Головне управління Міндоходів у Черкаській області оприлюднює найпоширеніші запитання – відповіді щодо справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиного внеску).
Звільнення від сплати єдиного внеску для працюючих на підприємстві пенсіонерів законодавством не передбачено. Сплата єдиного внеску на обов’язкове державне соціальне страхування регулюється Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями. Згідно п. 2 частини 1 ст. 4 Закону № 2464 працівники, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних особах, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання є платниками єдиного внеску. Платники цього внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі його нараховувати і сплачувати. Водночас законодавством не передбачено звільнення від сплати єдиного внеску для працюючих на підприємстві пенсіонерів.
Оплата житла згідно з договором найму (оренди), укладеним для проживання працівника підприємства, є базою для нарахування єдиного внеску. Згідно зі статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців). Єдиний внесок для таких платників обчислюється виходячи з суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Відносини, які виникають між власником приміщення (наймодавцем) та юридичною особою, яка винаймає таке приміщення (наймачем), регулюються договором найму (оренди) та не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг. Отже, договір оренди, укладений для вирішення виробничих питань, не є базою для нарахування єдиного внеску, відповідно, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при сплаті на користь фізичної особи орендної плати згідно з договором найму (оренди) приміщення не нараховується. Водночас відповідно до пункту 2.3.4 розділу 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. за N 5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. N 114/8713, виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків), належать до фонду оплати праці як виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі. Таким чином, оплата житла згідно з договором найму (оренди), укладеним для проживання працівника підприємства, є базою для нарахування єдиного внеску.
Який розмір єдиного внеску застосовують установи та організації, які виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності (більше п’яти днів). Установи та організації, які виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності більше п’яти днів, нараховують єдиний внесок найманим працівникам, які працюють у юридичних та фізичних осіб, на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 33,2 відс. (крім підприємств суднобудівної промисловості, які на період до 1 січня 2023 року звільняються від сплати) та утримують із зазначених сум внеску у розмірі 2 відсотка.
Водночас ГУ Міндоходів звертає увагу найманих працівників на те, що згідно чинного законодавства вони не мають можливості самостійно провести сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування зокрема, з метою отримання допомоги по безробіттю.
Детальну інформацію щодо нарахування та сплати єдиного внеску платники можуть отримати, звернувшись до найближчого сервісного центру, який працює при ДПІ ГУ Міндоходів в області; в он-лайн режимі – на Черкаському інформаційно-діловому порталі за адресою www.city.ck.ua. За наявності проблемних питань щодо оподаткування слід звернутися за номером сервісної лінії Головного управління Міндоходів в області 33-91-34.