Актуальна інформація для підприємців - спрощенців

2014-08-04 15:42 Нравится

Чорнобаївське відділення Золотоніської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області

Головне управління Міндоходів у Черкаській області наводить актуальні запитання – відповіді щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами – підприємцями.

1. Чи включається до доходу фізичної особи-підприємця-платника єдиного податку вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів?

Відповідно Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід фізичної особи-підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування. Згідно з п.292.1 ст.292 цього Кодексу доходом фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності. Вищезазначеним пунктом передбачено, що до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними відповідно до законодавства, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідаль¬не зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Тобто вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг) згідно з нормами п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу України не включається до суми доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку. Водночас вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг) включається до загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, тому така особа повинна подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у такій декларації.

2. Яку систему оподаткування застосовуватиме новостворена фізична особа – підприємець, яка до закінчення місяця, в якому відбулась її державна реєстрація, подала заява про застосування спрощеної системи оподаткування та обрала ставку єдиного податку, встановлену для першої або другої групи?

Згідно з пп.298.1.2 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України зареєстровані в установленому порядку фізичні особи — підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця,наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п.295.1 ст.295 зазначеного Кодексу).

Таким чином, з моменту подання заяви на застосування спрощеної системи оподаткування новостворена фізична особа — підприємець вважається такою, що застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, а платником єдиного податку — з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація. Доходи, отримані такою особою з моменту подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, включаються до податкової декларації платника єдиного податку.

3. Чи може обрати спрощену систему оподаткування фізична особа - підприємець, яка на початок поточного року застосовувала спрощену систему оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, у разі нової реєстрації суб'єктом господарювання у поточному році?

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 — 298.1.4 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України. Згідно з пп.298.1.4 зазначеного пункту суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кален¬дарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Недотримання вимог пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України є однією з підстав для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

У разі якщо фізична особа — підприємець, яка на початок поточного року застосовувала спрощену систему оподаткуван¬ня та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів

При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалася своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році.

Водночас така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам ст.291 Податкового кодексу України.

Детальну інформацію щодо застосування спрощеної системи оподаткування та з інших питань можна отримати, звернувшись до найближчого сервісного центру ДПІ ГУ Міндоходів в області; в он-лайн режимі – на Черкаський інформаційно-діловий портал за адресою www.city.ck.ua. Також, з цими та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі. Скористатися послугою можна за електронною адресою (http://zir.minrd.gov.ua) або через веб - портал Міндоходів (вкладинка «Інформаційно - довідковий ресурс»).

За наявності проблемних питань слід звернутися за номером гарячої лінії Головного управління Міндоходів в області 33-91-34.

Комментарии (0)

Добавить смайл! Осталось 3000 символов
Добавить новости
Реклама

Опрос

Вы поддерживаете закон о продаже земли

Реклама