюватись особистою інформацією (документацією) в повсякденному житті: укладати різні договори з іншими особами в електронній формі вести особисте листування зі своїми партнерами, друзями тощо. На відміну від спілкування у вільній мережі Інтернет, така інформація буде надійно захищена від зловмисників та доступна лише власникам ключів.
Посилені сертифікати ключів електронного цифрового підпису заборонено передавати іншим особам, користуватися ними має право тільки та людина, яка їх отримала.
Отримати додаткову інформацію щодо послуг електронного цифрового підпису та завантажити програмне забезпечення Ви можете на офіційному інформаційному ресурсі Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів (
„Пульс” – сучасний інтерактивний зв'язок
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з метою боротьби з негативними тенденціями, що стоять на заваді розвитку підприємництва та з метою подолання прояві протиправних і корупційних дій з боку працівників органів ДФС запроваджено сервіс «Пульс».
„Пульс” – сучасний інтерактивний зв'язок, який дає можливість ліквідувати перешкоди, що заважають здійснювати підприємницьку діяльність та усунути труднощі у спілкуванні із посадовими особами. Номер сервісу „Пульс” (044) 284-00-07
Строки давності для застосування штрафних санкцій
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій до суб’єктів господарювання становлять 1095 днів, з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Про особистий прийом громадян
Відповідно до статті 22 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР “Про звернення громадян ” керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об’єднань громадян зобов’язані проводити особистий прийом громадян. Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.
Усі звернення громадян на особистому прийомі реєструються. Якщо вирішити порушені в усному зверненні питання безпосередньо на особистому прийомі неможливо, воно розглядається у тому ж порядку, що й письмове звернення. Про результати розгляду громадянину повідомляється письмово або усно, за бажанням громадянина.
Бажаючим перейти на єдиний податок до уваги!
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 16 грудня 2014 року - останній день подання платником інших податків і зборів заяви про перехід на спрощену систему та подання платником єдиного податку заяви про перехід на іншу групу платника єдиного податку.
У Дніпропетровській області за спрощеною системою оподаткування працюють майже 75 тисяч фізичних осіб - підприємців. Найпопулярнішою серед приватних підприємців Дніпропетровського регіону залишається друга група спрощеної системи оподаткування - це майже 41 тисяча ФОП. На другому місці знаходиться третя група, за якою працює понад 21 тисячі підприємців. Більше 12 тисяч підприємців обрали першу групу. Замикає спрощену систему п’ята група із 89 підприємцями.
Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, за поточний рік сплатили до бюджету понад 376,6 млн. грн. єдиного податку, що перевищує надходження минулого року на 72,5 млн. грн., або на 23,8 %.
Нагадуємо, що єдиний податок сплачується платниками І та ІІ груп не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, платниками інших груп спрощеної системи оподаткування – протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Про поповнення місцевої казни
Місцеві бюджети виконують важливу роль, оскільки вони є фінансовою основою місцевого самоврядування. За рахунок цих коштів фінансуються найбільш значні заходи держави в галузі освіти, охорони здоров’я, соціального захисту - всі ті витрати, які зачіпають інтереси широких верств населення. З нашого боку на позитивну динаміку у надходженнях до місцевих бюджетів регіону впливає в тому числі підвищення якості податкового сервісу для платників та покращення податкового супроводу діяльності суб’єктів господарювання.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, платникам про доцільність своєчасної сплати всіх податкових зобов’язань. Також нагадуємо, що 15 грудня 2014 року - останній день сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності за січень 2015 року.
З початку року спрощенці міста поповнили бюджет на 67,5 млн. грн.
Саме стільки єдиного податку надійшло до місцевого бюджету за 11 місяців поточного року від суб’єктів господарювання, які обрали спрощену систему оподаткування. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 35,1 млн. грн. Про це повідомила в.о. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталія Болдаш.
Причому 72 % відсотки надходжень даного платежу сплатили фізичні особи – підприємці, а це – 25,3 млн.грн. Юридичними особами – платниками єдиного податку у поточному році поповнено бюджет майже на 9,7 млн.грн.
Позитивна тенденція щодо зростання надходжень єдиного податку зберігається тривалий час. Адже, застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності дає підприємцям низку переваг: спрощення процедури і порядку реєстрації платника податку, значне спрощення процедури обчислення для визначення сум єдиного податку, звільнення від сплати низки податків і зборів. Окрім того, спрощується ведення бухгалтерського обліку та форм фінансової звітності, а також надається право вибору щодо сплати ПДВ.
Звертаємо увагу на те, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів за таких обставин:
- у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу для такої категорії платників;
- у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу;
- у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання;
- у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку;
- у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку;
-у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.
«У випадку недотримання платником вимоги законодавства щодо самостійного переходу на сплату інших податків і зборів у терміни визначені Податковим кодексом України, інспекція самостійно виключає платника з реєстру платників єдиного податку у випадках встановлення однієї з вищезазначених обставин»,- зазначила Наталія Болдаш.
Нюанси подання звітності про використання РРО
Відповідно до абзацу 1 пункту 7 статті 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями: «Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані подавати до органів доходів і зборів звітність, пов’язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв’язку» -
Тобто, суб’єкти господарювання, які у своїй діяльності використовують РРО та повинні подавати до органів ДФС по дротових та бездротових каналах зв’язку звітність про використання РРО, не подають звіт про використання РРО (КОРО) за формою 3ВР-1.
Про зміни в податковому законодавстві на семінарі
Фахівці ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська провели семінар для платників податківрайону. Під час заходу було висвітлено питання щодо реформування податкової системи, введення з 1 грудня 2014 р. нової форми податкової декларації з ПДВ, адміністрування ПДФО, військового збору, податку на прибуток тощо.
Так, начальник відділу контролю за декларуванням податку на додану вартість Вікторія Корсун повідомила присутнім, що наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. № 966 оновлено форму податкової декларації з ПДВ та порядок її заповнення.
Нова редакція звітності враховує попередні законодавчі новації у порядку справляння податку на додану вартість – у форму декларації додано окремі рядки, у яких вказуються обсяги постачання та придбання товарів за ставкою 7%.
Також у декларації з ПДВ з’явилися рядки, у яких має бути відображено коригування податкових зобов’язань або податкового кредиту згідно із ст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України.
Ще одним суттєвим нововведенням є те, що платники, які подають податкову звітність в електронному вигляді, до додатка 8 мають подавати скановані копії розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням товарів чи послуг, або скановані копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Присутнім були надані роз’яснення по новій формі податкової накладної та порядку її заповнення з 1 грудня 2014 року. Так, податкову накладну та розрахунок коригування доповнено новою графою «Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%.
Учасників семінару поінформовано про те, що з 1 січня 2015 року платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній.
Не залишилися поза увагою і актуальні питання адміністрування ЄСВ, плати за землю, подання електронної звітності.
У процесі проведення заходу відбувся конструктивний діалог з учасниками щодо нагальних проблем в оподаткуванні. Запитувачі отримали кваліфіковані та змістовні відповіді від фахівців інспекції. Податківці впевнені в тому, що обізнаність платників сприятиме сумлінному виконанню податкових зобов’язань та усуненню непорозумінь із фіскальною службою.
Про податкову знижку під час «гарячої лінії»
Днями у ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська проведено черговий сеанс телефонного зв'язку «гаряча лінія» на тему: “Податкова знижка: умови та порядок надання”. На питання відповідала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб інспекції Тичинська Тетяна Вікторівна.
Пропонуємо відповіді на запитання платників податків.
Питання 1. Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою за навчання студента, який отримував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду)?
Відповідь: Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Згідно з визначенням терміна «заробітна плата», наведеним у пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, для цілей розділу IV цього Кодексу – це основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Відносини трудового найму регулюються трудовим законодавством, зокрема КЗпП. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу (у штат підприємства), на підставі якого робиться відмітка у трудовій книжці такого працівника про прийняття його на роботу на відповідну посаду.
Згідно зі ст. 21 цього Кодексу трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (а саме договір підряду, договір доручення тощо), предметом якого є надання певного результату праці, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.
Серед ознак, за допомогою яких відрізняють один вид договору від іншого, можна виділити такі.
За договором підряду, укладеним між власником і громадянином, останній зобов’язується за винагороду виконувати для підприємства індивідуально визначену роботу. Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Зокрема, підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.
За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо. За підрядним договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи і оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, якщо студент протягом звітного податкового року одержував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду), який є відмінним від трудового договору, то члени сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента, за умови додержання усіх вимог, установлених статтями 166, 176 Податкового кодексу.
Питання 2. Чи можливо включити до податкової знижки сплачену суму коштів на навчання на підготовчих курсах, які діють при вищих навчальних закладах?
Відповідь: Навчання на підготовчих курсах є додатковою послугою навчального закладу, метою якої є підготовка до вступу на навчання до учбового закладу. Навчання на таких курсах не є обов’язковим і не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу. Навчання на підготовчих курсах оплачується згідно з окремим о договором. Таким чином, включення до податкової знижки оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузів, не передбачено чинним законодавством.
Питання 3. Підкажіть, чи включаються до складу податкової знижки суми сплачені мною за навчання в аспірантурі?
Відповідь: Відповідно до ст. 53 Закону про вищу освіту аспірант (ад’юнкт) – особа, яка має повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень магістра або спеціаліста, навчається в аспірантурі (ад’юнктурі) вищого навчального закладу або наукової установи для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Тобто метою навчання в аспірантурі є здобуття не вищої освіти, а наукового ступеня на підставі вже одержаної вищої освіти.
Таким чином, оскільки навчання в аспірантурі не належить до одержання вищої освіти, то плату за навчання в ній не може бути включено до складу податкової знижки платника податку.
Питання 4. Який термін повернення податку на доходи фізичних осіб платнику податку, внаслідок застосування права на податкову знижку?
Відповідь: Відповідно до п. 179.8 ст. 179 Податкового кодексу сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь - якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження Податкової декларації.
Питання 5. Чи має право платник податку на податкову знижку за навчання, якщо освіта отримується в декількох навчальних закладах (у т.ч. за кордоном)?
Відповідь: Платник податків, який навчається в декількох навчальних закладах України, за умови виконання всіх умов передбачених Податковим кодексом України, має право скористатися податковою знижкою на навчання. Платники податків які навчаються за кордоном права на податкову знижку в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти не мають.
Питання 6. Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи, має подати платник податку до податкової, щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки за оплату допоміжних репродуктивних технологій?
Відповідь: До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця таких послуг і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких послуг і строк їх продажу (виконання, надання).
Питання 7. Хто і коли має право на податкову знижку?
Відповідь : Насамперед на податкову знижку має право фізична особа, яка не є суб’єктом господарювання. Але якщо підприємець, окрім господарської діяльності, ще працює за основним місцем роботи, де отримує заробітну плату, то він вправі скористатися податковою знижкою виключно до доходів, отриманих у вигляді заробітної плати.
Це право використовується платником податку протягом календарного року, наступного за тим, за який подається декларація про доходи та зазначаються витрати, які враховуються для розрахунку податкової знижки. Тобто витрати за 2013 рік можна зазначити впродовж 2014 року (до 31 грудня включно) у декларації про доходи, яку необхідно подати до податкових органів за місцем реєстрації.
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Не вистачає страхового стажу для призначення пенсії – укладіть договір про добровільну участь
Громадяни, яким не вистачає страхового стажу для призначення пенсії можуть одноразово сплатити єдиний внесок за договором про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Цим договором може бути передбачена одноразова сплата громадянином єдиного внеску за попередні періоди, в яких такий громадянин не підлягав загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі, за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому, сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.
Для укладання зазначеного договору таким особам необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем проживання заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. З такою особою, після перевірки викладених у заяві відомостей органом фіскальної служби у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Сплата єдиного внеску за попередні періоди здійснюється однією сумою протягом 10 днів з моменту підписання договору про добровільну участь і не може бути меншою за мінімальний страховий внесок.
Прозвітувати про таку сплату необхідно протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору про добровільну участь. Звіт слід надати згідно з додатком 6 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454.
Правильно заповнюйте поле «Призначення платежу» при перерахуванні коштів до бюджету
Реквізит «Призначення платежу» платіжного документу заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж на перерахування коштів отримувачу.
Нагадуємо, що наказом Міндоходів від 22.10.2013 р. № 609 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів.
З метою недопущення випадків невірного заповнення реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу» при перерахуванні платежів до бюджету рекомендуємо звернути увагу на необхідність дотримання вимог Порядку, зокрема в частині заповнення всіх розділових знаків та кодів, які містяться у розрахункових документах на здійснення платежів до бюджету.
Кожен вид платежу і кожен код виду сплати слід оформляти окремим платіжним документом У разі заповнення реквізиту платіжного документа «Призначення платежу» з порушенням вимог Порядку № 609 (таким порушенням може вважатися навіть проставлення зайвого пробілу) банк приймає такий документ до виконання, але при цьому вважатиметься, що платник податків сплачує грошове зобов’язання з кодом виду сплати «101», за тим видом бюджетного платежу, на рахунок якого здійснено платіж.
Штрафних санкцій за порушення порядку заповнення «коду виду сплати» не передбачено. У разі несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за прострочення сплати і нарахованої пені) воно вважається податковим боргом.
Якщо допущена помилка і платіж зараховано не за призначенням сплати, необхідно подати заяву на повернення помилково сплаченої суми. У заяві слід зазначити напрямок перерахування коштів у рахунок погашення грошового зобов’язання за необхідним платежем. Подання такої заяви є обов’язковою умовою для повернення/зарахування помилково перерахованих коштів
Автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ з 2015 року за новими критеріями
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська, повідомляє, що з 1 січня 2015 року бюджетне відшкодування платникам податку на додану вартість, які відповідають критеріям, визначеним у пункті 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, здійснюватиметься в автоматичному режимі.
Так, статтею 200.19 Податкового кодексу України встановлено, що право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники, які відповідають одночасно таким критеріям:
- не перебувають у судових процедурах банкрутства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
- юридичні особи та фізичні особи - підприємці, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і до цього реєстру стосовно них не внесено записів про:
а) відсутність підтвердження відомостей;
б) відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання);
в) прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
г) визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи;
ґ) припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
- мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує у дванадцять разів суму податку, заявлену до відшкодування та:
а) здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників податку з квартальним звітним періодом - протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів) та/або
б) здійснили інвестиції в необоротні активи у розмірах не менше ніж 3 мільйони гривень протягом останніх 12 календарних місяців;
- не мають податкового боргу;
- великий платник податків не декларував від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками останнього звітного (податкового) року".
Зазначені зміни передбачені Законом України від 31.07.2014 року №1621-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України".
Проблема легалізації заробітної плати є достатньо серйозною і вирішення її є першочерговим
Нещодавно в приміщенні ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська відбулася засідання «круглого столу» за участі заступника начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Надії Золотухіної. Одним з питань зустрічі бзустрічі: «Легалізація заробітної плати».
«Працівники інспекції постійно проводять заходи щодо детінізації доходів і офіційного оформлення зайнятості населення. В першу чергу, це стосується виявлення і запобігання виплаті прихованої від оподаткування заробітної плати, використання праці найманих робітників без належного оформлення трудових відносин, використання різноманітних схем мінімізації фонду оплати праці з метою ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску», - під час зустрічі повідомила Наталя Іванівна.
Проведення спільної роботи щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам і ліквідація зарплатних боргів є вагомим джерелом наповнення місцевих бюджетів. Громадяни і досі віддають перевагу нелегальній сумі в "конверті", ніж легальній заробітній платі та офіційному працевлаштуванню, забуваючи про велику ціну цих дій в майбутньому. А підприємства з метою мінімізації податків, офіційно виплачують працівникам мінімальну заробітну плату, або навіть і меншу.Отже проблема легалізації заробітної плати є достатньо серйозною і рішення її є першочерговим питанням.
З метою усунення причин, які створюють передумови для мінімізації заробітної плати та скорочення надходжень до бюджету податку на доходи фізичних осіб на постійній основі проводиться робота щодо недопущення зменшення оплати праці, виплати зарплати «в конвертах» та скорочення відрахувань до бюджету.
Заступник начальника інспекції зазначила, що кожен найманий працівник має право вимагати від роботодавця виплати гідної та легальної заробітної плати. Кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, впливає на забезпечення пенсії у майбутньому. «Тому слід пам’ятати, що неоформлення належним чином трудових відносин з найманими працівниками є порушенням законодавства про працю»,- зазначила в кінці зустрічі Надія Золотухіна.
Терміни розгляду заяв, надісланих до органів державної влади
Для вирішення пропозицій, заяв і скарг громадян Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» встановлені такі терміни:
- не більше одного місяця такі, що потребують додаткового вивчення і перевірок;
- в інших випадках – невідкладно, не пізніше 15 днів від дня їх отримання державним, громадським органом, підприємством, установою, організацією, які зобов’язані вирішити питання по суті;
- у випадку, коли для вирішення заяви або скарги необхідно провести спеціальну перевірку, витребувати додаткові матеріали або вжити інших заходів, терміни вирішення заяви або скарги можуть бути в порядку винятку проводжені керівником або заступником керівника відповідного органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні не може перевищувати сорока п’яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого Законом України «Про звернення громадян».
Умови добровільної сплати ЄСВ
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська і звертає увагу, що якщо ви вирішили взяти участь у системі державного соціального страхування добровільно, то до органу доходів і зборів за місцем проживання подається заява про добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за формою згідно з додатком 2 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Контролюючий орган, що отримав відповідну заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що заперечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання (частина 4 ст.10 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 – VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Варто зазначити, що платник може звернутися до органу фіскальної служби за основним місцем обліку з письмовим зверненням щодо отримання довідки про те, що фізична особа не заключала договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Довідка видається безоплатно на підставі поданого звернення, яке обов’язково повинне містити посилання на найменування підприємства (установи, організації), яке потребує таку довідку. Форма довідки не визначена нормами Закону № 2464 та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.10 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.13 за № 1622/24154, тому є довільною.
Подання звітності в електронному вигляді
Щоб відправити податкову звітність мережею Інтернет необхідно оформити електронний ключ.
Нагадуємо, отримання електронного ключа – це безкоштовна та швидка процедура. Для цього потрібно подати заяву з переліком необхідних документів до будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів та мати при собі електронний носій.
Юридичним особам необхіднио мати наступний пакет документів:
- заповнена та підписана заява-приєднання до Договору ЕЦП (у двох примірниках);
- заповнена та підписана заява на реєстрацію для отримання посиленого сертифіката ключа встановленого зразку (дозвіл на використання персональних даних підписувача) для реєстрації підписувача у реєстрі підписувачів АЦСК ІДД ДПС та формування посиленого сертифікату відкритого ключа;
- оригінал статуту юридичної особи (положення про установу, філію) або його нотаріально засвідчена копія (надається виключно для ознайомлення);
документи, що підтверджують повноваження керівника заявника (копія наказу про призначення тощо);
- документи, що підтверджують належність підписувача до юридичної особи – заявника та його повноваження, засвідчені печаткою та особистим підписом керівника юридичної особи;
- копії паспортів заявника та підписувачів (копії 1-4 сторінок), засвідчені власноручними підписами власників паспортів (в разі, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від ідентифікаційного коду, копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову);
- копія облікової картки платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО керівника та головного бухгалтера) у разі, якщо формуються сертифікати для керівника та бухгалтера.
Брифінг в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська
Нещодавно відбувся брифінг за участі в.о. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталіяї Болдаш з журналістом газети «Мостовик». Основна тема заходу «реформування податкової системи України. Електронні сервіси ДФС.».
«Звернувшись до Акредитованого центру сертифікації електронних ключів (ЕЦП), платник зможе отримати послуги стосовно надання у користування надійних засобів електронного цифрового підпису, обслуговування посилених сертифікатів ключів заявника, управління статусом посилених сертифікатів ключів та розповсюдження інформації про статус сертифікатів ключів, допомога при генерації відкритих особистих ключів, консультаційні поради за зверненнями користувачів», - на зазначила Наталія Болдаш.
На завершеня зустрічі Наталія Болдаш подякувала за співпрацю та відповів на поставлені запитання журналіста.
Оподаткування фізичних осіб-підприємців тема Інтернет – конференції
Нещодавно в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська відбулась чергова Інтернет-конференція на тему «Оподаткування фізичних осіб-підприємців».
На питання учасників Інтернет-конференції відповіла заступник начальника ДПІ у Ленінському районі Надія Золотухіна.
Під час Інтернет-конференції надійшло чимало питань.
Отож пропонуємо вашій увазі актуальні запитання, які поставили учасники під час Інтернет-конференції та відповіді на них.
1.Фізична особа на єдиному податку другої групи має на меті тимчасово призупинити підприємницьку діяльність. Чи можливе тимчасове призупинення своєї діяльності?
Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначено Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 755).
Положеннями Закону № 755 та інших нормативно-правових актів не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності.
Разом з цим, п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» Розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Зокрема, платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків). непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ст. 295 Кодексу).
Інформація про період щорічної відпустки і терміни втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі (п.п. 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 Кодексу).
З огляду на те, що Кодексом не встановлений термін подання заяви щодо періоду щорічної відпустки, для уникнення порушення термінів сплати авансових платежів доцільно подати заяву про період щорічної відпустки до фіскальних органів до початку такої відпустки.
Звільнення від сплати авансових платежів за інших обставин нормами гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» Розділу XIV Кодексу не передбачено.
Водночас платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів (п.п. 298.2.2 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву (п.п. 298.2.1 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
2.Який термін сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичною особою на єдиному податку?
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини 8 ст. 9 Закону № 2464).
Згідно п.п. 2 п. 4.6 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455 (далі - Інструкція № 455), платники єдиного внеску, визначені п.п. 3 п. 2.1 розділу ІІ Інструкції № 455 (фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування), можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу.
При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць (п.п. 1 п. 4.6 розділу ІV Інструкції № 455).
3.Фізична особа – підприємець на єдиному податку не використовує працю найманих працівників. Чи необхідно фізичній особі сплачувати та в якому розмірі єдиний соціальний внесок?
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у пунктах 4 та 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 34,7 відс. визначеної пунктами 2 та 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина 11 ст. 8 Закону № 2464).
Пунктом 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 ст. 7 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується – на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Водночас, фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (частина 4 ст. 4 Закону № 2464).
4.Чи необхідно сплачувати єдиний внесок фізичній особі - підприємцю на єдиному податку першої групи у період відпустки чи хвороби?
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі Закон – № 2464) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності визначено платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
Сума єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування складає 34,7 відс. суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім’ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу (п. 3 частини 1 ст.7 Закону № 2464).
Мінімальний розмір єдиного внеску визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, на який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Пунктом 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями визначено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Законом № 2464 не передбачено пільг зі сплати єдиного внеску підприємцями на час відпустки та за період хвороби.
Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, фізичні особи – платники єдиного податку першої і другої груп, у період протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, відповідно, мають обов’язок щодо сплати єдиного внеску незалежно від того отримували вони дохід у цей період чи ні.
5. Фізична особа-підприємець зареєстрована в АР Крим втратила реєстраційний номер облікової картки фізичної особи – платника податків. Яким чином можливо отримати ідентифікаційний номер?
Відповідно до пункту 10 розділу VII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України (далі – Міндоходів) від 10.12.2013 № 779, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.12.2013 за № 2211/24743, громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, отримання доходів, місцезнаходження іншого об’єкта оподаткування, можуть звернутися за отриманням реєстраційного номера облікової картки фізичної особи – платника податків, до будь-якого контролюючого органу.
З метою забезпечення реалізації прав фізичних осіб, місцем проживання (реєстрації) яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, на одержання адміністративних послуг, а також реалізації права громадян України на присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або взяття на облік за серією та номером паспорта, Міндоходів листом від 24.03.2014 № 6681/799-99-18-02-01-17 зобов’язало територіальні органи забезпечити прийом зазначеної категорії громадян у будь-якому контролюючому органі.
Таким чином громадяни, місцем проживання (реєстрації) яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, для подання Облікової картки за формою №1ДР, заяв за формою №5ДР/5ДРП, а також для отримання реєстраційного номера облікової картки фізичної особи – платника податків можуть звернутися до будь-якого територіального органу Державної фіскальної служби.
6. Чи передбачена відповідальність за неналежне ведення Книги обліку доходів і витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування?
Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі – Книга) та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги та її порядок заповнення затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481.
Фізичні особи – підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) (абз. 3 п. 177.10 ст. 177 ПКУ).
Згідно зі ст. 20 Закону до суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, статтею 164 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8074-Х зі змінами та доповненнями визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вищевикладене, у разі якщо перевіркою фізичної особи – підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, встановлюється порушення щодо неналежного ведення Книги обліку доходів та витрат, то такий суб’єкт господарювання притягується до адміністративної відповідальності, а також до нього застосовуються фінансові санкції.
Курс історичного розвитку податкової служби України пройшли учні СШ № 106
Нещодавно учні 9-А класу спеціалізованої школи № 106 Ленінського району м. Дніпропетровська відвідали ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська. Фахівці інформаційно – комунікаційного сектору розповіли про історію нашої держави, створення і діяльність її фінансової та податкової системи на різних історичних етапах - від виникнення нашої держави, періоду Київської Русі до сучасності.
По закінченню зустрічі школярі щиро подякували працівникам фіскальної служби за цікаву повчальну розповідь та сфотографувались на згадку.
Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств
Днями за участю фахівця управління комунікацій ГУ ДФС у Дніпропетровській області спільно з Філією у Дніпропетровській області офіційного видання ДФС України – журналу «Вісник Міністерства доходів і зборів України» проведено семінар для платників м. Дніпродзержинська на тему: «Останні зміни та особливості в податковому законодавстві».
На семінарі детально розглянуті питання про особливості складання Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, щодо практичного застосування норм податкового законодавства при відображенні у звітності з податку на прибуток авансових внесків при виплаті дивідендів, про підтвердження витрат на відрядження, про порядок подання до контролюючих органів та строки сплати податкових зобов’язань з податку на прибуток, а також про переваги подання звітності в електронному вигляді тощо.
До відома присутніх доведено ключові напрями урядових ініціатив, які на шляху перетворення Концепції реформування податкової системи України внесуть суттєві зміни до діючого законодавства.
Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг
Система обліку даних від реєстраторів розрахункових операцій (далі — СОД РРО) забезпечує формування та передачу до фіскальної служби звітної інформації (фіскальний денний звіт РРО).
Запровадження СОД РРО для суб’єктів господарювання забезпечує:
- зменшення витрат на придбання та зберігання контрольних стрічок у паперовому вигляді протягом 3 років (одна бобіна стрічки — 3 грн., витрачання в середньому 1 — 2 бобін на день для кожного РРО), водночас вартість послуг еквайєра за передачу даних становить до 1 грн. на день;
- спрощення процедури та економія часу при поданні звітів про використання РРО. Відпала необхідність подавати щомісячні звіти у паперовому вигляді, оскільки контрольно-звітна інформація передається до сервера обробки інформації автоматично із заданою сервером періодичністю;
- використання інформації, сформованої РРО в електронному вигляді, у бухгалтерському обліку суб’єкта господарювання.
Впровадження СОД РРО забезпечує:
- унеможливлення фактів викривлення або знищення даних про обсяги проведених розрахункових операцій та копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці електронної форми (КСЕФ);
- можливість дистанційного контролю з боку держави за застосуванням РРО в частині динаміки та сум виторгів і відповідного реагування у разі негативної динаміки;
- захист контрольно-звітної інформації від підміни, модифікації та перегляду під час передачі засобами програмного модуля захисту;
- формування копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, що містяться в фіскальній пам’яті РРО, у встановленому електронному форматі.
На сьогодні інформація, яка міститься в СОД РРО дає можливість переглядати фіскальні денні звіти у розрізі суб’єктів господарювання та РРО, а також використовувати її для аналізу діяльності платників податків (порівнювати із задекларованими даними) та виключити факти невідображення в обсягах продажу з ПДВ роздрібних виторгів. Крім того, СОД РРО дає можливість здійснювати аналіз та контроль за звітними даними платників податків, чітко визначати ризики несплати податків, вживати відповідних заходів впливу.
З 01.01.2015 р. відповідно до вимог Закону України від 04.07.2013 р. № 406-VII набирає чинності нова редакція п. 7 ст. 3 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон України № 265), а саме:
- суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти), повинні подавати до органів державної фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднані;
- суб’єкти господарювання, які використовують такі реєстратори розрахункових операцій, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів державної фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься у фіскальній пам’яті зазначених РРО.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області закликає суб’єктів господарювання забезпечити подання до органів фіскальної служби дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднані.
Нові зразки марок акцизного податку
З 25.11.2014 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 627, якою затверджено нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва (запроваджуються з 01.01.2015 p.).
Змінами, внесеними до абзацу другого п. 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого власною постановою від 27.12.2010 р. № 1251, зменшено розмір плати за одну марку акцизного податку: з 0,27 до 0,1926 грн. — для алкогольних напоїв, з 0,142 до 0,091 грн. — для тютюнових виробів.
Продаж марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва, зразки яких затверджено власною постановою від 13.03.2013 р. № 188, буде припинено з 01.01.2015 p.
Зовнішньоекономічна діяльність у єдинщиків
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність як на території України, так і за її межами, за умови, що ним не здійснюються види діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
У разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми (пп.5 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України).
Інтернет – зв’язок та кур’єрська діяльність у платника єдиного податку
Не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню).
Отже, фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність з надання кур’єрських послуг, можуть бути платниками єдиного податку. Діяльність у сфері телебачення здійснюється на підставі ліцензії на мовлення і відповідно не може здійснюватися платниками єдиного податку. Діяльність з надання послуг доступу до Інтернету не входить до переліку видів діяльності, що підлягає ліцензуванню, тож, необхідність отримання ліцензії на вказаний вид діяльності відсутня.
Витрати на навчання
До складу витрат на навчання професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації, що враховуються платником податку) при визначенні об’єкта оподаткування, відносяться також і витрати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 року №695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» (оплата вартості проїзду до місця навчання і назад, відшкодування витрат, пов’язаних з наймом житлового приміщення), за умови їх підтвердження відповідними первинними документами.
Оплата проїзду працівників, які направляються на навчання з відривом від виробництва, до місця навчання і назад, виплата добових за час перебування в дорозі і за час навчання, стипендії, відшкодування витрат, пов’язаних з наймом житлового приміщення, провадяться лише за місцем основної роботи.
Податкові пільги з ПДВ благодійникам
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у р.VI Податкового кодексу України (далі - ПКУ) підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у р.IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності.
Реклама зразків продукції та ПДВ
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що операції з безоплатного розповсюдження матеріалів з метою реклами, в тому числі зразків продукції (проведення дегустації) є об’єктом оподатковування ПДВ і підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою.
Рівень сплати ПДВ виробниками лікеро-горілчаної продукції зріс на 9,4 відсотка
З початку поточного року виробниками лікеро-горілчаної продукції в Україні до державного бюджету (станом на 01.12.2014) сплачено понад 7,3 млрд. грн. податків і зборів (обов’язкових платежів), що перевищує минулорічні показники (5,9 млрд. грн.) на 1,4 млрд. грн.
У тому числі за 11 місяців 2014 року:
- сплачено 4,7 млрд. грн. акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції, що більше аналогічних показників минулого року (3,5 млрд. грн.) на 1,2 млрд. грн.
- збір податку на додану вартість склав понад 1 млрд. грн., що на 87,5 млн. гривень більше суми збору ПДВ, яку сплатили такі підприємства за 11 місяців минулого року (926,8 млн. грн.).
Майже 16,5 млрд. грн. єдиного внеску надійшло від платників Дніпропетровщини
Протягом січня – листопада 2014 року органами фіскальної служби Дніпропетровської області зібрано 16 млрд. 461,1 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Про це поінформував заступник начальника ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Ігор Ломако.
За його словами, протягом зазначеного періоду, у порівнянні з одинадцятьма місяцями 2013 року, цьогорічна сума надходжень з єдиного внеску зросла більш, як на 800 мільйонів гривень.
«В загальній сумі надходжень єдиного внеску по Україні надходження Дніпропетровської області становлять 10 відсотків. І велика шана та подяка платникам єдиного внеску Дніпропетровщини, які дотримуються норм чинного законодавства: своєчасно та повному обсязі виплачують найманим працівникам заробітну плату, не приховують отриманий дохід, не виплачують заробітну плату «у конвертах», не допускають існування заборгованості зі сплати єдиного внеску, чим забезпечують державні соціальні гарантії своїм працівникам, сприяють наповненню бюджету Пенсійного фонду та фондів соціального страхування», - відзначив заступник начальника ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Ігор Ломако.
Рівень сплати ПДВ виробниками лікеро-горілчаної продукції зріс на 9,4 відсотка
З початку поточного року виробниками лікеро-горілчаної продукції в Україні до державного бюджету (станом на 01.12.2014) сплачено понад 7,3 млрд. грн. податків і зборів (обов’язкових платежів), що перевищує минулорічні показники (5,9 млрд. грн.) на 1,4 млрд. грн.
У тому числі за 11 місяців 2014 року:
- сплачено 4,7 млрд. грн. акцизного податку з виробленої в Україні лікеро-горілчаної продукції, що більше показників аналогічного періоду минулого року (3,5 млрд. грн.) на 1,2 млрд. грн.
- збір податку на додану вартість склав понад 1 млрд. грн., що на 87,5 млн. гривень більше суми збору ПДВ, яку сплатили такі підприємства за 11 місяців минулого року (926,8 млн. грн.).
За січень-листопад 2014 року до бюджету надійшло 163,4 млрд. грн. єдиного внеску
Протягом січня-листопада поточного року ДФС України забезпечено надходження єдиного внеску на загальну суму 163,4 млрд. грн., індикативний показник виконано на 102,1 відс. від запланованих.
Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.
Про зміни в Законодавстві!!!
З 02 грудня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 653 «Про затвердження Переліку потреб, сума благодійної допомоги для задоволення яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб» (далі – Перелік).
Відповідно до затвердженого Переліку, не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на задоволення наступних потреб:
1. Відновлення втраченого майна в частині:
- закупівлі товарів (послуг), необхідних для відбудови пошкодженого (знищеного) житла, господарських будівель і споруд;
- забезпечення: побутовою технікою вартістю до трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю, але не більше трьох одиниць різного побутового призначення; меблями загальною вартістю до 15 розмірів мінімальної заробітної плати; транспортними засобами (легковими автомобілями, мотоциклами, мопедами тощо, крім сільськогосподарської техніки) вартістю до 100 розмірів мінімальної заробітної плати.
2. Забезпечення:
- житлом та житлово-комунальними послугами, а також паливом, необхідним для приготування їжі та обігрівання приміщення, транспортного обслуговування, пов'язаного з переміщенням осіб з тимчасово окупованої території України та території проведення антитерористичної операції;
- речами індивідуального користування (взуття, одяг, білизна тощо), засобами особистої гігієни та предметами домашнього вжитку (крім меблів та побутової техніки), у тому числі інструментами, необхідними для особистих професійних занять (швейні, музичні тощо), крім:
виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, обробленого та необробленого дорогоцінного каміння;
годинників, мобільних телефонів вартістю більше двох розмірів мінімальної заробітної плати та зброї;
виробів із шкіри, килимових, швейних, трикотажних, текстильних виробів вартістю більше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за одиницю та загальною вартістю більше 10 розмірів мінімальної заробітної плати;
виробів з хутра, а також виробів з деревини, що відповідають товарній позиції 4420 згідно з УКТЗЕД;
виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату;
- продуктами харчування (крім алкогольних, слабоалкогольних напоїв);
- дитячими товарами та дитячим харчуванням;
- здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня.
3. Надання:
- медичної допомоги, крім передбаченої абзацами другим і третім підпункту "а" підпункту 170.7.8 пункту 170.7 статті 170 Податкового кодексу України;
- юридичної допомоги особам для відновлення та захисту їх прав у зв'язку з виникненням обставин, що зумовили надання благодійної допомоги.
4. Закупівлю для фізичних осіб, які здійснюють ведення особистого селянського господарства (за наявності у них земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві власності чи користування):
- насіння і садивного матеріалу сільськогосподарських культур для проведення польових робіт;
- сільськогосподарських та свійських тварин (одного коня, однієї корови або телиці, кози чи свині), птиці (не більше 20 гусей, качок, курей, індиків тощо), бджолосімей (не більше 10);
- корму для худоби в обсязі, необхідному для її годівлі до початку вигону на пасовище або збору нових кормів;
- сільськогосподарської техніки загальною вартістю до 50 розмірів мінімальної заробітної плати, інвентаря та обладнання загальною вартістю до 10 розмірів мінімальної заробітної плати.
5. Здійснення заходів, спрямованих на психологічну та соціальну реабілітацію осіб.
Про Всеукраїнський тиждень права
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з 8 по 13 грудня 2014 року в Україні проходить Всеукраїнський тиждень права, метою якого є навчити населення відстоювати, захищати та користуватись своїми правами.
Цей тиждень права є масштабним правовим заходом, який проводиться в Україні та узагальнює собою цілу низку соціально-значимих заходів, які безпосередньо, спрямовані на підвищення рівня правової культури населення, сприяння подоланню правового нігілізму в суспільстві, усуненню підстав для корумпованості правових інституцій та на утвердження в країні правової держави.
Метою проведення заходу є вдосконалення та розповсюдження різних освітніх програм у сфері захисту прав людини, розробка пропозицій, спрямованих на реалізацію державної правової політики.
Для отримання роз’яснень з реалізації прав платників необхідно завітати до Центру обслуговування платників.
Щорічно 10 грудня в світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини. Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини.
Про порушення трудового права робітників
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, про необхідність оформлення трудових угод з особами, які знаходяться у трудових відносинах згідно вимог діючого законодавства. При цьому необхідно забезпечити виплату заробітної плати найманим працівникам, не меншої за рівень встановленого мінімуму. У 2014 заробітна плата складає - 1218 грн.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області закликає роботодавців, не допускати виплати заробітної плати «в конвертах» .
Про захист інформації електронними ключами
Ключі електронного підпису дають змогу не тільки звітувати в режимі он-лайн до органів ДФС, у тому числі з єдиного внеску, органів державної статистики, але й обмінюватись особистою інформацією (документацією) в повсякденному житті: укладати різні договори з іншими особами в електронній формі вести особисте листування зі своїми партнерами, друзями тощо. На відміну від спілкування у вільній мережі Інтернет, така інформація буде надійно захищена від зловмисників та доступна лише власникам ключів.
Посилені сертифікати ключів електронного цифрового підпису заборонено передавати іншим особам, користуватися ними має право тільки та людина, яка їх отримала.
Отримати додаткову інформацію щодо послуг електронного цифрового підпису та завантажити програмне забезпечення Ви можете на офіційному інформаційному ресурсі Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів (
„Пульс” – сучасний інтерактивний зв'язок
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що з метою боротьби з негативними тенденціями, що стоять на заваді розвитку підприємництва та з метою подолання прояві протиправних і корупційних дій з боку працівників органів ДФС запроваджено сервіс «Пульс».
„Пульс” – сучасний інтерактивний зв'язок, який дає можливість ліквідувати перешкоди, що заважають здійснювати підприємницьку діяльність та усунути труднощі у спілкуванні із посадовими особами. Номер сервісу „Пульс” (044) 284-00-07
Строки давності для застосування штрафних санкцій
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій до суб’єктів господарювання становлять 1095 днів, з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Про особистий прийом громадян
Відповідно до статті 22 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР “Про звернення громадян ” керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об’єднань громадян зобов’язані проводити особистий прийом громадян. Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.
Усі звернення громадян на особистому прийомі реєструються. Якщо вирішити порушені в усному зверненні питання безпосередньо на особистому прийомі неможливо, воно розглядається у тому ж порядку, що й письмове звернення. Про результати розгляду громадянину повідомляється письмово або усно, за бажанням громадянина.
Бажаючим перейти на єдиний податок до уваги!
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що 16 грудня 2014 року - останній день подання платником інших податків і зборів заяви про перехід на спрощену систему та подання платником єдиного податку заяви про перехід на іншу групу платника єдиного податку.
У Дніпропетровській області за спрощеною системою оподаткування працюють майже 75 тисяч фізичних осіб - підприємців. Найпопулярнішою серед приватних підприємців Дніпропетровського регіону залишається друга група спрощеної системи оподаткування - це майже 41 тисяча ФОП. На другому місці знаходиться третя група, за якою працює понад 21 тисячі підприємців. Більше 12 тисяч підприємців обрали першу групу. Замикає спрощену систему п’ята група із 89 підприємцями.
Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, за поточний рік сплатили до бюджету понад 376,6 млн. грн. єдиного податку, що перевищує надходження минулого року на 72,5 млн. грн., або на 23,8 %.
Нагадуємо, що єдиний податок сплачується платниками І та ІІ груп не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, платниками інших груп спрощеної системи оподаткування – протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Про поповнення місцевої казни
Місцеві бюджети виконують важливу роль, оскільки вони є фінансовою основою місцевого самоврядування. За рахунок цих коштів фінансуються найбільш значні заходи держави в галузі освіти, охорони здоров’я, соціального захисту - всі ті витрати, які зачіпають інтереси широких верств населення. З нашого боку на позитивну динаміку у надходженнях до місцевих бюджетів регіону впливає в тому числі підвищення якості податкового сервісу для платників та покращення податкового супроводу діяльності суб’єктів господарювання.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області нагадує, платникам про доцільність своєчасної сплати всіх податкових зобов’язань. Також нагадуємо, що 15 грудня 2014 року - останній день сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності за січень 2015 року.
З початку року спрощенці міста поповнили бюджет на 67,5 млн. грн.
Саме стільки єдиного податку надійшло до місцевого бюджету за 11 місяців поточного року від суб’єктів господарювання, які обрали спрощену систему оподаткування. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 35,1 млн. грн. Про це повідомила в.о. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталія Болдаш.
Причому 72 % відсотки надходжень даного платежу сплатили фізичні особи – підприємці, а це – 25,3 млн.грн. Юридичними особами – платниками єдиного податку у поточному році поповнено бюджет майже на 9,7 млн.грн.
Позитивна тенденція щодо зростання надходжень єдиного податку зберігається тривалий час. Адже, застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності дає підприємцям низку переваг: спрощення процедури і порядку реєстрації платника податку, значне спрощення процедури обчислення для визначення сум єдиного податку, звільнення від сплати низки податків і зборів. Окрім того, спрощується ведення бухгалтерського обліку та форм фінансової звітності, а також надається право вибору щодо сплати ПДВ.
Звертаємо увагу на те, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів за таких обставин:
- у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу для такої категорії платників;
- у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу;
- у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання;
- у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку;
- у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку;
-у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.
«У випадку недотримання платником вимоги законодавства щодо самостійного переходу на сплату інших податків і зборів у терміни визначені Податковим кодексом України, інспекція самостійно виключає платника з реєстру платників єдиного податку у випадках встановлення однієї з вищезазначених обставин»,- зазначила Наталія Болдаш.
Нюанси подання звітності про використання РРО
Відповідно до абзацу 1 пункту 7 статті 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями: «Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані подавати до органів доходів і зборів звітність, пов’язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв’язку» -
Тобто, суб’єкти господарювання, які у своїй діяльності використовують РРО та повинні подавати до органів ДФС по дротових та бездротових каналах зв’язку звітність про використання РРО, не подають звіт про використання РРО (КОРО) за формою 3ВР-1.
Про зміни в податковому законодавстві на семінарі
Фахівці ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська провели семінар для платників податківрайону. Під час заходу було висвітлено питання щодо реформування податкової системи, введення з 1 грудня 2014 р. нової форми податкової декларації з ПДВ, адміністрування ПДФО, військового збору, податку на прибуток тощо.
Так, начальник відділу контролю за декларуванням податку на додану вартість Вікторія Корсун повідомила присутнім, що наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. № 966 оновлено форму податкової декларації з ПДВ та порядок її заповнення.
Нова редакція звітності враховує попередні законодавчі новації у порядку справляння податку на додану вартість – у форму декларації додано окремі рядки, у яких вказуються обсяги постачання та придбання товарів за ставкою 7%.
Також у декларації з ПДВ з’явилися рядки, у яких має бути відображено коригування податкових зобов’язань або податкового кредиту згідно із ст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України.
Ще одним суттєвим нововведенням є те, що платники, які подають податкову звітність в електронному вигляді, до додатка 8 мають подавати скановані копії розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням товарів чи послуг, або скановані копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Присутнім були надані роз’яснення по новій формі податкової накладної та порядку її заповнення з 1 грудня 2014 року. Так, податкову накладну та розрахунок коригування доповнено новою графою «Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%.
Учасників семінару поінформовано про те, що з 1 січня 2015 року платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній.
Не залишилися поза увагою і актуальні питання адміністрування ЄСВ, плати за землю, подання електронної звітності.
У процесі проведення заходу відбувся конструктивний діалог з учасниками щодо нагальних проблем в оподаткуванні. Запитувачі отримали кваліфіковані та змістовні відповіді від фахівців інспекції. Податківці впевнені в тому, що обізнаність платників сприятиме сумлінному виконанню податкових зобов’язань та усуненню непорозумінь із фіскальною службою.
Про податкову знижку під час «гарячої лінії»
Днями у ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська проведено черговий сеанс телефонного зв'язку «гаряча лінія» на тему: “Податкова знижка: умови та порядок надання”. На питання відповідала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб інспекції Тичинська Тетяна Вікторівна.
Пропонуємо відповіді на запитання платників податків.
Питання 1. Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою за навчання студента, який отримував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду)?
Відповідь: Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Згідно з визначенням терміна «заробітна плата», наведеним у пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, для цілей розділу IV цього Кодексу – це основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Відносини трудового найму регулюються трудовим законодавством, зокрема КЗпП. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу (у штат підприємства), на підставі якого робиться відмітка у трудовій книжці такого працівника про прийняття його на роботу на відповідну посаду.
Згідно зі ст. 21 цього Кодексу трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (а саме договір підряду, договір доручення тощо), предметом якого є надання певного результату праці, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.
Серед ознак, за допомогою яких відрізняють один вид договору від іншого, можна виділити такі.
За договором підряду, укладеним між власником і громадянином, останній зобов’язується за винагороду виконувати для підприємства індивідуально визначену роботу. Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Зокрема, підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.
За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо. За підрядним договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи і оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, якщо студент протягом звітного податкового року одержував доходи за цивільно-правовим договором (договором підряду), який є відмінним від трудового договору, то члени сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента, за умови додержання усіх вимог, установлених статтями 166, 176 Податкового кодексу.
Питання 2. Чи можливо включити до податкової знижки сплачену суму коштів на навчання на підготовчих курсах, які діють при вищих навчальних закладах?
Відповідь: Навчання на підготовчих курсах є додатковою послугою навчального закладу, метою якої є підготовка до вступу на навчання до учбового закладу. Навчання на таких курсах не є обов’язковим і не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу до вузу. Навчання на підготовчих курсах оплачується згідно з окремим о договором. Таким чином, включення до податкової знижки оплати за навчання на підготовчих курсах для вступу до вузів, не передбачено чинним законодавством.
Питання 3. Підкажіть, чи включаються до складу податкової знижки суми сплачені мною за навчання в аспірантурі?
Відповідь: Відповідно до ст. 53 Закону про вищу освіту аспірант (ад’юнкт) – особа, яка має повну вищу освіту і освітньо-кваліфікаційний рівень магістра або спеціаліста, навчається в аспірантурі (ад’юнктурі) вищого навчального закладу або наукової установи для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Тобто метою навчання в аспірантурі є здобуття не вищої освіти, а наукового ступеня на підставі вже одержаної вищої освіти.
Таким чином, оскільки навчання в аспірантурі не належить до одержання вищої освіти, то плату за навчання в ній не може бути включено до складу податкової знижки платника податку.
Питання 4. Який термін повернення податку на доходи фізичних осіб платнику податку, внаслідок застосування права на податкову знижку?
Відповідь: Відповідно до п. 179.8 ст. 179 Податкового кодексу сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь - якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження Податкової декларації.
Питання 5. Чи має право платник податку на податкову знижку за навчання, якщо освіта отримується в декількох навчальних закладах (у т.ч. за кордоном)?
Відповідь: Платник податків, який навчається в декількох навчальних закладах України, за умови виконання всіх умов передбачених Податковим кодексом України, має право скористатися податковою знижкою на навчання. Платники податків які навчаються за кордоном права на податкову знижку в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти не мають.
Питання 6. Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи, має подати платник податку до податкової, щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки за оплату допоміжних репродуктивних технологій?
Відповідь: До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця таких послуг і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких послуг і строк їх продажу (виконання, надання).
Питання 7. Хто і коли має право на податкову знижку?
Відповідь : Насамперед на податкову знижку має право фізична особа, яка не є суб’єктом господарювання. Але якщо підприємець, окрім господарської діяльності, ще працює за основним місцем роботи, де отримує заробітну плату, то він вправі скористатися податковою знижкою виключно до доходів, отриманих у вигляді заробітної плати.
Це право використовується платником податку протягом календарного року, наступного за тим, за який подається декларація про доходи та зазначаються витрати, які враховуються для розрахунку податкової знижки. Тобто витрати за 2013 рік можна зазначити впродовж 2014 року (до 31 грудня включно) у декларації про доходи, яку необхідно подати до податкових органів за місцем реєстрації.
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Не вистачає страхового стажу для призначення пенсії – укладіть договір про добровільну участь
Громадяни, яким не вистачає страхового стажу для призначення пенсії можуть одноразово сплатити єдиний внесок за договором про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Цим договором може бути передбачена одноразова сплата громадянином єдиного внеску за попередні періоди, в яких такий громадянин не підлягав загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі, за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому, сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.
Для укладання зазначеного договору таким особам необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем проживання заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. З такою особою, після перевірки викладених у заяві відомостей органом фіскальної служби у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Сплата єдиного внеску за попередні періоди здійснюється однією сумою протягом 10 днів з моменту підписання договору про добровільну участь і не може бути меншою за мінімальний страховий внесок.
Прозвітувати про таку сплату необхідно протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору про добровільну участь. Звіт слід надати згідно з додатком 6 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454.
Правильно заповнюйте поле «Призначення платежу» при перерахуванні коштів до бюджету
Реквізит «Призначення платежу» платіжного документу заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж на перерахування коштів отримувачу.
Нагадуємо, що наказом Міндоходів від 22.10.2013 р. № 609 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів.
З метою недопущення випадків невірного заповнення реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу» при перерахуванні платежів до бюджету рекомендуємо звернути увагу на необхідність дотримання вимог Порядку, зокрема в частині заповнення всіх розділових знаків та кодів, які містяться у розрахункових документах на здійснення платежів до бюджету.
Кожен вид платежу і кожен код виду сплати слід оформляти окремим платіжним документом У разі заповнення реквізиту платіжного документа «Призначення платежу» з порушенням вимог Порядку № 609 (таким порушенням може вважатися навіть проставлення зайвого пробілу) банк приймає такий документ до виконання, але при цьому вважатиметься, що платник податків сплачує грошове зобов’язання з кодом виду сплати «101», за тим видом бюджетного платежу, на рахунок якого здійснено платіж.
Штрафних санкцій за порушення порядку заповнення «коду виду сплати» не передбачено. У разі несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за прострочення сплати і нарахованої пені) воно вважається податковим боргом.
Якщо допущена помилка і платіж зараховано не за призначенням сплати, необхідно подати заяву на повернення помилково сплаченої суми. У заяві слід зазначити напрямок перерахування коштів у рахунок погашення грошового зобов’язання за необхідним платежем. Подання такої заяви є обов’язковою умовою для повернення/зарахування помилково перерахованих коштів
Автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ з 2015 року за новими критеріями
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська, повідомляє, що з 1 січня 2015 року бюджетне відшкодування платникам податку на додану вартість, які відповідають критеріям, визначеним у пункті 200.19 статті 200 Податкового кодексу України, здійснюватиметься в автоматичному режимі.
Так, статтею 200.19 Податкового кодексу України встановлено, що право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку мають платники, які відповідають одночасно таким критеріям:
- не перебувають у судових процедурах банкрутства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
- юридичні особи та фізичні особи - підприємці, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і до цього реєстру стосовно них не внесено записів про:
а) відсутність підтвердження відомостей;
б) відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання);
в) прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
г) визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи;
ґ) припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
- мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує у дванадцять разів суму податку, заявлену до відшкодування та:
а) здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників податку з квартальним звітним періодом - протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів) та/або
б) здійснили інвестиції в необоротні активи у розмірах не менше ніж 3 мільйони гривень протягом останніх 12 календарних місяців;
- не мають податкового боргу;
- великий платник податків не декларував від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками останнього звітного (податкового) року".
Зазначені зміни передбачені Законом України від 31.07.2014 року №1621-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України".
Проблема легалізації заробітної плати є достатньо серйозною і вирішення її є першочерговим
Нещодавно в приміщенні ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська відбулася засідання «круглого столу» за участі заступника начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Надії Золотухіної. Одним з питань зустрічі бзустрічі: «Легалізація заробітної плати».
«Працівники інспекції постійно проводять заходи щодо детінізації доходів і офіційного оформлення зайнятості населення. В першу чергу, це стосується виявлення і запобігання виплаті прихованої від оподаткування заробітної плати, використання праці найманих робітників без належного оформлення трудових відносин, використання різноманітних схем мінімізації фонду оплати праці з метою ухилення від сплати податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску», - під час зустрічі повідомила Наталя Іванівна.
Проведення спільної роботи щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам і ліквідація зарплатних боргів є вагомим джерелом наповнення місцевих бюджетів. Громадяни і досі віддають перевагу нелегальній сумі в "конверті", ніж легальній заробітній платі та офіційному працевлаштуванню, забуваючи про велику ціну цих дій в майбутньому. А підприємства з метою мінімізації податків, офіційно виплачують працівникам мінімальну заробітну плату, або навіть і меншу.Отже проблема легалізації заробітної плати є достатньо серйозною і рішення її є першочерговим питанням.
З метою усунення причин, які створюють передумови для мінімізації заробітної плати та скорочення надходжень до бюджету податку на доходи фізичних осіб на постійній основі проводиться робота щодо недопущення зменшення оплати праці, виплати зарплати «в конвертах» та скорочення відрахувань до бюджету.
Заступник начальника інспекції зазначила, що кожен найманий працівник має право вимагати від роботодавця виплати гідної та легальної заробітної плати. Кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, впливає на забезпечення пенсії у майбутньому. «Тому слід пам’ятати, що неоформлення належним чином трудових відносин з найманими працівниками є порушенням законодавства про працю»,- зазначила в кінці зустрічі Надія Золотухіна.
Терміни розгляду заяв, надісланих до органів державної влади
Для вирішення пропозицій, заяв і скарг громадян Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» встановлені такі терміни:
- не більше одного місяця такі, що потребують додаткового вивчення і перевірок;
- в інших випадках – невідкладно, не пізніше 15 днів від дня їх отримання державним, громадським органом, підприємством, установою, організацією, які зобов’язані вирішити питання по суті;
- у випадку, коли для вирішення заяви або скарги необхідно провести спеціальну перевірку, витребувати додаткові матеріали або вжити інших заходів, терміни вирішення заяви або скарги можуть бути в порядку винятку проводжені керівником або заступником керівника відповідного органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні не може перевищувати сорока п’яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого Законом України «Про звернення громадян».
Умови добровільної сплати ЄСВ
ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська і звертає увагу, що якщо ви вирішили взяти участь у системі державного соціального страхування добровільно, то до органу доходів і зборів за місцем проживання подається заява про добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за формою згідно з додатком 2 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Контролюючий орган, що отримав відповідну заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що заперечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання (частина 4 ст.10 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 – VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Варто зазначити, що платник може звернутися до органу фіскальної служби за основним місцем обліку з письмовим зверненням щодо отримання довідки про те, що фізична особа не заключала договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Довідка видається безоплатно на підставі поданого звернення, яке обов’язково повинне містити посилання на найменування підприємства (установи, організації), яке потребує таку довідку. Форма довідки не визначена нормами Закону № 2464 та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.10 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.13 за № 1622/24154, тому є довільною.
Подання звітності в електронному вигляді
Щоб відправити податкову звітність мережею Інтернет необхідно оформити електронний ключ.
Нагадуємо, отримання електронного ключа – це безкоштовна та швидка процедура. Для цього потрібно подати заяву з переліком необхідних документів до будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів та мати при собі електронний носій.
Юридичним особам необхіднио мати наступний пакет документів:
- заповнена та підписана заява-приєднання до Договору ЕЦП (у двох примірниках);
- заповнена та підписана заява на реєстрацію для отримання посиленого сертифіката ключа встановленого зразку (дозвіл на використання персональних даних підписувача) для реєстрації підписувача у реєстрі підписувачів АЦСК ІДД ДПС та формування посиленого сертифікату відкритого ключа;
- оригінал статуту юридичної особи (положення про установу, філію) або його нотаріально засвідчена копія (надається виключно для ознайомлення);
документи, що підтверджують повноваження керівника заявника (копія наказу про призначення тощо);
- документи, що підтверджують належність підписувача до юридичної особи – заявника та його повноваження, засвідчені печаткою та особистим підписом керівника юридичної особи;
- копії паспортів заявника та підписувачів (копії 1-4 сторінок), засвідчені власноручними підписами власників паспортів (в разі, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від ідентифікаційного коду, копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову);
- копія облікової картки платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО керівника та головного бухгалтера) у разі, якщо формуються сертифікати для керівника та бухгалтера.
Брифінг в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська
Нещодавно відбувся брифінг за участі в.о. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Наталіяї Болдаш з журналістом газети «Мостовик». Основна тема заходу «реформування податкової системи України. Електронні сервіси ДФС.».
«Звернувшись до Акредитованого центру сертифікації електронних ключів (ЕЦП), платник зможе отримати послуги стосовно надання у користування надійних засобів електронного цифрового підпису, обслуговування посилених сертифікатів ключів заявника, управління статусом посилених сертифікатів ключів та розповсюдження інформації про статус сертифікатів ключів, допомога при генерації відкритих особистих ключів, консультаційні поради за зверненнями користувачів», - на зазначила Наталія Болдаш.
На завершеня зустрічі Наталія Болдаш подякувала за співпрацю та відповів на поставлені запитання журналіста.
Оподаткування фізичних осіб-підприємців тема Інтернет – конференції
Нещодавно в ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська відбулась чергова Інтернет-конференція на тему «Оподаткування фізичних осіб-підприємців».
На питання учасників Інтернет-конференції відповіла заступник начальника ДПІ у Ленінському районі Надія Золотухіна.
Під час Інтернет-конференції надійшло чимало питань.
Отож пропонуємо вашій увазі актуальні запитання, які поставили учасники під час Інтернет-конференції та відповіді на них.
1.Фізична особа на єдиному податку другої групи має на меті тимчасово призупинити підприємницьку діяльність. Чи можливе тимчасове призупинення своєї діяльності?
Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначено Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон № 755).
Положеннями Закону № 755 та інших нормативно-правових актів не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності.
Разом з цим, п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» Розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Зокрема, платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків). непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ст. 295 Кодексу).
Інформація про період щорічної відпустки і терміни втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі (п.п. 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 Кодексу).
З огляду на те, що Кодексом не встановлений термін подання заяви щодо періоду щорічної відпустки, для уникнення порушення термінів сплати авансових платежів доцільно подати заяву про період щорічної відпустки до фіскальних органів до початку такої відпустки.
Звільнення від сплати авансових платежів за інших обставин нормами гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» Розділу XIV Кодексу не передбачено.
Водночас платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів (п.п. 298.2.2 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву (п.п. 298.2.1 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).
2.Який термін сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичною особою на єдиному податку?
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини 8 ст. 9 Закону № 2464).
Згідно п.п. 2 п. 4.6 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455 (далі - Інструкція № 455), платники єдиного внеску, визначені п.п. 3 п. 2.1 розділу ІІ Інструкції № 455 (фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування), можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу.
При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць (п.п. 1 п. 4.6 розділу ІV Інструкції № 455).
3.Фізична особа – підприємець на єдиному податку не використовує працю найманих працівників. Чи необхідно фізичній особі сплачувати та в якому розмірі єдиний соціальний внесок?
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Єдиний внесок для платників, зазначених, зокрема, у пунктах 4 та 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 34,7 відс. визначеної пунктами 2 та 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина 11 ст. 8 Закону № 2464).
Пунктом 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 ст. 7 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується – на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Водночас, фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (частина 4 ст. 4 Закону № 2464).
4.Чи необхідно сплачувати єдиний внесок фізичній особі - підприємцю на єдиному податку першої групи у період відпустки чи хвороби?
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі Закон – № 2464) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності визначено платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
Сума єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування складає 34,7 відс. суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім’ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу (п. 3 частини 1 ст.7 Закону № 2464).
Мінімальний розмір єдиного внеску визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, на який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Пунктом 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями визначено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Законом № 2464 не передбачено пільг зі сплати єдиного внеску підприємцями на час відпустки та за період хвороби.
Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, фізичні особи – платники єдиного податку першої і другої груп, у період протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, відповідно, мають обов’язок щодо сплати єдиного внеску незалежно від того отримували вони дохід у цей період чи ні.
5. Фізична особа-підприємець зареєстрована в АР Крим втратила реєстраційний номер облікової картки фізичної особи – платника податків. Яким чином можливо отримати ідентифікаційний номер?
Відповідно до пункту 10 розділу VII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України (далі – Міндоходів) від 10.12.2013 № 779, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.12.2013 за № 2211/24743, громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, отримання доходів, місцезнаходження іншого об’єкта оподаткування, можуть звернутися за отриманням реєстраційного номера облікової картки фізичної особи – платника податків, до будь-якого контролюючого органу.
З метою забезпечення реалізації прав фізичних осіб, місцем проживання (реєстрації) яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, на одержання адміністративних послуг, а також реалізації права громадян України на присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або взяття на облік за серією та номером паспорта, Міндоходів листом від 24.03.2014 № 6681/799-99-18-02-01-17 зобов’язало територіальні органи забезпечити прийом зазначеної категорії громадян у будь-якому контролюючому органі.
Таким чином громадяни, місцем проживання (реєстрації) яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, для подання Облікової картки за формою №1ДР, заяв за формою №5ДР/5ДРП, а також для отримання реєстраційного номера облікової картки фізичної особи – платника податків можуть звернутися до будь-якого територіального органу Державної фіскальної служби.
6. Чи передбачена відповідальність за неналежне ведення Книги обліку доходів і витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування?
Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі – Книга) та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Форма Книги та її порядок заповнення затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481.
Фізичні особи – підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) (абз. 3 п. 177.10 ст. 177 ПКУ).
Згідно зі ст. 20 Закону до суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, статтею 164 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8074-Х зі змінами та доповненнями визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вищевикладене, у разі якщо перевіркою фізичної особи – підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, встановлюється порушення щодо неналежного ведення Книги обліку доходів та витрат, то такий суб’єкт господарювання притягується до адміністративної відповідальності, а також до нього застосовуються фінансові санкції.
Курс історичного розвитку податкової служби України пройшли учні СШ № 106
Нещодавно учні 9-А класу спеціалізованої школи № 106 Ленінського району м. Дніпропетровська відвідали ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська. Фахівці інформаційно – комунікаційного сектору розповіли про історію нашої держави, створення і діяльність її фінансової та податкової системи на різних історичних етапах - від виникнення нашої держави, періоду Київської Русі до сучасності.
По закінченню зустрічі школярі щиро подякували працівникам фіскальної служби за цікаву повчальну розповідь та сфотографувались на згадку.