Читання, інтелектуальні ігри, чи будь-які інші види розумової активності допоможуть зберегти структурну цілісність головного мозку літніх людей на довгі роки. До такого висновку в результаті дослідження, представленого на щорічній зустрічі Радіологічного товариства Північної Америки, дійшли американські вчені, повідомляє
Попередні дослідження довели, що розумова діяльність в похилому віці сприятливо позначається на когнітивних здібностях в цілому, однак Константінос Арфанакіс і його колеги з Медичного центру при Університеті Раш та Іллійнойського технологічного інституту довели, що така активність здатна впливати на структуру білої речовини мозку.
Біла речовина складається з нервових волокон — аксонів — і забезпечує передачу інформації між різними ділянками мозку. Учені використовували дифузійну тензорну візуалізацію (ДТВ) - методику МРТ, що дозволяє оцінити дифузію молекул води уздовж мієлінової оболонки аксонів нервових клітин головного мозку. Це дозволяє отримати інформацію про інтеграцію структур білої речовини і зв'язках між ними. У білій речовині молекулам води легше рухатися уздовж аксонів і набагато важче — перпендикулярно до них. В результаті такої різниці дифузії виникає дифузійна анізотропія. Чим вона вища, тим краще й ефективніше "працює" біла речовина, однак після 30 років анізотропія починає неухильно зменшуватися.
У дослідженні взяли участь 152 особи, середній вік яких склав 81. Всі вони були учасниками — великого дослідження факторів ризику хвороби Альцгеймера. У жодного з них на момент проведення ДТВ не було симптомів хвороби Альцгеймера чи іншого серйозного когнітивного порушення. Перед проведенням ДТВ учасники заповнили анкети, де вказали, скільки разів на тиждень займаються певними видами розумової активності — читають книги і газети, пишуть листи, грають у шахи, карти чи настільні ігри.
Результати дослідження виявили помітні відмінності в структурі та анізотропії білої речовини головного мозку тих, чия розумова активність залишається досить високою, і тих, хто не такий активний психічно. Найбільші відмінності спостерігалися в структурі ділянок, що беруть участь в пізнавальній діяльності. Таким чином, говорять автори дослідження, активна розумова діяльність допоможе літнім людям довше зберігати своє психічне здоров'я і когнітивні навички.
Крім того, як недавно вияснили американські вчені, уповільнити деякі аспекти старіння також може заняття музикою.