Білоруський рубль упав до 8,6 тисяч рублів за долар відразу після відкриття перших вільних валютних торгів, тоді як офіційний курс у середу, 14 вересня, становить 5,3 тисяч рублів.
Нацбанк Білорусі у середу відкрив додаткову торгівельну сесію на Білоруській валютно-фондової біржі, на якій не діють обмеження курсоутворення, а курс рубля встановлюється на основі фіксингу, що враховує баланс попиту і пропозиції.
Біржа поки не розкрила вартість долара на вільних торгах.
З середини березня Білорусь переживає найжорстокішу за останні десять років фінансову кризу. Девальвувавши у травні рубль на 36%, Нацбанк ввів обмеження на коливання курсу, наслідком яких став дефіцит валюти, множинність курсів і розквіт "чорного" ринку.
Фінансова криза, яка згодом переросла у загальноекономічну, у країні виникла через дії самої влади Білорусі. Напередодні президентських виборів у грудні 2010 були підвищені зарплати у бюджетній сфері. Вже тоді білоруський рубль похитнувся. Ще до виборів люди почали скуповувати стабільніші долари і євро. В результаті за 2010 рік золотовалютні резерви Білорусі зменшилися на 622 млн дол. (11%).
За перші 2 місяці 2011 року білоруси купили ще майже 1 млрд дол., у березні - 500 млн дол. Зневірившись задовольнити ажіотажний попит на тверді валюти, Нацбанк Білорусі 22 березня 2011 року перестав продавати банкам долари для подальшого перепродажу населенню.
Такими методами влада країни сподівалася врегулювати ситуацію з нестачею доларів і євро, але результатом стала ще більша валютна паніка.
Наразі офіційна вартість долара в країні складає близько 5 тис. рублів, на чорному ринку він продається за 8 тис. рублів, а на безготівковому - більш ніж за 9 тис. рублів.